כ-200 גברים ונשים השתפו אתמול (ראשון) באירוע צפייה משותף בגמר מונדיאל הנשים בכדורגל בהפקת נעמת ו'דבר'. האירוע, שהתקיים במרכז גליקמן למניעת אלימות במשפחה בתל אביב, כלל הרצאה של כתב 'דבר ספורט' ליאור ברטל על התפתחות כדורגל הנשים בעולם, הצגת התערוכה 'משחק חוץ' של האמנית נועה קלגסבלד, וראיון חי עם קפטנית נבחרת ישראל לשעבר מורן לביא שעסק בשאלה "מתי ישראל תגיע למונדיאל?". באירוע חולקו חולצות עם הסיסמה 'כדורגל זה הכי אחותי' וחוברות כתבות של 'דבר ספורט' על שחקניות המונדיאל.

ארוע צפייה בגמר מונדיאל הנשים 2019 (צילום: אידאה)

יו"ר נעמת חגית פאר בארוע צפייה בגמר מונדיאל הנשים 2019 (צילום: אידאה)

"הספורט הוא רק סימפטום אחד קטן לכל מה שקורה לנו בחברה, במיוחד היום עם כל ההפגנות, השיח האלים, השכר השווה שאנחנו נלחמות עליו כל הזמן, ושוויון מגדרי שעליו אנחנו נלחמות כל הזמן", אמרה יו"ר נעמת חגית פאר, "נעמת עוסקת יום יום בחיבור הזה של לראות יותר נשים במקומות המשפיעים בחברה, בקהילה, וכמובן במקומות העבודה. לכן אני שמחה לראות כאן את כל הגברים, כי אנחנו לא ארגון נשים סגור. אנחנו קוראות לגברים 'בואו תהיו חלק מזה', כי רק אם תהיו חלק מזה תהיה לנו חברה מאוזנת באמת".

ארוע צפייה בגמר מונדיאל הנשים 2019 (צילום: אידאה)

האמנית נועה קלגסבלד הציגה את התערוכה 'משחק חוץ' שעסקה בקונפליקט השייכות שלה לעולם הכדורגל הגברי. צילומיה של קלגסבלד, אוהדת שרופה מילדות של הפועל תל אביב, ניסתה לעצב מחדש את זירת הכדורגל כך שיהיה לה מקום בה. היא יצרה כדורי רגל הנושאים את תמונתה ואיור של שפתיה, הצטלמה על דשא המגרש עם שחקנים גברים כשהיא מנסה למצוא את מקומה, ואף צילמה את עצמה בווידאו כשהיא צופה במשחק של הפועל תל אביב, צועקת, מקללת ושרה בעוצמה – פעולות המזוהות עם אוהדים מהזן הגברי.

האמנית נועה קלגסבלד מציגה את עבודתה 'משחק חוץ' בארוע צפייה בגמר מונדיאל הנשים 2019 (צילום: אידאה)

כתב 'דבר ספורט' ליאור ברטל הציג את ההיסטוריה של כדורגל הנשים, ענף שהתפתח למימדים מרשימים בבריטניה בתקופת מלחמת העולם הראשונה באופן שכנראה הבהיל את התאחדות הכדורגל הבריטית – שאסרה על קיום המשחק במשך עשרות שנים. רק ב-1976 הכירה מחדש התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א בכדורגל הנשים, וב-1991 נערך המונדיאל הראשון. כיום צובר כדורגל הנשים התעניינות ופופולריות עצומה, בעולם ובישראל.

כתב 'דבר ספורט' ליאור ברטל בהרצאה על ההיסטוריה של כדורגל הנשים בעולם, ארוע צפייה בגמר מונדיאל הנשים 2019 (צילום: אידאה)

בהפסקת המחצית שוחח עורך 'דבר ספורט' יאיר צוקר עם מורן לביא, בעברה קפטנית נבחרת ישראל בכדורגל וכיום חברה בעמותת 'אתנה' לקידום נשים בספורט. לצד סיפורה הייחודי של לביא, עסק הראיון במצב כדורגל הנשים בישראל כיום ובסיכוי שלנו להגיע למונדיאל הנשים הבא. ו"אני לא יודעת אם אנחנו כל כך רחוקים, אנחנו צריכים לעשות את הצעדים הנכונים, וזה מתחיל בחינוך ובשוויון מגדרי", אמרה לביא, "אולי זו אנקדוטה, אבל לפני שבע שנים אני יחד עם עוד שחקניות נבחרת אמרנו די, אנחנו לא יכולות לבוא לאימוני נבחרת, להפסיד עבודה, ולהרוויח מאה שקל. אני לא כמו ערן זהבי, שכשהוא נוסע לנבחרת הוא לא מפסיד ימי עבודה. יצאנו במאבק של לנסות לקדם את הכדורגל ואת הנבחרת, אני בטוחה שזה עזר ואנחנו רואים את הצעדים, אנחנו רואים גם את נבחרות U17 ו-U19 ויש גם ילדות שמשחקות, זה לא היה בעבר". לביא הוסיפה שלמאבק היה גם מחיר אישי: "בגלל המאבק הזה ניפו אותי מהנבחרת, חזרתי רק שנתיים אחרי".

יאיר צוקר, עורך 'דבר ספורט' מראיין את מורן לביא, קפטנית נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר, אירוע צפייה בגמר מונדיאל הנשים 2019 (צילום: אידאה)

לביא קראה להגדלת התקציבים לכדורגל הנשים ולשידור משחקים בטלוויזיה כצעדים הכרחיים לקידום הענף בישראל. היא הוסיפה כי יש לעודד את המועדונים ה'גבריים' הגדולים לפתוח קבוצות נשים, ילדות ונערות, בדומה למגמה העולמית. "פה בארץ אין את זה, היו קבוצות נשים של מכבי חיפה, הפועל תל אביב, מכבי תל אביב וזהו, זה נגמר. הקבוצה היחידה שנותרה מפתיחת הליגה ב-1998 היא הפועל פתח תקווה, ואסא ת"א שאין להן קבוצת גברים."

השינוי לטווח הארוך, מדגישה לביא, חייב להתחיל במערכת החינוך. "כדורגל חייב להיות חלק מהפעילות של בית הספר, כמו בארה"ב, מגיל 6. בנות עם קוקיות משחקות, ואתה רואה את ההורים ואת האבות מעורבים. הרבה פעמים האבות של הבנות הם המאמנים וזה מכניס מעורבות של הגברים. אני חושבת שפה מסתכלים על כדורגל ויש סטיגמה, וזו בעייה קשה מאוד".

במקביל לאירוע בתל אביב התכנסו מאות גברים ונשים לאירוע צפייה נוסף במתחם התחנה בירושלים, בהפקת מרחב ירושלים בנעמת, עמותת 'זזה' לקידום ספורט נשים וארגונים נוספים.

פוסט סיכום נעלה בהמשך,רק בינתיים נגיד תודה לכל 520 הא.נשים שהגיעו לגמר מונדיאל הנשים – התחנה הראשונה ירושלים!היה מרגש…

פורסם על ידי ‏Zaza/זזה – Women's Sports Community – קהילה לקידום ספורט נשים‏ ב- יום ראשון, 7 ביולי 2019