מחאה בעצמה מופחתת: המחאה על הריגתו של סלומון טקה מירי קצין משטרה התחדשה אמש (רביעי) והיא התקיימה זה היום השלישי ברציפות. בקריות צעדו עשרות מפגינים מצומת קריית אתא לבית העם בקריית חיים, שם ערכו טקס לזכר צעירי העדה שנהרגו מאש שוטרים. בתל אביב, כמה מאות אנשים עמדו בהפגנת מחאה בצומת עזריאלי, וקראו  קריאות בגנות האלימות המשטרתית ואפליית העדה האתיופית. המפגינים ניסו לסירוגין לחסום את כביש בגין ואת נתיבי איילון, אך השוטרים מנעו זאת מהם. לעומת הימים הקודמים ניכר כי יש הרבה פחות מדיניות של הכלה מצד המשטרה וכוחותיה מונעים סגירת צירי תנועה. הערב עבר בלא שנרשמו אירועים חריגים וההפגנות עברו בשקט יחסי.

אבי יאלו, פעיל חברתי בן העדה, אמר ל'דבר': אני מקווה שהיום הזה יעבור ברגיעה מסוימת. ראש הממשלה והמערכת צריכים להבין שיש בעיה אקוטית והיא צריכה להיפתר מהר מאוד. אתמול הפגנו, הבענו את זעמנו. והממשלה צריכה לעשות בדק בית. צריכה לקום ועדת חקירה שתחקור את העניין הזה, בראשה שופט, וקודם כל למצות את הדין עם השוטר היורה".

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-18 ז"ל, בצומת קרית אתא 3 ביולי 2019 (צילום: שי ניר)

יאלו גם קרא לצעירים של העדה לשמור על עצמם, "כי יש הרבה אנשים שחמים עליהם. עשו דה לגיטימציה ופרופגנדה לקהילה כדי שתתאפשר פגיעה באזרחים שחורים".

יוחנן, חרדי שלדבריו זוהי ההפגנה הראשונה בה הוא משתתף, אמק ל'דבר': הגעתי כי אני מזדהה עם המאבק של האתיופים נגד מה שעשו להם. זה מאבק צודק. המשטרה מתנהלת באגרסיביות יוצאת דופן. לגיטימי לחסום כביש, אחרת אף אחד לא יספור אותם".

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-18 ז"ל, בצומת עזריאלי תל אביב, 3 ביולי 2019. (צילום: גילעד שרים)

"האתיופים הם יהודים, ואני אוהב אותם כולם. אבל גם אם היו מתייחסים ככה לערבים הייתי בא להפגין עם ערבים. כי בנאדם הוא בנאדם. ולא כמו ששמעתי שוטר אומר, "תקפלו אותו". מה זה תקפלו אותו? מה הוא עז? רוצים לעצור, תעצרו כמו בני אדם. מתנהגים באגרסיביות ולא מאפשרים מחאה לגיטימית. כמו הנכים וכמו כל המחאות שהיו. אני שותף במחאה גם כשאני עומד בחסימות. היום זה אתיופים ומחר זה יכול להיות מישהו אחר, בוא עכשיו נגן עליהם שזה לא יגיע אלינו" הוא מוסיף.

אריה (33) ואיריס (30), מתל אביב הסבירו ל'דבר' כי הם "לא מרגישים טוב לשבת בבית. יש משהו לא הגיוני שאנחנו צריכים לצעוק ששוטר אלים צריך להיות בפנים. זה אינטרס גם של המשטרה. גם אני כחייל מילואים לא מגן אוטומטית על התנהגות של חיילים. יש פה תופעות של שיטור יותר. יש אנשים שמבקשים מהם תעודת זהות 10 פעמים ביום. לי לא קורה כלום אבל לחברים אתיופים שלי זה קורה על בסיס יומיומי. לא מבין למה צריך להיאבק על זה בכלל. תנו לנו חקירה שאפשר לסמוך עליה. כלום לא משתנה אחרי ההבטחות. יכול להיות שהוא לא התנהג יפה, אבל להרוג אזרח בן 18 זה לא הגיוני, ולא היינו מקבלים את זה אם זה היה אדם לבן".

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-18 ז"ל, בצומת עזריאלי תל אביב, 3 ביולי 2019. (צילום: גילעד שרים)

"עכשיו אומרים שההפגנה אלימה אז היא לא לגיטימית – הדרך למנוע את האלימות היא שעוד אנשים שחושבים שצריך צדק, יגיעו וימנעו את האלימות. אתמול מנענו אלימות. ברגע שיש מספיק אזרחים פעילים לא תהיה אלימות. צריך להיות עם האחים שלנו" הם מוסיפים.

מברטו, מפגין נוסף, אומר שהוא שמח על הקהל המעורב בהפגנה. "היה לי התלבטות לאן להגיע. אמרו שהנצ'ים (לבנים, י.פ.) מפגינים בשבילנו. זה משמח אותי שיש פה בעיקר לבנים. עכשיו זו מחאה נגד אלימות משטרתית". בניגוד לרוב הדוברים הוא טוען כי הוא "בעד מחאה אלימה, כי זה הפתרון".

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-18 ז"ל, בצומת עזריאלי תל אביב, 3 ביולי 2019. (צילום: גילעד שרים)

אזנו מרמת אליהו אמר כי אחרי שהוא ראה את אביו של סלומון הוא לא יכול היה להישאר בבית. "סלומון הוא נער כמו כל הנערים בארץ, מגיעה לו הזדמנות וזה נלקח ממנו. אתה חלק מהחברה? גם אם זה לא אישי בשבילך, זה חשוב".

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-18 ז"ל, בצומת קרית אתא 3 ביולי 2019 (צילום: שי ניר)

 

 

"באתי בגלל שתי הבנות שלי" אומר פקדו המתגורר באזור כיכר המדינה. "מעולם לא הייתי בחרדה לגבי הביטחון של החיים שלי ושל הילדים שלי. עד עכשיו הייתי יכול להגיד שמסלול החיים שלי ניתב אותי, הגן עלי. מי יתעסק איתי? אני גר במרכז ת"א, אני בוגר יחידה, אני אקדמאי ואני זה ואני זה, מה יקרה לי?". כשנשאל מה השתנה עכשיו ענה: "נער אתיופי שהיה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון חטף כדור. בכוונה, לא בכוונה, רצח לא רצח, מה זה משנה? מישהו לחץ על ההדק והכדור נכנס והוא מת. שורה תחתונה – נער שחור אתיופי מת".

"השני לשנה הזו" מדגישה נערה דעתנית שעומדת לידו. פקדו ממשיך: "לא שזה מעניין מישהו, אבל כן. השני לשנה הזו. מה שמעניין עכשיו את כולם זה שמישהו איחר לארוחת ערב או לחוג. אני לא מוגן, גם במקומות הקטנים האלה שחשבתי שאני מוגן בהם מצאתי את עצמי מותקף על זה שאני יוצא לרחוב. אם מישהו שסחב איתי אלונקה לא מבין למה אני פה, ממי אפשר לצפות שיבין? הם לא מזדהים. אולי אנחנו לא מספיק למשכנעים. יש אדישות, ואנחנו פחות תמימים היום. אין הזדהות של החברה הישראלית".

"למה אלו הנערים הצעירים שעשו אתמול את האלימות?" שואל פקדו, "בגלל שהם אלו שחוו את כל הגזענות במהלך חייהם." "בנו אצלם רעל, דיכאו אותם, ודיכאו אותם ודיכאו אותם" אומרת הנערה הצעירה, "לא פלא שזה יתפוצץ לכם בפנים". "זה שעוד אנשים, אשכנזים, ערבים, לבנים יבואו להפגין,  זו הדרך לרפא את החברה החולה הזו. התקשורת מייצרת נרטיב של אנחנו והם" פקדו אומר שולף כתבה ממעריב. "60 אלף נתקעו בפקקים, איפה המשטרה?" כתוב בכותרת. הוא מצטט מהכתבה: "הישראלים שנתקעו בפקקים במשך שעות הביעו זעם כנגד המפגינים כתוב פה. אבל מי זה המפגינים? אולי גם אני נתקעתי בפקקים? הסיפור מחלחל. אלו האתיופים השחורים, הפורעים. ככה רואים את זה. יש לי אכזבה מהבורגנות. זו אחת ההפגנות הכי חשובות שיש. לא הפגנה על קוטג', זה על הביטחון שלנו". "אין אמפטיה סימפטיה, כי זה אתיופי" אומרת הנערה. "אני לא בקטע של להתמסכן, אבל חווינו את זה מגיל קטן. גזענות, אפליה. מן הסתם שהרעל יצא בסוף".

בקריות מפגינים ומתאבלים

בצומת קריית אתא עומדים עשרות מפגינים, אך בינתיים נשמר הסדר. במפגינים מקריאים את שמותיהם של כל בני העדה שנהרגו מאלימות משטרתית, וקוראים "לא שחור, לא לבן, כי כולנו בני אדם" ו"שוטר, שוטר, על מי אתה שומר". במקום כוחות משטרה גדולים.

מחאה על מותו בידי שוטר של סולומון טקה בן ה-18 ז"ל, בצומת קרית אתא 3 ביולי 2019 (צילום: שי ניר)

המפגינים צעדו לעבר בית העם בקריית חיים שם נערך טקס בו הודלקו נרות לזכרם של בני העדה האתיופית שנהרגו מירי של שוטרים. בהודעה שהופצה ברשתות החברתיות מבעוד מועד נקראו המשתתפים לא להפוך את האירוע לאלים. "לזכר האחים שאיבדנו. זה לא הפגנה. בבקשה לא להפוך את זה לאלימות. תביאו נרות, פרחים, שלטים".

הדלקת הנרות מחוץ לבית העם בקריית חיים. 3 ביולי 2019. (צילום: שיר ניר)

הטקס התקיים ללא הגברה, והמשתתפים נשאו דברים. בין היתר אמרה אחת המפגינות: "אנחנו מתכנסים כאן ובאים לזכרו להדליק נרות במקום בו בני הקריה מקיימים את יום הזיכרון וזוכרים את כל הלוחמים הטובים של הקריה. אנחנו פה בשביל סולומון. מכבדים אותו בשקט ובצנעה". מסרים דומים נאמרו בשבעה בבית המשפחה.

הדלקת הנרות מחוץ לבית העם בקריית חיים. 3 ביולי 2019. (צילום: שיר ניר)

גם בראשון לציון כ-20 מפגינים התייצבו ברחוב משה דיין בעיר, וחלקם יידו אבנים בשוטרים. כח משטרה פיזר את המפגינים. נראה כי המפגינים מגיבים לבקשתם של בני המשפחה לחכות עם ההפגנות עד לאחר תום השבעה.

תגובות במערכת הפוליטית

השר דרעי בטוויטר: "‏גם אותנו לא קיבלו למוסדות חינוך ולמקומות עבודה. גם אלינו התייחסו בזלזול וגזענות. גם לנו קראו שחורים, גם אותנו דחו, גם עלינו התנשאו ועדיין מתנשאים. אחי בני העדה האתיופית: מניסיון, גזענות לא ממגרים באבנים ושריפות. גזענות ממגרים בעשיה, הרמת ראש ובוז לכל המתנשאים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש (שלישי) בתגובה למחאות כי "כולנו מתאבלים על מותו הטרגי של הנער סולומון טקה. אנו מחבקים את המשפחה, אנו מחבקים את העדה האתיופית. היא יקרה לי, היא יקרה לנו. אלה לא מילים בעלמא. אני יודע שיש בעיות שעוד צריך לפתור, עמלנו קשה וצריך לעמול עוד כדי לפתור אותן. אבל אני מבקש מכם דבר אחד – הפסיקו את חסימות הצירים. אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים. אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק".