באירועי ירי בשני מסגדים בעיר קרייסטצ'רצ' בניו-זילנד הלילה (שישי) נהרגו 49 בני אדם. הרוצח, ברנטון טרנט, בן 28 מאוסטרליה, שתיעד עצמו טובח במתפללים, סיפר כי הגיע למדינה במיוחד כדי להתכונן ולהתאמן למתקפה. על פי כלי התקשורת במדינה, רטנט טוען כי פעל לבדו וכי אף ארגון לא הורה לו לבצע את המתקפה. בנוסף אליו, נעצרו שלושה גברים ואישה.

בתחילה נמענה המשטר מפרסום נתונים מדוייקים אולם עדי ראייה דיווחו כי שמעו בשעות אחר הצהריים (זמן ניו-זילנד) עשרות יריות שהחלו לאחר שאדם לבוש בשחור נכנס למסגד אל-נור בעיר בת 400 אלף התושבים והחל לירות לכל עבר. מאוחר יותר החלו יריות גם במסגד נוסף.

אירוע ירי במסגדים בעיר קרייסטצ'רצ' בניו-זילנד (AP Photo/Mark Baker)

בעקבות אירועי הירי משטרת ניו-זילנד הזהירה אזרחים להימנע מהגעה למסגדים ברחבי  המדינה. מפכ"ל המשטרה אמר כי כל מי שחושב ללכת למסגד צריך "להישאר בביתו ולסגור את הדלתות".

ראש ממשלת ניו-זילנד, ג'סינדה ארדרן הודיעה כי מדובר ב"אחד הימים האפלים בהיסטוריה של ניו-זילנד" והגדירה את האירוע כ"מעשה אלימות קיצוני וחסר תקדים" וכי על אף שרבים מן הנפגעים הם מהגרים או פליטים, "הם בחרו להפוך את ניו-זילנד לביתם. הם חלק מאיתנו ומי שביצעו את מעשה האלימות הזה אינם חלק מאיתנו". ארדרן אמרה במסיבת עיתונאים שכינסה בעקבות אירועי הירי כי המשטרה מחזיקה בחשוד אחד בירי אולם ייתכן כי ישנם שותפים נוספים למעשה שעדיין מסתובבים חופשי.