בית המשפט העליון העניק היום (ראשון) למדינה ארכה נוספת לתיקון חוק הגיוס – עד סוף חודש יולי. זאת, לאחר שבדצמבר האחרון העניק בג"צ למדינה ארכה לתיקון החוק עד לינואר הנוכחי. הדיון בבג"צ בעתירה זו העוסקת בחוק הגיוס מתקיים מאז 2014, ואינו נראה קרוב לסיומו.

בהרכב של תשעה שופטים, בראשות הנשיאה אסתר חיות, נדחו היום עתירות מפלגת יש עתיד, התנועה לשוויון בנטל והתנועה לאיכות השלטון. ברקע ההחלטה ניצבת ההחלטה להקדמת הבחירות. זאת, היות ובג"צ הפנה בפסיקתו לסעיף 38 בחוק יסוד הכנסת, לפיו כי "כל חיקוק שתקפו היה פוקע תוך שני החדשים האחרונים לתקופת כהונתה של הכנסת היוצאת, או תוך ארבעה חדשים לאחר שהכנסת החליטה להתפזר, או תוך שלושת החדשים הראשונים לתקופת כהונתה של הכנסת הנכנסת – יעמוד בתקפו עד תום שלושת החדשים האמורים".

עצרת מחאה נגד חוק הגיוס בירושלים, 2 ביולי 2018 (יונתן זינדל פלאש90)

ממפלגת 'יש עתיד' נמסר בתגובה להחלטת בג"צ לדחות לתת ארכה לממשלה עד חודש יולי 2019 לחוקק את חוק הגיוס: "רק ממשלה בראשות 'יש עתיד' מסוגלת להעביר את השוויון בנטל מבלי להיכנע לעסקנים החרדים. טוב עשה בג"צ כשהחליט על הארכה לממשלה לצורך חקיקת חוק הגיוס עד ליולי 2019. נתניהו כבר הוכיח שבכל עניין מהותי הוא נכנע לעסקנים החרדים וכך קרה גם בחוק הגיוס הנוכחי, אי אפשר לסמוך עליו שיטפל בזה. זה מה שקורה לסדר העדיפויות כשאתה נמצא יותר מידי זמן בשלטון. במקום לפתור את הפצע הפתוח הזה בחברה הישראלית, נתניהו העדיף את השיקולים הפוליטיים שלו. אחרי הבחירות 'יש עתיד' תעביר את חוק הגיוס הנכון בלי קומבינות ובלי ישראבלוף."