לאחר עשרות שנים בהן היו טמונים מוקשים בין מנזרי 'ארץ המנזרים' בסמוך לאתר 'קאסר אל יהוד', הפך המנזר הרומני, השביעי במספר והאחרון לבטוח ונקי ממוקשים. האתר מקודש וחשוב גם ליהדות וגם לנצרות – על פי המסורת היהודית זהו האזור בו חצו בני ישראל את הירדן בדרכם לארץ כנען. עבור הנוצרים זוהי הנקודה בה טבל יוחנן המטביל את ישוע, והמקום שלישי בחשיבותו רק לכנסיית המולד בבית לחם ולכנסיית הקבר בירושלים.

הרשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון (רלפ"מ), בשיתוף פעולה עם צה"ל ובאמצעות חברת "הלו" (HALO TRUST) וחברת הפיקוח הישראלית 4CI, סיימו בימים האחרונים לפנות את המוקשים, והאתר נפתח למבקרים.

המנזר הרומני ב"ארץ המנזרים – קאסר אל יהוד" (קרדיט: דוברות משרד הביטחון)

המנזר הרומני פונה אחרון בשל מיקומו המורכב – הוא שוכן בחיבור שבין גדת נהר הירדן לגדה הצפונית של נחל פרת, והגישה אליו חייבה פתיחת ציר ופינוי שדה מוקשים. בשטח המנזר ניתן לראות עדויות רבות ללחימה שהיתה באזור לפני כ-50 שנה. עם זאת, המנזר נשמר באופן כמעט מלא, כמו גם העיטורים וציורי הקיר המרהיבים שמקשטים אותו.

ראש הרשות הלאומית לפינוי מוקשים במשרד הביטחון, מרסל אביב: "פינוי המנזר האחרון הינו נקודת ציון משמעותית בפרויקט פינוי ארץ המנזרים. בקרוב נשלים את הפינוי המלא של השטח, ובכך ננגיש מקום בעל משמעות גדולה עבור הרבה מאוד אנשים מהארץ ומהעולם. זוהי זכות והזדמנות ייחודית של הרשות, וזהו בהחלט פרויקט שאנחנו גאים בו".

המנזר הרומני ב"ארץ המנזרים – קאסר אל יהוד" (קרדיט: דוברות משרד הביטחון)