עם כנסת שפוזרה וממשלת מעבר ללא שר מכהן, מערכת החינוך נכנסת להכנות לשנת הלימודים תש"פ בחוסר וודאות. על רקע זה קיבל היום (שלישי) יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את בקשתו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני להקמת ועדת חינוך זמנית בכנסת, שמטרתה לעקוב ולבחון את יישומן של התקנות והתכניות השונות לקראת שנת הלימודים התש"פ.

את הפנייה יזמו יחד עם גפני יו"ר ועדת החינוך בכנסת הקודמת יעקב מרגי (ש"ס), וחברי הכנסת אורלי פרומן (כחול לבן), איציק שמולי (העבודה) ועיסאווי פריג' (מרצ). "היציאה הנמהרת לבחירות גרמה להקפאת משרד החינוך 3 חודשים בלבד לפני תחילת שנת הלימודים" נכתב בפנייה ליו"ר הכנסת "על רקע היעדר שר חינוך וללא ממלא מקום, והיות שהכנסת לא מקיימת וועדות בעת פגרת בחירות, הטיפול ברפורמות שהיו צריכות להיכנס לתוקף, כמו גם תקציבים, בניית כיתות מתוכננת, סבסוד צהרונים ופתיחת שנת הלימודים, מקבלים משנה תוקף".

חברת הכנסת אורלי פרומן. (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

 

"מערכת החינוך בארץ בחודשים אלו נערכת לפתיחת שנת הלימודים," סיפרה פרומן ל'דבר', "זו מערכת גדולה ומורכבת שמעורבים בה הרבה מאוד אנשים וכספים כדי שב-1 בספטמבר שנת הלימודים תפתח כסדרה. השבוע הכנסת מתפטרת, בפועל וועדות הכנסת לא יתפקדו, והמשרדים יעבדו על התקציבים השוטפים ויש לא מעט נושאים שלא נמצאים בשוטף שמקשים על פתיחת שנת הלימודים".

לדברי פרומן, מלבד לפיקוח והמעקב הנדרש לגבי הפעילות השוטפת של משרד החינוך והערכות לשנה החדשה, מספר תכניות גדולות היקף נמצאות בחוסר וודאות. "יש לנו את כל עניין סבסוד תכנית ניצנים לצהרונים כפי שהיא פעלה בשנתיים האחרונות וממנה נהנו למעלה מ 200 אלף תלמידים" אומרת פורמן, כשהיא מתייחסת לתכנית הצהרונים אותה הוביל שר האוצר משה כחלון שמימונה אינו נמצא בבסיס התקציב. "החלטת הממשלה בנושא הזה מחויבת עד ספטמבר האחרון ואם בספטמבר לא יועבר תקציב של כמיליארד שקל, סכום מזערי ביחס לתקציב המדינה, התכנית לא תוכל להמשיך וההורים יצטרכו לשלם מחיר מלא לצהרונים".

"נושא שני הוא הרשאות לבניית כיתות נוספות לילדים כחלק מתכנית חומש, מדובר ב-1600 כיתות שהיו משוחררות לבנייה לשנת הלימודים הבאה שצריך לבנות אותם היום". עוד הוסיפה פורמן את עניין הביטוחים האישיים שאמורים להיות מועלים לדיון בוועדת החינוך ובלעדיהם כל מערך הטיולים והיציאות מחוץ לבית הספר עומד בבעיה קשה, "אבל עכשיו, הכי חשוב הוא שיש לנו קיץ מלא בפעילות, וכל תכניות הנוער בסיכון, ארגוני הנוער, מפעלי קיץ ועוד – דברים שדורשים הרבה כספים וכיום אינם סגורים".

כאמור יו"ר הכנסת אדלשטיין קיבל את הפנייה להקמת הועדה במטרה לעשות את כל שניתן כדי ששנת הלימודים תפתח כסדרה. "אני סבור שהעומס על ועדת הכספים הוא עומס גדול מדי ואנחנו לא יכולים לעסוק בנושא פתיחת שנת הלימודים" מסר גפני שיהיה אמון על הקמתה "הוועדה תדון על מורכבות שנת הלימודים על כל הנושאים החינוכיים והחוקיים".

"בינתיים אין לנו שר חינוך, שזו רק תוספת למצב החמור שאנחנו נמצאים בו. המערכת נמצאת בסכנה להיות קפואה לשנה שלמה" מוסיפה פורמן, "כי לא יהיה מי שיאשר את התקציבים והתכניות. שר החינוך אמור להוביל את המהלכים מול האוצר והמשרדים הנוספים ובפועל היום מי שאמור לקבל החלטות הוא ראש הממשלה בעוד הצוות המקצועי של משרד החינוך יעשה הכל ששנת הלימודים תפתח"​.

גם עם הקמתה של הוועדה, פיטורי שר החינוך נפתלי בנט בשבוע שעבר, הכאוס בו נמצאים המשרדים שפועלים תחת ממשלת מעבר וללא כנסת, העומס וחוסר הוודאות המלווים את פתיחת שנת הלימודים גם בקיץ 'רגיל' מבשרים לנו שאנחנו עומדים בפני קיץ ארוך וקשה.