אושרה תוכנית משרד החקלאות להתמודדות עם טרור הבלונים, שפגע קשות ביבול החקלאי באביב הקודם וגרם לשריפות נרחבות בשדות של ישובי עוטף ישראל. לפי התוכנית שאושרה היום (רביעי) יעודד משרד החקלאות את החקלאים לקצור את יבול החיטה והשעורה המיועדים לשמש כמזון לבהמות מוקדם מהמתוכנן. היבול ייקצר בעודו ירוק בטרם הבשיל והתייבש והפך לדליק.

חקלאים המעבדים שדות בטווח של 0-7 ק"מ מהגדר יוכלו לקבל על כל דונם שיקצרו מוקדם פיצוי של מאה שקלים. שטח השדות המעובדים בטווח 7 ק"מ מהגדר נאמד בכ-112,000 דונם, והתקציב המיועד לתוכנית עומד על שמונה שקלים. יש לציין כי התוכנית הוכנה במשרד החקלאות עוד בטרם התחיל סבב הלחימה הנוכחי בעזה.

שריפה בשדות קיבוץ ניר עם, 3.6.18 (צילום: עופר ליברמן).

התאחדות חקלאי ישראל, שהיתה שותפה לתהליך, בירכה: ״מדובר בהחלטה נכונה ונבונה להקדים את קציר החיטים ולהוריד את מרבית החיטה לתחמיץ ולשחת. מהלך זה יבטיח את הישרדות ענף גידולי השדה בנגב המערבי ויוכיח לכל מבקשי רעתנו כי בעוטף עזה כמו בשאר חלקי הארץ החקלאות תנצח ונמשיך לעבד את האדמה עד הדונם האחרון״. ראשי המועצות האיזוריות מצפון הנגב בירכו על התכנית והודו לראש הממשלה על ״שקיבל את ההחלטה האחראית והנכונה".

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) אמר על התוכנית כי "בימים בהם תושבי הדרום ועוטף ישראל חווים טרור יומיומי אנו כאן למענם, להקשיב לצרכיהם ולהגיב בהתאם. יחד עם ראש הממשלה ושר הביטחון ושר האוצר פעלנו לסייע לחקלאים כך שאדמת ישראל לא תישרף עוד ושחמאס לא יוכל להתגאות בשדות שרופים"