43 עובדים נהרגו השנה בתאונות עבודה, 23 מהם באתרי בנייה. נראה שעל אף ההתעוררות והמודעות הציבורית לנושא, וחרף המאמצים הרבים המושקעים מצד ההסתדרות ואף מצד משרד העבודה ופעילים חברתיים, מחיר הדמים בענף אינו יורד. בנסיון להתמודד עם רצף האירועים הקשים, יצאו הבוקר עובדי מרחב נצרת והאגף לשוויון חברתי בהסתדרות לאתרי הבנייה בעיר, למפגשי הסברה עם העובדים בבניין.

הפעילות נערכה כחלק ממבצע הסברה כלל-ארצי של ההסתדרות באתרי הבנייה שהחל השבוע, במסגרת מאבקה לשמירה על בטיחות עובדי הבניין. במסגרת המבצע, שיימשך מספר שבועות, מגיעים נציגי המרחבים של ההסתדרות לאתרי בנייה, משוחחים עם העובדים ומחלקים להם חומרי הסברה בנושא שמירה על בטיחות בעבודה, בשפות עברית וערבית. את המבצע יזמו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, יו"ר אגף ארגון ומרחבים, אבי יחזקאל, ומנכ"ל אגף ארגון ומרחבים, רפי סדן בשיתוף עם הסתדרות עובדי הבניין והעץ בראשות יצחק מויאל.

"התגובות בשטח מצויינות" אומר ל'דבר' דחיל אבו זייד, יו"ר האגף לשוויון. יו"ר מרחב נצרת בהסתדרות כמאל אבו אחמד, שארגן את היציאה לשטח, הוסיף כי "הסיור כלל חלוקת חומרים בדבר הזכויות ותנאי ההעסקה, וחומרים בדבר הצורך לשמור על חיי העובדים ובטחונם. דרשנו מהעובדים שלא להסכים לעבוד באתרים שלא שומרים ומקפידים על תקנות הבטיחות בשטח. תוך כדי הסיור הוסבר לעובדים הצורך לעבוד בעבודה מאורגנת, כי הדבר שומר על זכויותיהם ותנאי העסקתם, וכך לקראת סיום הסיור אף איגדנו מספר עובדים בהסתדרות." בשבוע שעבר נערכה פעילות דומה שכללה סיור באתרי בנייה בכפר כנא., וכמאל מבטיח כי הפעילות תימשך גם בשבוע הבא.

עובדי מועצת הפועלים במרחב נצרת בבדיקת וביקור שטח באתרי בנייה שונים וחלוקת חומר הסברה מטעם ההסתדרות על העובדים ועל הצורך לשמור על כללי הבטיחות ועל חייהם. (קרדיט: דחיל חאמד, יו"ר האגף לשוויון בהסתדרות)

 

עובדי מועצת הפועלים במרחב נצרת בבדיקת וביקור שטח באתרי בנייה שונים וחלוקת חומר הסברה מטעם ההסתדרות על העובדים ועל הצורך לשמור על כללי הבטיחות ועל חייהם. (קרדיט: דחיל חאמד, יו"ר האגף לשוויון בהסתדרות)

 

בחוברת ההסברה לעובדים בשפות עברית וערבית ישנו מידע על שמירה על בטיחות לצד מידע על זכויות התעסוקה של העובדים – למשל, טבלת השכר שעל המעסיקים לשלם לעובדי הענף, הפרשות פנסיוניות, זכויות הבראה, דמי מחלה וחופשות, וכן חובת המעסיקים לספק תנאי עבודה כגון פינות אוכל מסודרות. בחוברת ישנם פרטי קשר למוקדים טלפונים של ההסתדרות אליהם יכולים העובדים לפנות עם שאלות.

במקביל, בשבוע שעבר, הגיעו נציגי האגף להתאגדות עובדים בשעות הבוקר המוקדמות, למעברי הגבול ביו"ש וחילקו חומרי הסברה לעובדים בדרכם לאתרי הבנייה בישראל. פעילות זו תימשך גם בתקופה הקרובה.

אפוד צהוב של הסתדרות עובדי הבניין והעץ. (קרדיט: דחיל חאמד, יו"ר האגף לשוויון בהסתדרות)