מחאת האפודים הצהובים התקיימה אמש (מוצ"ש) בפעם השנייה, והתרחבה לעוד ועוד צמתים בארץ. בשדרות, באר שבע, ראשון לציון, דימונה, פרדס חנה, קריית שמונה נהרייה ועוד. בתל אביב חסמו המפגינים את צומת עזריאלי. חלק ממוקדי ההפגנות מתבססים על המוחים כבר חודשים רבים נגד השחיתות, אבל חלקן הופרדו ומתמקדות במחאה כנגד יוקר המחייה ובעד הורדת מחירים. נראה שהמסר תחתיו מצליחים הפעילות והפעילים להתלכד הוא 'לא שמאל ולא ימין – יקר'.

בהפגנה המרכזית בצומת עזריאלי, בה נמצאים כמה מאות מפגינים, קוראים לובשי האפודים הצהובים "רוצים צדק לא רוצים צדקה", "מהפכה", "מושחתים הביתה", "לטייקון יש הון עצום הקשיש חי בצמצום", "העם דורש צדק חברתי", ועוד. דוד מזרחי, ממובילי המחאה ופעיל חברתי אמר על הבמה המאולתרת: "מספרים בעולם שטוב פה שישראל בצמיחה, אבל מי נהנה ממנה? היינו מבולבלים כפופים יותר מדי שנים אבל הערב עומדים פה זקופי קומה."

Israeli "yellow vest" protests protest against the rising cost of living, near the Government Quarters in Tel Aviv, on December 22, 2018. Photo by Tomer Neuberg/Flash90

בין המפגינות והמפגינים בת"א היו גם חברים במטה המאבק לשחרור אברה מנגיסטו, שבחרו להזכיר את עובדת היותו בשבי חמאס כבר 1,567 ימים, ועל גבי האפודים הצהובים התביעו את תמונתו.

הפעיל החברתי גיל אליאס, בהפגנת האפודים הצהובים 22 בדצמבר 2018 (צילום: גיל אליאס)

במקביל החלו במפגלת המחנה הציוני קמפיין שכותרתו 'אבי גבאי צדק – כשהגז יקר החשמל יקר', והקרינו סרטון על ארובות תחנת הכח בחדרה. "הממשלה כשלה בטיפול ביוקר המחייה" אומר אלון ויסר, מנהל מטה השטח של מפלגת העבודה. "עליה של 14% במחירי הדיור, עליית מחירי החשמל, התייקרות מוצרי המזון, התייקרות המים לצריכה ביתית. זהו כישלון ממשלתי מוחלט במאבק ביוקר המחיה".

מיצג מחאה של יו"ר המחנה הציוני – אבי גבאי (צילום: דוברות המחנה הציוני)

ההפגנות ממשיכות, למרות שעל פניו נראה שגל ההתייקרויות במשק נבלם, וזאת לאחר עבודה מאומצת של שרי האוצר והכלכלה. במהלך השבוע ששיגרה התאחדות התעשיינים מכתב ללשכת שר האוצר ובו היא מתחייבת כי כלל חברות המזון מבטלות את הכוונה לייקר את מחירי המזון. כחלון הקפיד במהלך השבוע לא לתקוף את המפגינים הלא מפלגתיים, ואף לתמוך בדרישותיהם מול החברות המסחריות. אם המחאות הערב יהיו גדולות בצורה משמעותית, יתכן ויאלץ לנקוט אמצעים חריפים יותר.

מארגני המחאות משתפים את הציבור במפת ההפגנות ברחבי הארץ:

בעמוד הפייסבוק על המחאה אף הדגישו את הפן לא מפלגתי של המחאה, ככל הנראה נוכח פרסומים שונים כאילו את המחאה מתדלקות מפלגות 'המחנה הציוני' ו'יש עתיד'. "ביחד כולנו נצליח לעצור את עליית המחירים – חשמל, מים ומזון ובהמשך להוריד את יוקר המחייה דרך טיפול בבעיות השורש", כתבו בהזמנה להפגנה המרכזית הערב, בצומת עזריאלי.