האחיות מרחיבות את המחאה: יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הוציאה היום (שלישי) מכתב עם הוראות חדשות לאחיות בריאות הציבור בלשכות הבריאות, טיפות החלב ובריאות התלמיד בעקבות העומסים והמטלות ובמטרה להרחבת זמן אחות-מטופל. "טוב יעשו קברניטי משרד הבריאות אם בכל הקשר למבול הביורוקרטיה וה'טופסולוגיה' העקרים הם 'יחשבו מסלול מחדש', יפעלו במהרה להתאמתם למערכת הבריאות הישראלית, ויקצו את המשאבים וכוח האדם הדרושים בדחיפות לבריאותם של אזרחי ישראל ולמערכת הבריאות הישראלית", נאמר במכתב.

"בהיעדר משאבים וללא כוח אדם המתאימים למדינה מודרנית שמכבדת את אזרחיה במאה ה-21, מערכת הבריאות הישראלית קורסת – ואנחנו האחיות, ביחד עם המטופלים, הראשונות לשלם את המחיר", כותבת כהן. בהמשך נכתב כי "מצב בלתי נסבל זה פוגע קשות באחיות, במקצועיותן וביכולתן להעניק טיפול בסיסי – אבל גם ובעיקר פוגע בזכותם של המטופלים לקבל טיפול ראוי… האחיות מוצפות, כמעט כל יום, בהוראות ובהנחיות בירוקרטיות אינסופיות חדשות, המגבירות את העומסים הבלתי נסבלים בהם הן עובדות וזאת בלי שמוקצים כוח האדם ומשאבים החיוניים לשם הענקת טיפול הולם".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות בהפגנה במחאה על שכר האחיות מול משרד האוצר. ארכיון (צילום: מרים אלטשר/ פלאש 90)

הסתדרות האחיות הודיעה שעד שהמטלות הנוספות לא יותאמו לעבודה בבריאות הציבור ולא יוקצו המשאבים המתאימים בכוח האדם הוחלט לנקוט בצעדים הבאים:

  • אחיות בריאות הציבור יפעלו להרחבת זמן אחות-מטופל ולא ישתתפו בישיבות בבריאות הציבור, הכנות, ועדות, מבדקים או פגישות לקראת מדדי איכות. בנוסף לא יבצעו את הטמעת הנהלים החדשים, תיקון/חידוש נהלים ישנים, כולל הדרכות מכל סוג שהוא בין אם בקשר למדדי האיכות ובין אם לא.
  • האחיות לא ישתתפו בבקרות פנימיות או חיצוניות בקופות חולים, בבתי חולים כלליים, שיקומיים, סיעודיים, פסיכיאטריים, בבתי הספר, טיפות החלב למעט היערכות לשעת חירום.
  • האחיות יפסיקו לקדם פרויקטים לשכתיים, לרבות הדרכות בכל תחום שהוא. ביצוע בקרות תיקי מטופלים, טיוב נתונים ובקרות בשטח על מדדי איכות.
  • טיפת חלב (צילום: נעם מוסקוביץ / פלאש90).

    במרפאת החיסונים לא יבוצעו חיסונים ליוצאים לחו"ל מכל סוג שהוא, לא יושלמו חיסונים לתלמידים מעבר לכיתות י', לא יבוצעו חיסונים לצוערי משרד החוץ, סטודנטים לסיעוד ולעובדים במוסדות רפואיים.

  • אומדנים: EPDS שאלון גנטי, פיזיקלי, אלימות במשפחה, כל אלו מותנים בהקצאת כוח אדם סיעודי תואם.
  • גריאטריה: אחיות ממ"ש לא ישתתפו בוועדות מכל סוג שהוא, למעט ביקורות פתע במוסדות סיעודיים וביקורי בית.
  • לא ילקחו בדיקות דם מכל סוג שהוא, בדיקות סקר.
  • אם וילד: לא ישתתפו בוועדות החלטה, ועדות השמה וכל מטלה נוספת. כל אלו מותנים בהקצאת כוח אדם סיעודי תואם. אחיות בריאות הציבור בכל הרמות לא ישתתפו בוועדות השמה, מעונות, ילדים בסיכון.

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בתגובה לצעדי המחאה הגיב לצעדים עליהן הודיעה הסתדרות האחיות ומסר כי הואשותף לדאגתן של אחיות בריאות הציבור והסתדרות האחיות מהיעדר הקצאת משאבים וכוח אדם הולמים לשירותי בריאות הציבור, שנמצאים גם לדבריו בקריסה. "אלו הם שירותים חיוניים שכוללים לא רק חיסונים אלא גם ביקורי בית, קידום בריאות, מעקב גדילה ואיתור מוקדם של בעיות התפתחות, איתור אלימות במשפחה ועוד. על מנת להגן על בריאות הציבור בישראל, אנו חייבים תכנית חירום לאומית לשיקום השירות".