ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו בעקבות אסון קריסת הסכר במדינה. ראש הממשלה הציע לנשיא שישראל תשלח סיוע מיידי למקום האסון ותסייע בחיפוש אחר הנעדרים. נשיא ברזיל הודה לראש הממשלה ונענה להצעה.

מדובר צה"ל נמסר אמש (שבת) כי צה"ל נערך להוצאת משלחת סיוע לברזיל. מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, מוביל את ההערכות בנושא. חברת אל על הודיעה כי היא נערכת להוציא טיסה מיוחדת הבוקר לטובת הטסת משלחת הסיוע של פיקוד העורף. המשלחת צפויה להמריא בטיסה ישירה שאורכה כ-14 וחצי שעות לעיר בלו הוריזונטה בברזיל הסמוכה למוקד האירוע.

בקריסת הסכר, שאירעה בלילה שבין שישי לשבת (שעון ישראל), נהרגו 40 בני אדם, וקיים חשש לחייהם של כ-300 נוספים. הסכר נמצא בשטח מכרה ברזל במחוז מינאס ג'ראיס שבמזרח המדינה. על פי הדיווחים של עדי ראיה, זרמים אדירים של מים ובוץ החלו לפרוץ מהסכר הקורס והציפו את המכרה, כולל את הקפיטריה שבמקום בשעת ארוחת הצהריים. מנהלי המכרה סיפרו כי מתוך כ-300 אנשים העובדים באתר, רק כ-100 אותרו בריאים ושלמים.

זו הפעם השנייה בתוך שלוש שנים שסכר של החברה המפעילה את המכרה קורס במחוז זה בברזיל. בנובמבר 2015, 19 בני אדם נהרגו וכפר שלם נקבר תחת הסחף לאחר שסכר גדול יותר נפרץ. האירוע הקודם,הנחשב לאסון האקולוגי החמור ביותר בהיסטוריה של ברזיל,הותיר אחריו 25 אלף בני אדם ללא מי שתייה והרג אלפי דגים. על פי הערכות, 60 מיליון מטרים מעוקבים של פסולת זרמה לתוך הנהרות באזור והגיעה בסופו של דבר לאוקיינוס האטלנטי.

מנכ"ל חברת וייל, המפעילה את המכרה, פאביו שוורצמן, אמר כי הוא לא יודע מה גרם לקריסה והוסיף כי "מרבית הנפגעים היו עובדים שלנו". שוורצמן הוסיף כי קריסת הסכר הלילה הייתה "טרגדיה אנושית קשה יותר מזו של 2015, אך הנזק הסביבתי צפוי להיות נמוך יותר".

על פי אתר האינטרנט של חברת וויל, פסולת הכרייה מורכבת בעיקר מחול ואינה רעילה. עם זאת, דוח של האו"ם מצא כי הפסולת באסון של 2015 "הכיל רמות גבוהות של מתכות כבדות רעילות".

וייל היא חברת הכרייה הגדולה ביותר בברזיל. שעתיים אחרי האירוע, נפלה מניית החברה, הנסחרת בבורסה בניו יורק, ב-10%.