מדי שנה מקפיד דוד (דוגו) לייטנר בן ה-87 לחגוג את הישארותו בחיים לאחר השואה באכילת מנה פלאפל. אתמול (חמישי) הצטרפו אליו נשיא המדינה רובי ריבלין ורעייתו נחמה.

 

דוד (דוגו) לייטנר (משמאל) מגיש את זכרונותיו לנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, 17 בינואר 2019 (צילום: מארק ניימן / לע"מ)

דוד (דוגו) לייטנר היה רק בן 14 כשנשלח על ידי הנאצים ל'צעדות המוות' ממחנה בירקנאו. זה קרה ב-18 בינואר 1945, ובמשך מספר שבועות הוא צעד מאות קילומטרים יחד עם כ-60,000 יהודים, בקור ובשלג, שרובם לא סיימו את המסע. בדרך, כשהוא מורעב ומותש, חלם דוגו על לחמניות עגולות ('בילקלך') שיאכל בארץ ישראל. פה, הבטיחה לדוגו אמו, אפשר יהיה לקטוף את הבילקלך מהעצים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כשהגיע ארצה וביקר בשוק מחנה יהודה בירושלים ראה לראשונה דוכן פלאפל. כדורי הפלאפל הזכירו לו את הלחמניות העגולות שחיזקו את רוחו ברגעים קשים. מאז, כל שנה ב-18 בינואר דוגו חוגג את העובדה שהוא חי עם מנות של פלאפל.

לפני שלוש שנים יזם בית העדות להנחלת זיכרון השואה במושב ניר גלים, בו דוגו מעביר עדויות באופן קבוע, את 'מבצע דוגו', שלמעשה הופך את המנהג הפרטי של דוגו לאתגר רחב וארצי שכל אחד יכול לקחת בו חלק. היוזמה המרגשת והטעימה מהווה חלק מהתפיסה של בית העדות שיש לעסוק בנושא השואה דרך נקודות האור שהן בבחינת "הרבה מן האור דוחה הרבה מן החושך".

השנה, לקראת התאריך, הזמין הנשיא את דוגו ורעייתו שרה לאכול יחד בבית הנשיא. ״המנהג שלך קנה מקום בליבנו. ייחלתי זמן רב מאז שמעתי על סיפורך, לשבת ולאכול איתך יחד,״ אמר הנשיא לדוּגו. דוגו סיפר לנשיא באריכות את סיפור ההשרדות שלו ובירך ״שהחיינו״ בהתרגשות.

דוגו ביקר גם במשכן הכנסת ובמשרד החוץ, והתכבד במנה פלאפל באדיבות חברת הקייטרינג SODEXO ON SITE  (סודקסו און סייט), המפעילה את המזנונים הקבועים שם. בעת ביקורו של דוגו במזנון הכנסת אותו מפעילה החברה, סיפר את סיפורו בקצרה והודה לחברה על הירתמותה ל- "יום שלו" שבעצם הוא היום של כולנו – " עם ישראל חי וקיים ומבסוט".

דוד (דוגו) לייטנר מתארח במזנון הכנסת וסועד מנה פלאפל (צילום: יח"צ)

החברה נרתמה למבצע והגישה מנות פלאפל במסעדות אותן היא מפעילה גם בסניפי חברת הביטוח 'מגדל', במפעל 'אל אופ', סניפי 'תנובה' ועוד, ועודדה את הלקוחות להצטלם עם מנה פלאפל ולפרסם את הצילומים ברשתות החברתיות. אודי בן שימול, מנכ"ל SODEXO ON SITE מסר: "כחברה אשר שמה לה למטרה לספק שירותים משפרי איכות חיים לארגונים ולעובדים, אנו רואים בתרומה לקהילה ערך עליון וחלק בלתי נפרד מפועלנו. תרומה לניצולי שואה נוגעת לנו במיוחד והתרגשנו למשמע סיפורו של דוד לייטנר, אשר דמותו ראויה להערצה, שכיבד אותנו בנוכחותו ועורר התרגשות רבה בקרב הצוות."