ההסתדרות, עיריית ירושלים, משרד האוצר והחברה העירונית "אריאל" חתמו היום (ראשון) על הסכם היסטורי המעביר 300 עובדי שירותי ליבה חברתיים מהחברה העירונית "אריאל" להעסקה ישירה בעיריית ירושלים.

ההסכם קובע כי 300 עובדי "אריאל" שמרביתם מבצעים תפקידים חברתיים כדוגמת עובדים סוציאליים ועובדים העוסקים בקידום ורווחת נוער וצעירים בבירה – ייקלטו ויועסקו מעתה כעובדי עירייה לכל דבר ועניין ובהתאם להסכמים הקיבוציים בעירייה. על פי ההסכם קליטת העובדים תושלם בתוך כשנתיים.

עיריית ירושלים. 22 באוגוסט 2018 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

עד עתה הועסקו עובדי 'אריאל'  משך עשרות שנים  כנותני שירותים מטעם העירייה ותחת הגג המוניציפלי שלה, אולם לא הועסקו ישירות על ידה ולא היו זכאים לתנאי העסקה של עובדי עירייה. כתוצאה מהמעבר להעסקה על ידי העירייה, ייהנו העובדים – שלחלקם ותק של למעלה מ-20 שנה – מכל תנאי ההעסקה להם זכאי עובדי הרשויות המקומיות במדינה ואף יחולו עליהם תנאי הסכמי המסגרת במגזר הציבורי.

החתימה על ההסכם נערכה הבוקר במעמד שר האוצר משה כחלון, ראש העיר ירושלים משה ליאון, יו"ר הסתדרות המעו"ף ומ"מ יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות ארנון בר-דוד, יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים דניאל בונפיל, מנכ"ל עיריית ירושלים איציק לארי, מנכ"ל חברת 'אריאל' ציון תורג'מן והמשנה למנכ"ל העירייה חיים גבאי.

במעמד החתימה נכח גם שר האוצר משה כחלון, אשר יחד עם יו"ר ההסתדרות היוצא אבי ניסנקורן הוביל בשנים האחרונות תהליכי קליטה של כמה אלפי עובדים במגזר הציבורי להעסקה ישירה, בעקבות ההסכם לצמצום צורות העסקה פוגעניות מיולי 2015. "היום אנחנו עושים צדק עם 300 עובדים ועובדות שנמצאים בחזית החברתית של העיר ירושלים ושל מדינת ישראל" אמר השר. "הייתם מספיק טובים כדי להישלח לחזית החברתית במקומות הכי קשים, אבל לא מספיק טובים להיות עובדי קבע. מדברים היום על גנרלים בתקשורת. אתם לא פחות אמיצים וחשובים מכל אלה שמופיעים בטלוויזיה, אתם הגנרלים החברתיים של מדינת ישראל. כל עוד אני שר האוצר, נמשיך לעשות צדק ולקלוט עוד עובדי קבלן. בשביל ימים כאלה אני נמצא בפוליטיקה".

"ירושלים מצטרפת היום למאבק בתנאי ההעסקה של עובדי קבלן" אמר ראש העיר משה ליאון. "השוואת תנאי ההעסקה בין עובדי העירייה לבין עובדי אריאל זוהי בשורה אמתית לעובדים, שהחל מרגע קליטתם תנאי ההעסקה שלהם ישופרו משמעותית. אין לי ספק שאת התוצאות יראו תושבי ירושלים ברמת טיב ואיכות השירות".

יו"ר הסתדרות המעו"ף ומ"מ יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, ארנון בר-דוד הוסיף: "מעברם של עובדי חברת 'אריאל' להעסקה כעובדי עירייה הוא בשורה חברתית חשובה עבור ציבור תושבי ירושלים והעובדים. מדובר בעובדים המספקים שירותי ליבה חיוניים ובזכות ההסכם הם יזכו לאופן העסקה מכבד העושה צדק עמם ועם מלאכת הקודש שהם מבצעים באופן מסור ויום-יומי. אני מודה לכל מי שנרתם לקידום ההסכם ובטוח כי גם בעתיד עוד ועוד רשויות במדינה יבינו כי קליטת עובדים להעסקה ישירה זהו הצעד הנכון והמתבקש ממנו כל הצדדים יוצאים מורווחים".

"אני מברך על קליטת עובדי חברת 'אריאל' להעסקה ישירה בעיריית ירושלים כעובדים מן המניין לכל דבר ועניין, ומברך את כל העוסקים בעניין" אמר יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, דני בונפיל. "אני מבקש להדגיש את חשיבות העסקת העובדים כעובדי עירייה אשר יזכו לביטחון תעסוקתי וסוציאלי כפי שזוכים לו כל עובדי העירייה. תודה מיוחדת לראש העיר מר משה ליאון על תמיכתו הבלתי מסויגת בקליטת העובדים". מנכ"ל עיריית ירושלים, איציק לארי הוסיף: "מדובר בהסכם חשוב ופורץ דרך אשר יאפשר לאותם עובדים מסורים ליהנות לראשונה מכל ההטבות ותנאי ההעסקה של עובדי העירייה. אני משוכנע שהתוצאה של זה תהיה גם שיפור בשירותים שיקבלו התושבים, כי עובד מרוצה הוא גם עובד טוב יותר".