כ-30 פעילים, רובם ממפלגת העבודה ומיעוטם ממרצ, נפגשו אמש (מוצ"ש) בדרום תל אביב, במטה הפריימריז של יו"ר המשמרת הצעירה של העבודה, תומר פינס, כדי לדון בקידום האיחוד בין המפלגות. פינס ושותפיו, בהם יו"ר צעירי מרצ, אלירן ביחובסקי ויו"ר הצעירים הקודמת במרצ, בר גיסין, הציבו לעצמם מטרה ברורה: הדחת אבי גבאי מראשות העבודה עוד טרם סגירת רשימות המועמדים, כלומר בעשרת הימים הקרובים, וביצוע האיחוד. ביום שלישי הקרוב אמור להתקיים כנס גדול בנושא, שפרטיו עוד לא נסגרו, אך אמורות לנאום בו דמויות בכירות.

פינס, שעצר לחלוטין את פעילות הפריימריז שלו, אמר כי הזוי בעיניו שאנשים עוסקים בשאלה "אם יהיו במקום 10 או 12 בזמן שהשמאל מתרסק לכיוון אחוז החסימה" והעמיד את המטה שלו לטובת האיחוד. "בימי שני וחמישי השבוע יהיו פריימריז של שתי המפלגות, בשתיהן יהיו מתנדבים שלנו שידברו על זה עם המצביעים. נקים חמ"לי טלפונים משותפים של צעירי מרצ ועבודה, כדי להפעיל לחץ על הח"כים בשתי המפלגות, והקמנו גם צוות שעסוק בלייצר תוכן, סטטוסים ברשתות החברתיות, מאמרי דעה וכו', במטרה שייפול האסימון למנהיגות שלנו. כולנו מאוד מגויסים".

תומר פינס (תמונה באדיבות המצולם)

חלק מהפעילות תיעשה ישירות מול הפוליטיקאים, אך בשלב הזה הם אינם מגיבים לפה או לשם. "אני מרגיש סדקים", אומר פינס, "אבל עד יום אחרי הפריימריז אף אחד מהפוליטיקאים לא ייצא בהכרזה מעניינת. בשלב הזה אני לא מצפה מהם, הם יסיימו את הפריימריז ואז נגלה מי עומד איפה".

אתה יודע מה המהלכים של גבאי בעניין הזה? פורסם שהוא הזמין סקר.
"אין לי מושג, אני יודע פחות מה קורה אצל גבאי ממך. אני השטן, כבר איזה שנה שאני מבקר אותו, ממש לא סובלים אותי שם. אני איש שמאל מאוד מובהק, לא רציתי לריב בשביל לריב, אבל בכל פעם שהוא סטה מהערכים הגבתי. אישית אני תומך באיחוד המפלגות שנים אחורה, מכל מיני סיבות, אבל עכשיו, עם ההתרסקות, הסבתי את המטה שלי לחלוטין למשימה הזאת. את הלו"ז ואת אנשי הצוות והמתנדבים. בזה אנחנו עסוקים כבר שבוע".

ומה עם הפריימריז, זנחת לחלוטין את הריצה שלך?

"כמובן שאשמח לתוצאה יפה וגבוהה, עשיתי התמודדות, אבל אני כבר שבוע לא שם. אני אסתובב בין הקלפיות, אבל אקדם יותר את הקמפיין הזה מאשר את ההיבחרות שלי. יהיה לי די מוזר להתעסק בשאלה אם אגיע למקום 19 או 22 בזמן שהשמאל הישראלי נמחק".

ועידת מפלגת העבודה (צילום: אלון וולניץ)

אמש פורסם בחדשות 12 כי סקר פנימי שהזמין יו"ר העבודה אבי גבאי הראה שאיחוד מניב 10-11 מנדטים. על-פי הפרסום, הנתון הזה לא משכנע את גבאי בכדאיות המהלך, משום שלתפיסתו ריצה נפרדת עשויה להביא יותר מנדטים. כך, למשל, בסקר פגוש את העיתונות שפורסם אמש, קיבלה העבודה 7 מנדטים ומרצ 5.