איגוד האתלטים הנורבגי NISO הגיע לסיכום עם ענפי הספורט הקבוצתיים כדורגל, כדוריד והוקי על יצירת מערכת פסיכולוגית שמעניקה טיפולי בריאות הנפש של השחקנים. לפי ההסכם החדש שיהיה תקף עד אפריל 2020, בכל המועדונים שמרכיבים את הליגות הבכירות בשלושת הענפים הפופולרים בנורבגיה, יהיה איש מקצוע עצמאי שספורטאים יכלו לפנות אליו בתוך המועדון ולקבל לטיפול מקצועי בבריאות הנפש.

חרדה ודיכאון הן מחלות קשות שפוגעות במספר גדול של ספורטאים ברחבי העולם. השילוב בין הלחץ הנפשי והפיזי שהספורטאים נדרשים לעמוד בו מול מצלמות הטלוויזיה והעולם שצופה בהם כל רגע, מקדם את התפרצות המחלה, שבלי הטיפול הנכון בזמן הנכון יכולה להפוך למחלה שגם הורסת ונוטלת חיים.

בשנה האחרונה החל דיון פתוח יותר בספורט העולמי סביב הנושא, כשספורטאים מקצוענים פותחים את ליבם ומשתפים את הציבור בהתמודדות עם המחלה. ב-NBA מובילים את השיחה קווין לאב מקליבלנד ודמאר דרוזן מסן אנטוניו. בכדורגל ניתן למצוא את פר מרטסאקר שפרש הקיץ אחרי ששיחק בארסנל ונבחרת גרמניה. ובכדורגל הנשים האנגלי, חשפה מולי בארטריפ, שחקנית קבוצת רדינג מהליגה הבכירה באנגליה, את המאבק המתמשך מול חרדה דיכאון ואנורקסיה.

באיגוד הספורטאים NISO החליטו לקחת את הנושא החשוב הזה בידיים ויצרו הסכם משולש מול התאחדויות הספורט העיקריות מולם הם פועלים. לפי ההסכם החדש והמהפכני יוכלו שחקני הקבוצות בשלושת ענפי הספורט לפנות לאיש מקצוע בתוך המועדון ולקבל טיפול נפשי. איש המקצוע לא יהיה מחוייב למועדון, אלא לשחקנים ויעזור להם בטיפול הנפשי תחת הדיסקרטיות הנדרש בסיטואציות עדינות אלו.

יואכים וולטין נשיא NISO הדגיש את החשיבות של שחקנים יהיה איש מקצוע עצמאי שהם יכולים לפנות אליו במקרה הצורך "אנחנו יודעים ששחקנים לא יגידו דבר למאמנים שלהם, אם יש להם אתגרים בתחום הנפש. אנחנו מרגישים שההסכם הזה הוא פריצת דרך חשובה." וולטין הוסיף שכיום פועל פסיכולוג מתאם הארגון שמטפל בשחקנים ושחקניות כדורגל בנורבגיה ואם תמיכתה הכלכלית של המועדונים, יותר ספורטאים יזכו לטיפול הנפשי אותו הם צריכים.