עשרה עובדים ועובדות קיבלו אתמול (רביעי) את פרס העובד המצטיין במרחב תל אביב-יפו  בהסתדרות בטקס שנערך בבניין הבימה בתל אביב. הפרס, על שם פעיל ההסתדרות יהושע כצמן ז"ל, נועד להוקיר ולשבח את המצטיינים של השנה, מתוך 150,000 עובדים ועובדות המועסקים בכ-600 מקומות עבודה מאוגדים ומגוונים בעיר תל אביב יפו.

פסיפס הזוכים נותן הצצה למגוון מקומות העבודה המאוגדים באזור, מבתי חולים ומשרדי ממשלה, דרך מלונות, קופות חולים עירייה וחברות פרטיות. לצורך ההחלטה על מתן הפרס מוקמת בכל שנה ועדה מקצועית שכוללת את נציגי ההסתדרות במרחב.

טקס העובד המצטיין (צילום: יעל אלנתן).

"הערב נועד להוקיר את ערך העבודה" בירך גרשון גלמן, יו"ר מרחב תל אביב יפו בהסתדרות את הזוכות והזוכים. "אנחנו רוצים לתת ביטוי לאנשים שמובילים את הכלכלה למקום בלתי רגיל. אנחנו מדינה קטנה שעשתה דברים ענקיים  ולהסתדרות יש זכות ענקית במה שהצליחה לחולל בישראל."

יותר ויותר מתאגדים

ורדי לוי עובדת כבר 28 שנה בעיריית תל אביב, הייתה נרגשת מאוד. לצידה מנהל העבודה שלה לא הפסיק להתגאות. "זכיתי לעבוד לצידה" אמר. לוי זוקפת את ההצטיינות לסביבת העבודה שלה, "כשמקום העבודה עוזר לך לבטא את עצמך בלי מגבלות, אתה מגיע לאן שאתה מגיע. התמיכה של המנהלים והעובדים שמפרגנים זה חלק גדול מההצטיינות".

ורדי לוי, עובדת מצטיינת בעיריית ת"א (צילום: יעל אלנתן)

"יחסית לנתוני ה-oecd נתוני ההתאגדות שלנו גבוהים מאוד, כאשר 30% הציבור הישראלי מאוגד תחת הסכמים קיבוציים. רק בשנת 2019 החלו להתאגד 22 מקומות עבודה במרחב תל אביב, זה מספר חסר תקדים", התאגה גלמן. "העובדים הם לא שקופים, יש להם משפחות, הם רוצים תנאים טובים והשתכרות ראויה וזה לגיטימי לשאוף ליותר. אנחנו עושים פה כבוד לעבודה המאורגנת. העוצמה שלנו היא באחדות שלנו, העוצמה שלנו היא בסולידאריות שלנו. נטה שכם אחד לשני והעתיד יהיה טוב יותר".

שמואל שינה בן ה 80 ממשיך לעבוד אחרי גיל הפנסיה, מבחינתו אין דרך אחרת. "אני מרגיש מצויין לקבל את הפרס היום"' אמר ל'דבר'. "נעלבתי שרואים את הקמטים שלי. אני עובד חמישה ימים בשבוע ואם צריך גם 7. העבודה הזאת נותנת לי חיים. אני קם לעבודה בכייף. עצם העובדה שאתה מתארגן ויוצא לעבודה אתה כבר קם בבוקר עם חיוך". לאירוע הוא הגיע עם אשתו, 2 נכדים ושתי בנותיו. כולם היו נרגשים, ואשתו רחל סיפרה כי כל בני המשפחה "מרגישים גאווה בלב".

שמואל שינה, עובד מצטיין בעיריית ת"א (צילום: יעל אלנתן)

הזוכות והזוכים:

הטקס נקרא על שם יהושוע כצמן ז"ל שהיה פעיל ההסתדרות מיום עלייתו ארצה ב-1933. כצמן יזם והקים את מוסדות ההסתדרות ומבניה בתל אביב ביניהם סניפי הנוער העובד, אצטדיון בלומפילד ואצטדיון אוסישקין וזכה להכרה על פועלו בפרסים שונים.

שמות הזוכות והזוכים:

  1. אולג גויאן- 3 שנים, סגן מנהל מחלקת אחזקה במלון דן פנורמה
  2. אורלי הלל- 20 שנה חשבת שכר בעיריית תל אביב
  3. ורדי לוי- 28 שנה, מנהלת מחלקת בחינת חיובים בעיריית תל אביב
  4. סולמון עובדיה- 23 שנה  מנהל מערכות בתיאטרון הבימה
  5. עודד גרג'י- מרכז משאבים במס הכנסה
  6. אורלי קלדטה- 14 שנה חשבת שכר בכלל ביטוח ופיננסים
  7. פולינה רוזום-  אחות במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים וולפסון שם היא עובדת 19  שנה
  8. רבקה אלימלך-  מנהלת מחלקת זכאות ואכלוס בחברת חלמיש שם היא עובדת 24 שנים.
  9. רעיה הרץ- עובדת כבוחנת תביעות בועידת התביעות 27 שנים.
  10. שמואל שינה- עובד כמאבטח בחברת מוקד אמון ב 9 השנים האחרונות.