ההסתדרות פתחה היום (ראשון) במבצע הסברה כלל-ארצי באתרי בנייה ברחבי הארץ, כחלק ממאבקה לשמירה על בטיחות עובדי הבניין. במסגרת המבצע, שצפוי להמשך מספר שבועות, יגיעו נציגי 30 המרחבים של ההסתדרות לאתרי בנייה, ישוחחו עם העובדים ויחלקו להם חומרי הסברה בנושא שמירה על בטיחות בעבודה, בשפות עברית וערבית. את המבצע יזמו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, יו"ר אגף ארגון ומרחבים, אבי יחזקאל, ומנכ"ל אגף ארגון ומרחבים, רפי סדן בשיתוף עם הסתדרות עובדי הבניין והעץ בראשות יצחק מויאל.

מבצע "ההסתדרות למען עובדי הבניין" במשולש צפוני (צילום באדיבות דוברות ההסתדרות)

בימים אלו מבקרים נציגי ההסתדרות בלמעלה מ-70 אתרי בניה בעיר תל אביב, וכן באתרי בניה בטבריה, ברחובות ובאזור המשולש הצפוני. בהמשך יבקרו נציגי ההסתדרות ביישובים בכל הארץ על פי תכנית עבודה מסודרת של אגף ארגון ומרחבים. בכל צוות הסברה יהיו בין שניים לשלושה עובדי הסתדרות שיגיעו לאתרי בנייה בשעות שונות של היום, החל מהשעות המוקדמות של הבוקר, ויחלקו חומרי הסברה לעובדי הבניין וכן וסטים זוהרים. הצוותים צפויים לבקר בכ-930 אתרי בנייה בארץ, בדגש על אתרים גדולים בהם יש מנופים ומספר רב של עובדים.

בחוברת ההסברה שתחולק כאמור בשפות עברית וערבית, ישנו מידע על שמירה על בטיחות לצד מידע על זכויות התעסוקה של העובדים – למשל, טבלת השכר שעל המעסיקים לשלם לעובדי הענף, הפרשות פנסיוניות, זכויות הבראה, דמי מחלה וחופשות, וכן חובת המעסיקים לספק תנאי עבודה כגון פינות אוכל מסודרות. בחוברת ישנם פרטי קשר למוקדים טלפונים של ההסתדרות אליהם יכולים העובדים לפנות עם שאלות.

במקביל, בשבוע שעבר, הגיעו נציגי האגף להתאגדות עובדים בשעות הבוקר המוקדמות, למעברי הגבול ביו"ש וחילקו חומרי הסברה לעובדים בדרכם לאתרי הבנייה בישראל. פעילות זו תימשך גם בתקופה הקרובה.

מבצע "ההסתדרות למען עובדי הבניין" בביג פורייה בטבריה (צילום באדיבות דוברות ההסתדרות)

מבצע "ההסתדרות למען עובדי הבניין" בתל אביב (צילום באדיבות דוברות ההסתדרות)

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד אמר: "זעקנו ונמשיך לזעוק את זעקת העובדים והמנופאים, עד שתשתנה הסטטיסטיקה. אנחנו יודעים שמדובר במקצוע מסוכן, לצערנו. אבל לא יכול להיות שהסטטיסטיקה פה תהיה הרבה יותר גבוהה מהסטטיסטיקה הכלל-עולמית ובהשוואה למדינות ה-OECD. זה לא ייתכן. זה חלק מהתרבות, ואת זה צריך לשנות".

על המבצע הכלל-ארצי שהחל בימים אלה, אמר היו"ר בר-דוד: "אני מאמין גדול מאוד בהסברה, במודעות, גם של העובדים וגם של הציבור. מיפינו את כל מקומות הבנייה במדינת ישראל לפי אזורים גאוגרפיים, יש מרחבים של ההסתדרות בכל מקום, ונציגי ההסתדרות נכנסים לאתרי בנייה, מדברים עם העובדים על בטיחות, מחלקים דף עם הוראות בטיחות ומסבירים להם שההסתדרות עומדת מאחוריהם."