כ-200 עובדים סוציאליים הפגינו אתמול (שלישי) בכניסה לירושלים במחאה כנגד מה שהם מכנים "הסחבת במשא ומתן מול משרד האוצר בנושא הבטחת ביטחונם האישי של העובדים הסוציאליים למול מקרי האלימות הרבים. המפגינים חסמו, לסירוגין, את הכניסה לעיר בסמוך לגשר המיתרים ובמקום נוצרו עומסי תנועה.

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני בהפגנה בירושלים, אפריל 2019. (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)

בהפגנה שערכו אתמול בתל אביב, אמרה יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני כי "המקצב איטי מדי ולצערנו יש הרבה מקרי אלימות. המאבק יהיה ארוך, ואין לנו את הפריבילגיה לוותר, אני בטוחה שהנחישות שלנו תנצח, השאלה היא רק מתי". עוד הוסיפה כי "ביום רביעי יש לנו פגישה נוספת באוצר אחרי שהפגישה בוטלה בעקבות הלחצים שאנחנו מפעילים היא נקבעה מחדש, אנחנו כבר רוצים לראות תוצאות ומיד לאחר מכן להיכנס למשא ומתן על השכר. אנחנו לא נוותר עד שתהיה לנו מוגנות מלאה ותנאי עבודה ראויים".

כזכור, ב-17 בדצמבר הודיעו שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ וחרמוני, על כניסה למשא ומתן מואץ של שלושה חודשים בנושא המוגנות, זאת לאחר מספר רב של אירועי תקיפה ואלימות נגד עובדות סוציאליות. לפי ההודעה אז, היו אמורים הצדדים להגיע להסכמות תוך שלושה חודשים. לאחר מכן ובתיאום עם ההסתדרות, היו אמורים להיפתח גם נושאים כלכליים כמו תנאי השכר והעומסים. ענבל חרמוני אמרה אז כי "היום פרצנו את הדרך שבסופה העובדים יהיו מוגנים מאלימות ויזכו לשכר הולם ותנאי עבודה ראויים. כעת האחריות היא על צוותי המשא ומתן. שיתוף פעולה יענה בשותפות אמיתית מצידנו". פרק הזמן שהקציבו הצדדים הסתיים, כאמור, ללא תוצאות, ובאיגוד הודיעו כי יחזרו להפגין ברחובות.

אלמונים שרפו את המחלקה לשירותים חברתיים ביישוב ערערה שבנגב. (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)

יש לציין כי לצד העיכובים במשא ומתן, האלימות נמשכת. בשבועיים האחרונים נחשפו העובדות הסוציאליות גל קשה נוסף של מעשי אלימות ברחבי הארץ. הצתת לשכת הרווחה בעמנואל, התקפת עו"ס בתחנת משטרה בעילוט, התקפת עו"ס במרכז קשר בירושלים, התקפת עו"ס בזמן דיון בבימ"ש בת"א, הצתת לשכת רווחה בערערה והתקפת עו"ס בלשכת רווחה בירושלים.

בתגובה להודעת האיגוד על חזרה למחאה, נמסר בתחילת השבוע ממשרד האוצר כי "אנו מופתעים מהפרסומים הכוזבים בנוגע לאי התקדמות התהליך, שכן כבר שלושה חודשים שהצוותים המקצועיים משרדי האוצר, הרווחה, מרכז השלטון המקומי ואיגוד העו"סים עובדים במטרה להגיע להסכמות, כשעוד השבוע צפויה ישיבה נוספת בנושא. צר לנו כי איגוד העובדים הסוציאליים בוחר לפנות לתקשורת במקום להמשיך בדיונים העניינים. איומי שביתה אינם דרך לקידום פתרון ראוי ומוסכם לנושא ואנו קוראים לארגון העו"סים לא לנצל את כוחו ולפגוע דווקא באוכלוסיות המוחלשות בישראל שלא לצורך".