השבתת המשק הפדרלי בארצות הברית נמשכת כבר 27 יום, והנשיא טראמפ, הנתפס כאשם בשביתה במרבית הסקרים שנערכו בנושא, מחפש דרכים יצירתיות להקל מהלחץ הציבורי המופעל עליו על ידי החזרת חלקים מהשירותים המושבתים לתיפקוד. הנשיא עובד על אפיקים חוקיים שיאפשרו לו לחייב חלק מהעובדים להתייצב במקום עבודתם. ההתייצבות תיעשה ללא תשלום, בטענה של שמירה על שלום הציבור. התחומים שיחודשו מאפשרים הקלות מההשבתה לחלקים באוכלוסייה האמריקאית הנתפסים כבסיס המצביעים של טראמפ, ובהם: אישור הלוואות וקביעת המלצות לחוואים, החזר מס למי שזכאי לכך (לרוב אנשי הכנסה בינונית ומעלה), אישורי כרייה של גז ודלק, וקיום בדיקות ביטחוניות בשדות התעופה במתכונת מצומצמת פחות ממה שמתקיים בחודש האחרון.

מספר ארגוני עובדים מוחים על הצעד המתוכנן, ואירגוני עובדים, הגדול שבהם הוא זה המאגד את עובדי רשות המס, ה-IRS, אף תובעים את הנשיא בטענה שאין אישור חוקי לחייבם לחזור לעבודה וכי פעילותם אינה חלק ממה שניתן להגדירו כחיונית לשמירת חייהם ורכושם של האזרחים.

סרט משטרה מסמן אזור אסור לכניסה ליד גבעת הקפיטול סביב כניסת סוכנויות הממשל להשבתה (AP Photo/Jacquelyn Martin)

בארה"ב מתקיים כעת דיון ציבורי ומשפטי ער בשאלה האם הרחבת הצווים המחייבים עובדים פדרליים להתייצב לעבודתם גם ללא קבלת תשלום ראויה או לא. תומכי הנשיא מציינים כי מי שהניח את התכנית להרחבת העובדים היה בכלל ביל קלינטון מהמפלגה הדמוקרטית בשביתה הארוכה הקודמת, אך מתנגדיו טוענים אי מעולם לא יושמה החלטה המחייבת עובדים שלא קיבלו את משכורתם כחודש ימים להתייצב לעבודתם בהיקפים כאלו. מדובר בין השאר על יותר מ-40 אלף עובדים שיחזרו לעסוק בנושא החזרי המס, אלפי פקחי בטיחות ועשרות מפקידי משרד הפנים האמונים על מכירת חוזי דלק וגז.

המשך ההשבתה עולה למשק האמריקאי מיליוני דולרים. 800,000 העובדים הפדרליים אינם מקבלים משכורת. עסקי ההיסעים והמסעדנות סופגים גם הם נזק עקיף, ובניגוד לעובדים עצמם, הם לא צפויים לקבל פיצוי על אבדן ההכנסה. העובדים ובני משפחותיהם נמנעים מרכישות ומצריכה לא הכרחית, וגם זה פוגע במשק האמריקאי ומקדם האטה. מלבד זאת, עיכוב בהוצאת המלצות לחקלאים, עיכוב בבדיקות נדרשות ובאישורים שונים גורם גם הוא לפגיעה כלכלית קשה.

ההשבתה קובעת שיא אמריקאי חדש, כאשר היתה לפניה רק השבתה אחת ארוכה יותר, בתקופת ממשלתו של הנשיא קלינטון. זו נמשכה 21 יום. ההשבתה הנוכחית נגרמה בשל אי הסכמה בין המפלגה הרפובליקנית והדמוקרטית על אישור התקציב, כאשר הנושא היחיד שאינו מוסכם הוא התקציב הנדרש להקמת החומה בגבול מקסיקו, העומד על 5.7 מיליארד דולר. מרבית הציבור כאמור מייחס את השביתה להתעקשותו של טראמפ לאשר את התקציב הפדרלי רק בתנאי שיכיל תקצוב לבניית החומה, נושא אליו התייחס שוב ושוב במסע הבחירות שלו. גורמים במפלגה הרפובליקנית מאשימים את טראמפ שהוא מגביר את הכעס המופנה כלפיהם וכלפי הממשל בשל העובדה שזה "התנדב" כלשונם להודיע כי הוא לא חושש מההשבתה וימשיך בה ככל הדרוש, עד שהדמוקרטים יאשרו את בניית החומה. טראמפ הצהיר כבר שהוא מוכן להשאיר את הממשל מושבת ל"הרבה זמן. חודשים, אפילו שנים".

הנשיא דונלד טראמפ, סגן הנשיא מייק פנס, ויו"ר בית הנבחרים של ארה"ב ננסי פלוסי בדיון בבית הלבן. 11 בדצמבר 2018. (AP Photo/Evan Vucci)

פלוסי אף ביטלה את ההזמנה המסורתית הניתנת לנשיא ארה"ב לבוא ולנאום לאומה ולבית הנבחרים. הנאום היה אמור להתקיים ב-29 לינואר אך פלוסי טענה כי אין זה מוסרי לבקש מעובדי השירות החשאי שאינם מקבלים את משכורתם לאבטח את הנאום היות וזה אירוע שדורש אבטחה כבדה והוא אינו הכרחי. הנשיא טראמפ דחה את אמירתה אך באופן חוקי הוא אינו יכול לבוא ולנאום בפני בית הנבחרים אם אלו לא הזמינו אותו. נראה כי פלוסי החליטה שאם טראמפ מפר התנהלות מקובלת וממלכתית גם היא אינה מחויבת לשמור על כללי הנימוס המסורתיים.

המפגש האחרון של טראמפ ופלוסי התפוצץ, ומפגש אחר של טראמפ עם גורמים המוגדרים מתונים בשתי המפלגות הוגדר על ידי משתתפיו כ"לא מקדם". בינתיים, המחאות הציבוריות תופסות תאוצה וכן מחוות התמיכה בעובדים הפדרליים ובבני משפחותיהם.