דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני י"ח באב תשפ"ב 15.08.22
30°תל אביב
  • 28°ירושלים
  • 30°תל אביב
  • 30°חיפה
  • 30°אשדוד
  • 33°באר שבע
  • 38°אילת
  • 36°טבריה
  • 27°צפת
  • 32°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל

ירדו דרומה / מחזקים את הברית: מנהיגי יוון, ישראל וקפריסין חתמו על שת"פ בתחום הסייבר

המשתתפים בפסגה שנערכה בבאר שבע סיירו במערך הסייבר הלאומי הממוקם בעיר ובפארק קרסו למדע | לשכת נתניהו: בקרוב ייחתם ההסכם הבין-ממשלתי להקמת צינור הגז ׳איסט מד׳

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס. תמונת ארכיון, דצמבר 2018 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
שי ניר

הפסגה המדינות הטרילטרלית ישראל-יוון-קפריסין מתארחת היום בעיר באר שבע בסימן סייבר וחדשנות. ראש הממשלה נתניהו מארח בפסגה את נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס במערך הסייבר הלאומי בבאר שבע ובפארק קרסו למדע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

הבוקר קיים נתניהו פגישות בילטרליות עם המנהיגים בנפרד ונחתמו הסכמים בתחום הגנת הסייבר, בנושאי חלל אזרחיים ובשת״פ מטאורולוגי. לאחר מכן נפגשו המנהיגים יחד ובהודעת לשכת נתניהו נמסר כי הוסרו החסמים לקראת החתימה על ההסכם הבין-ממשלתי להקמת צינור הגז ׳איסט מד׳ שצפוי לייצא גז מישראל דרך קפריסין ויוון לאירופה. המנהיגים הסכימו להותיר מקום להצטרפות מדינות נוספות למיזם.

נתניהו אמר אתמול בוועידת ישראל לעסקים של 'גלובס' על הפסגה כי "אנחנו רוצים להניח צינור גז מישראל, קפריסין, כריתים, יוון, איטליה ואירופה. זה הופך את ישראל לגורם בתחום האנרגיה העולמי ולפי כל הסימנים זה יכול לרוץ קדימה. הדבר הזה כמובן מעצים את היכולת המדינית שלנו, שבאותה מידה כמובן מעצימה גם את הכלכלה והצבא, שהרי הדברים קשורים זה בזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו מארחים את נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס ורעייתו ואת ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ובת זוגו, במעון רה"מ בירושלים. (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

מיכאל הררי, שגריר ישראל בקפריסין לשעבר ועמית מדיניות במכון מתווים אמר לקראת הפגישה כי "ישראל השכילה לפתח את מערכת היחסים הבילטראלית, הן עם קפריסין והן עם יוון, עד לכדי מונחים של 'ברית אסטרטגית', כפי ששלושת המנהיגים מרבים להדגיש". לדבריו, ייחודיותה של הברית הזו הוא בכך שיש תוכן ממשי לשיתוף הפעולה בין שלוש המדינות, מעבר להצהרות גרידא.

"המבנה הארכיטקטוני המשולש מהווה מסגרת שת״פ מרתקת במערכת הבינ״ל בכלל, ובאגן הים התיכון בפרט", הוסיף הררי, "זאת ועוד, הוא עודד את יצירתם של משולשים נוספים באזור, הבולט ביניהם הינו בין מצרים, יוון וקפריסין. כמו כן, משולש דומה עם ירדן בשלבי הקמה. יתרונם של מערכים הללו הינו בכך שהם משרתים את האינטרס הישראלי, ללא נוכחות ישראלית ישירה בהם (מפאת רגישות ערבית). מי אמר שגיאומטריה ויחסים בינ״ל לא נפגשים?"

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!