"צריך לשנות את האופן בו ממנים מפכ"ל בישראל", כך אמר היום רוני אלשיך בוועדת גלובס לעסקים. "בניגוד למינוייים של בכירים אחרים, שאמורים למלא את המדינות של הדרג הפוליטי, המפכ"ל איננו כפוף לדרג הפוליטי. בכל הקשור לנושא אכיפת החוק הוא עצמאי וכפוף ליועץ המשפטי לממשלה". כיום מינוי רמטכ"ל נעשה על ידי השר לביטחון פנים, באישור הממשלה.

בנאום הראשון מאז סיים את שירותו כמפכ"ל אמר אלשיך "המשטרה שחייבת להישאר מחוץ לשיח של שמאל וימין או כל שסע אחר זה מסוכן וזה קורה וצריך לטפל בזה. פרימת הלכידות החברתית משפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי". עוד הוסיף "לא רוצה לחשוב על זה אם תהיה משטרה שהיא לא עצמאית וא פוליטית"

אלשיך אמר כי אין הוא חושב שניתן לבצע את השינוי ביחס למינוי הנוכחי, אך הדגיש כי זו שאלה שחשוב להתמודד איתה. "צריך לבנות פורמט, ועדה ציבורית, שתהיה מורכבת גם מפוליטיקאים אך לא רק".

"אנחנו רגילים לדבר על טילים וסייבר, אבל חוסן לאומי הוא קודם כל פנימי וחברתי. התחלנו להרים את הכפפה כמשטרה, וזה אתגר לאומי מהמדרגה הראשונה".

אלשיך אמר כי "המשטרה היא הגורם היחיד שפותח את שורותיו לכל אחד בישראל. שכל אחד בישראל יכול לראות את הפנים שלו במשטרה, לא משנה מאיפה הוא הגיע. הוצאנו הרבה כסף כדי לאפשר למוסלמים ומוסלמיות כדי להתגייס למשטרה. אם אזרח ישראלי לא ירגיש שהמשטרה גם שלו, אין למשטרה אפשרות לתת שירות."

הוא התייחס ליחסיה המתוחים של המשטרה עם קהילת יוצאי אתיופיה ואמר "שהיו טעויות באופן בו המשטרה טיפלה בהם". עם זאת הוסיף "המצב משתנה. נכון להיום יש יותר מ-1000 שוטרים אתיופים, בכל התחומים, כולל קצינים ובתפקידים בכירים."

"אם לוקחים בחשבון את כל התפקידים האלה, צריך לשקול מחדש איך מתקצבים את משטרת ישראל".