הממשלה צפויה להחליט היום (ראשון) לדחות את צמצום מספר העובדים הזרים בענף הבניין בישראל בכמחצית. בהצעת ההחלטה שהגישה שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון מודה הממשלה כי לא נערכה להפחתת מספר העובדים בהתאם להחלטת ממשלה ממרץ 2016, וכי לא הכשירה די עובדים ישראלים שיתפסו את מקומם, וכן לא הגדילה את מכסת העובדים הפלסטינים בענף.

מספר העובדים הזרים בענף הבניין עומד כיום על 15,504 עובדים. על פי החלטת הממשלה המקורית שהתקבלה במרץ 2016 אמור מספר העובדים הזרים בענף לרדת כבר בתחילת החודש הקרוב ל-8,000 בלבד, בשנה הבאה אמור המספר לרדת ל-5,000, ובשנת 2021 ל-2,000 עובדים זרים בלבד. הצעת המחליטים המונחת בפני הממשלה כעת מבקשת לדחות את מתווה צמצום מספר העובדים הזרים בשנה אחת.

פועלי בניין פלסטינים. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

בהצעת ההחלטה מוסברת הדחייה בצמצום מספר העובדים ב"חשיבות הרבה של העובדים הזרים בענף הבניין כחלק ממאמצי הממשלה לפתרון משבר הדיור שפקד את מדינת ישראל בעשור האחרון, והואיל ועובדים אלו נדרשים על מנת להגיע ליעד שהציבה הממשלה בהתייחס להיקף התחלות הבניה בישראל". לדבריהם, הפחתת מספר העובדים הזרים באופן דרמטי בתוך שבועות ספורים עשויה לפגוע בבנייתן של כ-9,000 יחידות דיור הנמצאות כיום בשלבי בניה, ובייחוד בבנייה לגובה במרכז הארץ.

הצעת ההחלטה מבקשת להנחות את שר הפנים להאריך את רישיונות העבודה של כ-1,800 עובדים זרים ותיקים המועסקים בישראל עד סוף ספטמבר, בפעם האחרונה לאחר מספר הארכות. זאת, על מנת לאפשר קליטה של כ-2,000 עובדים זרים נוספים מסין. כמו כן, מציינת הממשלה כי על פי ההסכמים הבילטרליים עליהם חתמה, בחודשים יולי 2019 ו-דצמבר 2019 צפויים להיערך הליכי מיון לקליטת עובדים חדשים שיגיעו מאוקראינה ומולדובה.