דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי כ"ג באייר תשפ"ב 24.05.22
22°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 22°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 25°אילת
  • 23°טבריה
  • 16°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
יום הזיכרון התשע"ט

הנצחה / במלאת 50 שנה לאסון: 24 נספי 'אסון משאית התחמושת' יונצחו באנדרטה באילת

האנדרטה תוקם בפתח בסיס חיל הים בעיר ותיחנך בשנת 2020 | בין ההרוגים באסון, חמישה אזרחים עובדי צה"ל שלא זכו להנצחה עד לפני שלוש שנים, ו-19 חיילים

המקום בו תוקם האנדרטה ברחבה בפתח בסיס חיל הים (צילום: עמותת יוצאי פלגות הנחיתה)
שי ניר

24 נספי אסון משאית התחמושת, 19 חיילים וחמישה אזרחים עובדי צה"ל יונצחו יחד באנדרטה במלאת חמישים שנים לאסון. עיריית אילת נרתמה למשימתם של יוצאי פלגת הנחיתה של חיל הים להנציח את נספי אסון המשאית וסייעה להציב סלע ברחבה בפתח בסיס חיל הים באילת, עליו תוקם אנדרטה שתנציח במשותף את כל הרוגי האסון.

יוצאי פלגת הנחיתה של חיל הים ומשפחות הנספים הציבו שלט ליד הסלע והודו לעיריית אילת על הסיוע והם מצפים לחנוך את האנדרטה בחודש ינואר 2020 במלאת 50 שנים לאסון. "אין ספק שתושבי אילת יברכו על אתר מטופח ומכובד" מסרו בהודעתם. מעיריית אילת נמסר כי היא הקצתה שטח לטובת האנדרטה בכניסה הדרומית לבסיס חיל הים ולבקשת יוצאי פלגת הנחיתה ומשפחות הנספים גם הובילה את האבן. עוד נמסר מהעירייה כי לוח הזמנים תלוי בהמשך הפעולות שצריכים לבצע המנציחים.

המקום בו תוקם האנדרטה ברחבה בפתח בסיס חיל הים (צילום: עמותת יוצאי פלגות הנחיתה)

אל״מ במיל' מייק אלדר, קצין לשעבר בחיל הים, היסטוריון שעוסק בהנצחת מורשת חיל הים ואחד ממובילי המאבק להקמת האנדרטה כתב מכתב למשפחות ההרוגים ולחבריהם ועדכן אותם על ההתקדמות בהקמת האנדרטה: "לפני כמה ימים העבירה עיריית אילת, לרחבה שליד בסיס חיל הים, את הסלע שנועד לאנדרטה שתוקם לזכר הנספים באסון משאית התחמושת (24 ינואר 1970). היום הצבנו שם שלט המציין את האירוע העצוב ומכריז על ההקמה הצפויה. לפני כשעה, בזמן הצפירה, הדליק חברינו, סרן יוסי בדש, מפקד ביחידת הנחתות, נר זכרון, והניח זר על הסלע, בשם יוצאי יחידות הנחיתה, לזכר הנספים כולם. אני מודה מקרב לב ליוסי, שהקים את השלט, וכיבד את הנספים, לאדריכלים גבי מגן ויהודה פרחי, לעיריית אילת, ולכל חבריי שסייעו להגיע ליום זה, ויסייעו לסיים את ההפלגה הארוכה ולהגיע ליום המיוחל."

בסיומו של מבצע רודוס, בתאריך ה-22 בינואר 1970, במהלך פריקת נחתת בחוף הים באילת התפוצצה משאית עמוסה בתחמושת. מהפיצוץ נהרגו 19 חיילים וחמישה אזרחים עובדי צה"ל (אע"צ). בעוד חללי צה"ל זכו להנצחה האע"צ לא זכו להנצחה וגם משפחותיהם לא קיבלו את הפרטים על נסיבות מותם למעלה מארבעים שנה אחרי האירוע.

שלד המשאית שנותר לאחר הפיצוץ 26 ינואר 1970 (ניר מאור מוזיאון ההעפלה וחיל הים)

הדמיה של האדריכל גבי מגן האנדרטה ברחבה בפתח בסיס חיל הים (צילום: עמותת יוצאי פלגות הנחיתה)

לפני כשלוש שנים גילו יוצאי פלגת הנחיתה, במהלך ניסיון להנציח את חבריהם שנפלו, על חמשת האע"צ שנשכחו והחליטו לקחת על עצמם את משימת הנצחתם. רק לאחר בקשות חוזרות ונשנות מזרוע הים נחנך לפני כשנה, ובאופן תקדימי, קיר זיכרון לזכר חמשת האזרחים עובדי צה"ל במספנת חיל הים בחיפה.

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!