איגוד העובדים הסוציאליים ושרי האוצר והרווחה הגיעו להסכמות על פתיחת משא ומתן על תנאי האבטחה והמוגנות בלשכות, זאת בתום ישיבה שהתקיימה אתמול (שלישי) בין שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ ויו״ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני.

בישיבה הוסכם כי הצדדים ידונו במשך כשלושה חודשים על יצירת "מנגנון אבטחתי כולל", כאשר רק לאחר מכן ייכנסו הצדדים למשא ומתן בנושא שכר, תנאי העסקה ועומסים "כפי שיתואם עם ההסתדרות". מדובר על פניו בהישג ראשוני לעובדים הסוציאליים שניהלו בימים האחרונים מאבק שכלל עיצומים ושביתות, אולם העובדה שהמו"מ על השכר והתקנים לא יחל באופן מיידי עשויה להתברר כהצלחה בעיקר של משרד האוצר – זאת אם יתממש התרחיש הריאלי של הקדמת הבחירות.

ענבל חרמוני, יו״ר איגוד העובדים הסוציאליים מסרה בתום הדיון: "היום התחילה הדרך לשינוי הגישה ושיפור תנאי העבודה של העובדים הסוציאליים בישראל. דרישותינו למשא ומתן כולל על נושאי השכר, העומס, תקינה ומוגנות התקבלה. בנוסף, התקבלה דרישתינו להקמת יחידת אבטחה למוסדות הרווחה. היום פרצנו את הדרך שבסופה העובדים יהיו מוגנים מאלימות ויזכו לשכר הולם ותנאי עבודה ראויים. כעת האחריות היא על צוותי המשא ומתן. שיתוף פעולה יענה בשותפות אמיתית מצידנו".

מח"כ איציק שמולי, יו"ר השדולה בכנסת למען העובדים בסוציאליים נמסר כי הכניסה למו"מ היא "צעד ראשון בכיוון הנכון ואני מברך על ההבנות. עם זאת, לא יהיה שום פתרון למשבר כל זמן שלא יינתן מענה רציני לבעיית חוסר התקינה והשכר הפוגעני של העובדים הסוציאליים. לא הגיוני בעליל שבכל רגע נתון מצויים על שולחנם של העו״סים 650 תיקים וחלקם נזקקים להבטחת הכנסה. נמשיך לעקוב אחר המומ ואם הממשלה לא תפתור זאת נקדם פתרונות בחקיקה."

ח"כ מיכל בירן מסרה כי "העובדים והעובדות הסוציאליות הוכיחו שאי אפשר להתעלם מהן. הכוח שהן הפגינו בשבועות האחרונים הוא רק קמצוץ מהכוח האמיתי שלהן, זה שמניע אותן כל יום לקום בבוקר ולעשות את אחת העבודות הכי קשות במדינת ישראל – להיות אלו שגורמות למהפכות שקטות, שמשפרות את חייהם של אלפי משפחות ואנשים הזקוקים לסיוע. חבל שכשהן היו זקוקות לסיוע – הממשלה לא שמה עליהן, והן נאלצו להפגין ולמחות כדי להביא את כחלון וכץ לשולחן המשא ומתן. הן הוכיחו שהן בהחלט יודעות להפנות את תשומת הלב לדברים החשובים. כחלון וכץ ייבחנו במבחן התוצאה אם המו"מ נועד למסמס את המחאה או להביא לשינוי אמיתי."

מח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) נמסר כי "אבקם של העובדים הסוציאליים היה מוצדק וראוי. הם אלה שנמצאים בחזית ופועלים למען האנשים החלשים ביותר בחברה הישראלית. למזלנו, בראשות משרד האוצר עומד שר חברתי וקשוב שמנהל את הסוגיות החברתיות-כלכליות בנחישות וברגישות. זו האמת, גם בקרב אלה שמנסים להתכחש לה."