ממשלת ישראל הנפיקה לראשונה אג"ח לטווח של 50 שנה. ההנפקה בהיקף 500 מיליון ש"ח, בוצעה מול קרנות פנסיה אירופיות והריבית שלה עומדת על 2% בלבד. המהלך מהווה הצלחה של החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו.

על רקע השיח הגובר על הסכנה שבפריצת יעד הגרעון, הוכיחו היום אנשי אגף החשב הכללי באוצר כי לממשלת ישראל אין בעיה לגייס חוב בתנאים מצוינים, ושהיא זוכה לאמונם של המשקיעים גם לטווח ארוך מאוד. בהנפקה ראשונה מסוגה הוציאה ממשלת ישראל איגרות חוב במט"ח לטווח של חמישים שנה. עד כה אגרות חוב לשלושים שנה היו הארוכות ביותר שהנפיקה מדינת ישראל. ההנפקה שבוצעה לשוק האירופי על ידי דויטשה בנק (Deutsche Bank) וברקליס (Barclays) נרכשה על ידי קרן פנסיה אירופאית גדולה שזו היא השקעתה הראשונה באג"ח של ממשלת ישראל.

מעבר לטווח הארוך, ההנפקה הצטיינה במחיר נמוך במיוחד – ריבית של 2% לשנה. חשוב לציין שמדובר בחלק קטן מאוד מהחוב של ממשלת ישראל, כך שלמעשה להנפקה לא תהיה משמעות גדולה מאוד על הוצאות הריבית השנתיות של הממשלה, אך היא מסמלת באופן ברור את האטרקטיביות והאמינות שמייחסים השווקים הבינלאומיים לכלכלה הישראלית.

שר האוצר כחלון אמר על ההנפקה כי "חוזקה של כלכלת ישראל נבחנת באמון המשקיעים והמוסדות הפיננסים העולמיים בה. ההנפקה הזו היא הבעת אמון בכלכלת ישראל ובמשק הישראלי, אך יותר מכך, היא מבטאת את אמון העולם בכך שמדינת ישראל כאן כדי להישאר. אני מברך את אגף החשכ"ל על העבודה המקצועית והמסורה שהביאה להישג הזה."

החשב הכללי רוני חזקיהו אמר בעקבות ההנפקה כי "הביקוש הגובר של המשקיעים המובילים בעולם להנפקות החוב הישראלי לטווח ארוך מסמל את האמון הרב בכלכלת ישראל ואת הגישה הנוחה של מדינת ישראל לשווקי ההון הבינלאומיים. ההנפקה לטווח זה נעשית כחלק מאסטרטגיית הארכת משך החיים הממוצע של החוב, המקבעת את הריבית הנמוכה לטווח ארוך".