ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא אמש (מוצ"ש) במתקפה חריפה כנגד כוונת היועץ המשפטי לממשלה להודיע על הכוונה להגיש כתב אישום נגדו עוד לפני הבחירות. באפריל. בסרטון שכותרתו 'מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות?' משתמש נתניהו במשל, דרכו הוא מנסה להבהיר כי הודעה לפני הבחירות על הכוונה להגיש כתב אישום בטרם החל הליך השימוע שלו, כמוה כגניבת הבחירות – משום שההחלטה הסופית בתום השימוע, שיסתיים רק אחרי הבחירות, יכולה להיות שונה. נתניהו משווה את ההחלטה לכריתת ידו של אדם שהורשע בערכאה ראשונה, ולאחר מכן זוכה בערעור.

בסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו נראה נתניהו אומר "אדם הולך ברחוב במדינה מזרח תיכונית מסוימת, (עם) כתף תפורה, ופרוטזה מידלדלת. שואלים אותו – מה קרה והוא אומר – הורשעתי בערכאה ראשונה בגניבה, שואלים – ומה קרה אחר כך? (והוא אומר) זוכיתי בערעור. מישהו יכול להחזיר לו את היד? מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות? לא מתחילים בשימוע לפני הבחירות, אם לא מסיימים את השימוע אחרי הבחירות. שתפו!"

מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות?

מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות?

Posted by ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ on Saturday, 5 January 2019

הרקע לפרסום הסרטון היא בפרסומים אחרונים על כוונתו הצפויה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לזמן את נתניהו לשימוע לפני הגשת כתב אישום, טרם הבחירות הקרובות. עוד טרם הקדמת הבחירות, היה צפוי מנדלבליט לסיים את העיון בתיקי נתניהו ולהגיע להכרעה בהם. בשבוע האחרון, נודע כי מנדלבליט נפגש עם יועמ"שים ושופטי עליון לשעבר על מנת להתייעץ איתם בסוגיית מועד פרסום ההכרעה בתיקי נתניהו. היועצים המשפטיים ופרקליטי המדינה לשעבר עמם התייעץ, סברו כי יש לקבל את ההחלטה בתיקים ולהודיע עליה לפני הבחירות. מנדלבליט אמר לחברי הפורום כי יעשה מאמץ לעשות כך, כל עוד לא ידרשו בתיקים השלמות חקירה נוספות.

פרסום הסרטון על ידי נתניהו מגיע גם על רקע שבועות ארוכים בהם מנדלבליט מותקף באופן חסר תקדים. לפני כשבועיים, הושחת קבר אביו של מנדלבליט על ידי אלמונים. בשבוע שעבר, רוססה כתובת גרפיטי ובה הכיתוב "מנדלבליט משת"פ".

כזכור, בפני מנדלבליט ניצבת כיום התלבטות קשה – האם לפרסם את החלטתו בתיקי נתניהו טרם הבחירות – צעד אשר עלול להצטייר כהתערבות בהליך הדמוקרטי ובהשפעה על דעת הקהל טרם ההליכה לקלפי. מנגד, יש הטוענים כי על היועץ המשפטי לממשלה ליידע את ציבור הבוחרים האם נתניהו צפוי לעמוד לדין או לא.

סגנית יו"ר הכנסת הכנסת, ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) הגיבה לסרטון ואמרה כי "הסרטון ההזוי מבית היוצר של בלפור הוא הקדימון לשלב הבא במלחמה שהכריז נתניהו על מערכת אכיפת החוק. מבלי למצמץ, הוא מוכיח שהוא לא חלק מהמשחק הדמוקרטי ועבר לאיומים מפורשים על היועמ״ש ושיבוש מהלכי משפט. אסור שאיומים עטופים בבדיחות ובחיוכים מתוסרטים יבלבלו אף אחד, הדמוקרטיה על סף תהום."