ישראל הולכת ומייצאת פחות לאירופה ואמריקה, ויותר למדינות אסיה – כך עולה מדו"ח סיכום שנת 2018 של מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה. הייצוא הישראלי גדל ב-7% בשנת 2018, אבל מאחורי הנתון זה מסתתרים פערים גדולים. לעומת ירידה של כמעט 3% בייצוא הסחורות לארה"ב וירידה של 3.7% בייצוא לאירופה, דווקא יצוא הסחורות לסין גדל ב-47%. בתחום השירותים ההייטק המשיך להוביל, וצמח ב-17%.

גם השנה נמשכה מגמת הגידול ביצוא השירותים על חשבון יצוא הסחורות. לעומת קצב גידול של 3.2% בייצוא הסחורות, קצב הגידול בייצוא השירותים עמד השנה על קרוב ל-12%. "תמהיל היצוא מישראל החל להשתנות בשנים האחרונות, כך שיצוא השירותים תופס נתח משמעותי יותר מסך היצוא הכללי" נכתב בדו"ח.

ביקור סגן נשיא סין (קובי גדעון / לע״מ)

על פי הדו"ח, היקף יצוא הסחורות הישראליות נמוך בכ-10% היום מאשר בשנת 2014. בשנת 2018 היוו הסחורות 55% מהיצוא הישראלי, לעומת 57% בשנה שעברה ו-55% בשנת 2015.

לא רק היי-טק

עם זאת, יש לציין כי על אף העובדה שמרבית יצוא השירותים מגיע מענף ההייטק הישראלי, דווקא ענף המחקר המדעי הוא זה שצמח במהירות הגבוהה ביותר. על אף הדימוי הציבורי על יצוא השירותים, ענף ההייטק אחראי ל-35% מיצוא השירותים בישראל, לעומת 16% מחקר ופיתוח מדעי ו-14% שירותי תיירות.

מהדו"ח עולה שיחסי הסחר של ישראל עם מדינות אסיה ואמריקה הלטינית נמצאות דווקא בתנופה משמעותית, בזמן שהמסחר עם מרבית המדינות המערביות נמצא במגמת צמצום. לעומת ארה"ב ובריטניה, שתי שותפות הסחר הגדולות ביותר של ישראל בעולם המערבי, דווקא מדינות כמו סין, הודו וטורקיה.

בשנים האחרונות קצב המסחר של ישראל עם סין הולך וגדל באופן דרמטי. מאז שנת 2013 גדל היקף ייצוא הסחורות מישראל לסין ב-66%, כשענף המיכון מוביל את המגמה. עם זאת, הייצוא הישראלי עדיין מהווה רק 0.24% מכלל המוצרים המיובאים לסין בשנה.

גם לאמריקה הלטינית חל גידול בייצוא הסחורות בשנה האחרונה. למשל, עם ברזיל עלה היקף היצוא בשנה שעברה ב-27%. במקרה של ברזיל, מרבית היצוא מגיע מתעשיית הדשנים והכימיקלים, המהווים 67% מהייצוא למדינה.​