דבר ראשון
מדד המחירים לצרכן (Seika Chujo / Shutterstock.com)
מצב המשק
חוזר לעלות

הכי הרבה מאז תחילת 2018: מדד המחירים עלה ב-0.7% במאי.

בחודשים האחרונים הגיע המדד לקצב שנתי של 2.1%, קרוב ליעד בנק ישראל | מחירי הדירות עלו ב-0.5% | את העלייה הובילו ההלבשה, הפירות והירקות ומחירי מחירי הרכב ואחזקתו

עדכון אחרון: 15.06.2019, 12:28

האינפלציה חוזרת? מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מאי ב-0.7%, כך פרסמה אתמול (שישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בשיעור הגדילה גבוה ביותר מאז תחילת 2018. מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.5%, כשבארבעת החודשים האחרונים (פברואר- מאי) הגיע העלייה במדד לקצב של 2.1% במונחים שנתיים, קרוב ליעד בנק ישראל של 2%.

מחירי הדיור עלו בחודשים מרץ אפריל ב-0.5% בהשוואה לפברואר מרץ. בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018, עלו מחירי הדירות ב-1.0%. מנגד, מחירי הדירות חדשות בלבד במרץ אפריל ירדו ב-0.9% בהשוואה לפברואר מרץ, וזאת הודות למחיר למשתכן שהיווה 42.8% מסה"כ העסקאות.

קבוצות המוצרים והשירותים שהשינוי במחירים השפיע במיוחד על המדד הם הלבשה (8.8%), רכב פרטי ואחזקתו (1.2%), פלפלים (20.8%), הנעלה (3.8%). מנגד, מחיר העגבניות ירד ב-6.3%. מדד מחירי הפירות והירקות עלה ב-3.8%, ושאר מוצרי המזון עלו ב-0.6%. מדד מחירי הדיור (לא כולל קניית דירות) נותר ללא שינוי, ובתוכו מדד שכר הדירה עלה ב-0.1%. מדד מחירי הבריאות עלה ב-0.1%, ומדד מחירי החינוך תרבות ובידור עלה ב-0.4%. מדד מחירי התחבורה עלה ב-0.6%.

מדד המחירים לצרכן הוא מדד המשקף את העלייה או הירידה ביוקר החיים בחודש הקודם. את המדד מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והוא מפורסם בתאריך ה-15 בכל חודש, ומתייחס לנתונים מהחודש הקודם. שינויים חדים במדד יכולים להביא את בנק ישראל, שאחד מתפקידיו המרכזיים הוא לשמור על יציבות המחירים, לנקוט בצעדים במטרה לאזן את המחירים.

סל המחירים לצרכן (גרפיקה: דבר ראשון).

בתחילת השנה הנוכחית עדכן הלמ"ס את המשקלות של כל אחד מסעיפי ההוצאה לפיהן מחושב מדד המחירים לצרכן. בכדי לחשב את המדד נדרש הלמ"ס להעריך את סך ההוצאה החודשי הממוצע למשק בית בישראל, ולבחון את העלייה או הירידה בכל אחד מרכיבי הסל כחלק מההוצאה הכוללת. בכדי שהמדד יהיה מדויק ככל הניתן, מעדכן הלמ"ס אחת לשנתיים את מבנה המשקלות של כל אחד מסעיפי ההוצאה בהתאם לממוצע ההוצאה של משקי הבית בישראל בשנתיים האחרונות.

נושאים קשורים:  מדד המחירים לצרכן, מדד מחירי הדירות, מצב המשק, אינפלציה
תגובות
×