פרופ' ירון זליכה צפוי לפנות לבג"ץ בעקבות החלטת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, לאשר את פסילת מינויו כיו"ר הוועדה לבחינת יוקר המחיה. זאת לאור שורה של ניגודי עניינים שהציף עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר.

על רקע עמדת הדרג המקצועי במשרדו, שר האוצר משה כחלון, שמינה את פרופ' זליכה, כתב היום (חמישי) בטוויטר כי הוא עדיין סובר שמדובר באדם הנכון לתפקיד. "הוא מהאנשים המתאימים ביותר לעמוד בראש הוועדה בזכות ניסיונו המקצועי", כתב כחלון והוסיף:" כמובן שאכבד את חוות הדעת המשפטית בנושא מינויו. בשיחה עם פרופ' זליכה הוא יידע אותי שבכוונתו לפנות לבג"ץ. אשמח במידה וההחלטה תשתנה".

העילה לפסילתו של פרופ' זליכה, החשב הכללי באוצר לשעבר, טמונה בעיסוקיו המקבילים ובהם ייעוץ לוועדים של רשתות קמעונאיות גדולות, וכן לוועדי עובדים. לאור זאת סבורים הדרגים המשפטיים כי גם הסדר של ניגוד עניינים לפני כניסתו לתפקיד אינו מספק, וכי יש לפסול את מינויו לתפקיד באופן גורף. אלא שהשר כחלון ופרופ' זליכה עצמו מקווים כי בג"ץ יהפוך החלטה זו.

כך או אחרת, ולמרות מה שנראה כמו בלימה או הפחתה מסוימת בגל ההתייקרויות שנחזה, השר כחלון מעוניין לראות את הוועדה קמה ומתחילה לפעול. עבור שר האוצר משה כחלון וחברו למפלגה, שר הכלכלה אלי כהן, שסיכמו על הקמתה, גל התייקרויות שכזה יהווה פגיעה ישירה בהישג המרכזי אליו כיוונה מפלגת 'כולנו' – הורדת יוקר המחיה.

גל התייקרויות שכזה תופס את כחלון וכהן לא מוכנים. המדיניות שהובילו השניים בקדנציה האחרונה כוונה כל כולה למלחמה ביוקר המחיה באמצעות הורדת מכסים, פתיחת המשק הישראלי לייבוא ולחץ על השווקים, אסטרטגיה שמתחילה להתגלות כלא אפקטיבית.

חשוב לציין כי תזמון הקמת הוועדה מטיל ספק גדול באפקטיביות שתהיה לה. כשהמערכת הפוליטית נערכת לבחירות, נראה כי הוועדה תתקשה להספיק לבחון את המצב במשק ולהגיש את מסקנותיה לפני הבחירות.