דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון י"א בחשון תשפ"ב 17.10.21
25°תל אביב
  • 16°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 24°אשדוד
  • 22°באר שבע
  • 29°אילת
  • 25°טבריה
  • 16°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
דעות

חקיקה ושינוי תודעתי / שילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה משתלם למעסיק, לעובד ולחברה

במדינה ישנם 800,000 בעלי מוגבלות תפקודית חמורה, וכדאי וראוי לשלבם במקום העבודה | "מעבר לצמיחה הכלכלית והכנסת אנשים נוספים לשוק העבודה, החברה שלנו תהפוך להיות בריאה, מכילה, שוויונית ומגוונת" | טור דעה

שילוב בעלי מוגבלויות במקום העבודה (PEXELS)
קרן אופק
גרשון הרטוב
קרן אופק
יו"ר ועד עובדי פרטנר
צרו קשר עם המערכת:

לפי נתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בחודש החולף, שיעור האנשים בישראל להם יש מוגבלות תפקודית חמורה עומד על יותר משמונה מאות אלף איש. על אף שמדובר במספר רב מאוד של גברים ונשים נראה לעתים כי נושא חשוב זה אינו נמצא על סדר היום הציבורי והתקשורתי. יתרה מכך, לא מעט אנשים הפוגשים אדם עם מוגבלות מרימים גבה על עצם היותו אדם עובד ועוד יותר מתפלאים כאשר מדובר במשרה מלאה ותובענית. לאחר המפגשים הללו נותר רק לתהות מדוע אנשים מביעים את אותה פליאה? הרי האלטרנטיבה היא לשבת בבית ולחיות מקצבה כזו או אחרת.

קרן אופק, יו"ר ועד עובדי פרטנר וגרשון הרטוב, מתכנת באגף מערכות מידע בפרטנר ולוקה בניוון שרירים (CMT)

קרן אופק, יו"ר ועד עובדי פרטנר וגרשון הרטוב, מתכנת באגף מערכות מידע בפרטנר ולוקה בניוון שרירים (CMT)

אחד ההסברים האפשריים לתופעה עגומה זו הוא שבישראל של 2019, אוכלוסיית בעלי הצרכים המיוחדים עדיין נחשבת בעיני רבים, למרבה הצער, כאוכלוסייה מטרידה ומוקצית. אדם עם מוגבלות הוא בדיוק כמו כל אדם אחר, רק אצלו קיים עוד אתגר אחד בולט. להוכיח קודם כל לעצמו ואז לחברה שהוא יכול להצליח בכל דבר שיתנו לו לבצע. כן, זה יכול להיות יותר מורכב ותובעני, אך המוטיבציה להוכיח כאמור היא גדולה מאוד.

בזכות המוגבלות, מפתחים אותם אנשים טכניקות להתמודד עם מצבים שלכאורה נראים פשוטים לאדם ללא מוגבלות. ובכלל, כאשר אתם מקבלים שירות מאדם כלשהו, האם אכפת לכם איך הוא נראה? מהו מצבו המשפחתי או הכלכלי? התשובה במקרה הנ"ל היא חד משמעית. אתם מעוניינים לקבל שירות יעיל ואדיב. וזהו.

ארגונים המפנימים את חשיבותה של הקהילה והסביבה כחלק בלתי נפרד מהארגון עצמו, יקצרו את ה"רווחים" לעשייתם בהמשך הדרך. למשל, לעובדים רבים קל יותר להזדהות ולהישאר נאמנים לארגון המקדם רעיונות חברתיים כמו זה.

כדי להתרומם מעל המשוכות הרבות שניצבות כיום בפני בעלי הצרכים המיוחדים בישראל יש צורך בשתי כנפיים: האחת, חקיקה מתקדמת יותר, והשנייה – שינוי תודעתי-חינוכי מקיף. במשך יותר מדי זמן מפקירה החברה והמדינה בישראל את בעלי הצרכים המיוחדים וחוסמת בפניהם את הדרך ואת האפשרות להיכנס בשעריה. המטרה של כולנו צריכה להיות שילוב של אנשים עם מוגבלויות בחברה. מעבר לצמיחה הכלכלית והכנסת אנשים נוספים לשוק העבודה, החברה שלנו תהפוך להיות בריאה, מכילה, שוויונית ומגוונת. חברה שתקבל את האחר ולא תפלה אותו. חברה נטולת סטיגמות ודעות קודמות היא החברה בה אנחנו רוצים וצריכים לחיות!

 הכותבים הם קרן אופק, יו"ר ועד עובדי פרטנר וגרשון הרטוב, מתכנת באגף מערכות מידע בפרטנר ולוקה בניוון שרירים (CMT).

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על דעות:
הוויתור על אונקולוג בוועדת סל הבריאות: הפקרת חולי הסרטן
כנבחר ציבור, השר שטרן צריך לשלם על כך שראה עוול ולא מנע אותו
בנט צודק, היחסים בין ישראל ליהדות ארה"ב צריכים להשתנות, אבל לא כמו שהוא מתכוון
תגובות