עם תום השבעה המחאות בעקבות הריגתו של סלומון טקה ז"ל מתחדשות. בתל אביב התקיימה צעדה מבנייני עזריאלי ועד לכיכר רבין. 'צעדת האמהות' נערכה תחת הקריאה "אימא, תעשי שלא אהיה הקורבן הבא" ומאות נשים וגברים נענו לקריאה והגיעו לצעדה ולטקס המרכזי בכיכר רבין בו עמדו המשתתפות דקת דומייה לזכר הרוגי העדה האתיופית בידי שוטרים. הדוברות בעצרת הדגישו את כוחן של נשים לשנות את המציאות, את יהדותה ודבקותה של העדה האתיופית ואת מאמצי עלייתה לארץ, כמו גם את הגזענות והניכור אותם חווים ילדיהם מהחברה הישראלית בכלל. גם בנתניה נערכה מחאה בה נחסמו כבישים ונעצרו שישה מפגינים.

הפגנת האמהות האתיופיות במחאה על אלימות משטרתית נגד יוצאי העדה האתיופית. 8 ביולי 2019 (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

מארגנות האירוע, ירדנה מנברו שאטו, רחלי מלכאי ויוניי סקיביה אמרו לקהל כי "התכנסנו כאן הערב, כדי לחבק אתכם אמהות, אבות, אחים וסבים, על האסון שנפל עליכם-עלינו. צעירים ממוצא אתיופי נהרגים על ידי שוטרים. הצעירים אשר נשלחים ועושים עבודתם נאמנה כחיילים צייתנים בשדה הקרב עושים זאת בשליחות ממשלת ישראל: כנסת ישראל והיושבים בו ובראשם מר ביבי נתניהו, השר לביטחון הפנים מר ארדן, שר החינוך. כל אלו מגובים במערכת משפט של עצמם, והם עצמם ותמיד יוצאים צדיקים ואילו הילדים –בני הנוער וצעירי העדה, מופקרים ומושלכים אל היאור. ואם לא די בהרג, הבנים שלנו שעדיין בחיים חוטפים ירי מאש חיה מההמון הזועם, מכלי התקשורת, מבעלי תפקידים, מסלבריטי במעטה של צל, אשר הולכים ומתראיינים או מצטלמים ומתארים את הבנים שלנו כחיות אדם, פראי אדם, חלאות אדם, כאלה שלא שייכים לנוף הארצישראלי, עבריינים, פורעי חוק. בגלל ההפרד ומשול הזה יש את מחאת הנכים ואת מחאת האתיופים בנפרד".

"עם ישראל יקר, חברה ישראלית יקרה, יש לנו משהו לספר לכם, הם הבנים שלנו ואנחנו גאים בהם שהם נלחמים ונאבקים על זכותם הבסיסית והלגיטימית לחיות כאן כאזרחים שווים בין שווים כבעלי זכויות וחובות. זוהי חובתם להיאבק ולדרוש! באנו לגבות אותם ולדרוש עבורם את מה שהם דורשים- צדק! דמם ונפשם של ילדינו אינם הפקר! הם האמיצים שלנו שיודעים לומר ולזעוק, ראוי וכדאי שכולנו נעשה חשבון נפש".

הפגנת האמהות האתיופיות במחאה על אלימות משטרתית נגד יוצאי העדה האתיופית. 8 ביולי 2019 (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה קראה מעל הבמה להפסקת ההפרדה בין העדה האתיופית לשאר החברה הישראלית. היא ביקשה בדבריה סליחה בשם מדינת ישראל מכל הילדים שספגו אלימות משטרתית או חוו גזענות והדרה בשל אזלת יד של אנשי חינוך ורווחה. היא הוסיפה וביקשה סליחה בשם מדינת ישראל והחברה הישראלית בפני אמהות שנאלצו להסכים לשליחתם של הילדים לפנימיות, שחוו התנשאות מערכתית ודוכאו על ידי המערכות השונות בארץ. היא גינתה את האלימות אך הסבירה את הדבר ביחס הקשה אותו סופגים ילדי וצעירי העדה, ובשבר שחווים זקני העדה שהגיעו עם תרבות של ענווה ודרך ארץ וחוו בארץ השפלה וביזוי תוך שמפקפקים ביהדותם. "אני תמיד אומרת שעוול מתמשך במקום אחד, כלפי אוכלוסיה מוחלשת, סופו להיות עוול בכל מקום ובעיה של כולם". חברת הכנסה דרשה להקים ועדת חקירה שתבטיח צדק לסלומון טקה.

הפגנה במחאה על אלימות משטרתית נגד יוצאי העדה האתיופית. 8 ביולי 2019 (יעל אלנתן)

במהלך העצרת שרה הזמרת איילה אינגדיש שרה בפני הקהל הנרגש את שירה "אמא ספרי לי".

הדס מלדה מצרי, בת העדה, אמא ורופאה, אמרה בנאומה כי כ "דואגת שיפרידו את הילד שלי משאר הגן. שילדי לא ישתלבו בתעסוקה. שילדי יעצרו על ידי שוטר רק בגלל צבע עורם מבלי שיעשו דבר". היא הוסיפה כי "עוצמה נשית יכולה ליצור שינוי אדיר במציאות. אנחנו לכאורה בסכסוך עם שכנינו אבל הסכסוך האמיתי הוא בינינו, והילדים שלנו הם הקורבנות של זה. זאת האחריות שלנו כחברה לתת עתיד ומקום לכל הילדים בחברה לחיות יחד כשווים. זאת המחויבות שלנו כחברה שאף ילד לא יחיה תחת איום אפליה או היעדר תקוה. זו המחויבות שלנו שיהיה שוויון וצדק בבית שלנו כי זה הבית שלנו ואין לנו אחר! אני מאמינה בלב שלם שבעזרת הקול הנשי שנשמע נביא לשינוי אמיתי ועתיד טוב יותר לכל ילדי ישראל, שהם כולם ילדינו".

הפגנת האמהות האתיופיות במחאה על אלימות משטרתית נגד יוצאי העדה האתיופית. 8 ביולי 2019 (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

בתיה מקונן מנתניה, אם לחמישה ילדים ובת העדה אמרה מעל במת העצרת: "יש לנו תרבות, יש לנן מנהגים ומסורת של 3,000 שנה. אני פה, אנחנו פה בזכות ולא בחסד. בגיל 10 עברתי את המסע לסודן והיום אף אחד לא ירמוס אותי ובטח שאף אחד לא יגע בבן שלי. מנסים להוריד לנו את הביטחון, להוריד לנו את האמונה אבל לא ישברו את כוחנו, הפעם לא נשתוק".

הפגנת האמהות האתיופיות במחאה על אלימות משטרתית נגד יוצאי העדה האתיופית. 8 ביולי 2019 (צילום: תומר ניוברג/פלאש90)

טקלה צ'קול מבת ים, אם לשלושה ילדים דיברה באמהרית ודבריה תורגמו לקהל: "אנחנו רוצים שכל ילדי ישראל יצאו לשחק בפארק ויחזרו בשלום. אין אפליה בבתי ספר ולא בגן ילדים אנחנו יהודים לכל דבר. אנחנו שחורים גאים. עשינו דרך, אבותינו נהרגו באתיופיה בשביל לשמור על היהדות, בשביל לשמור מהתבוללות! שמרנו והגענו לכאן. כאן המדינה שלנו. מי שרוצח לא יכול לשבת בבית מלון. אנחנו דורשות שיהיה צדק והוא יכנס לכלא. אנחנו לא מבקשים צדק אנחנו דורשים צדק".

משפחת טקה קמה היום (שני) מהשבעה על בנם סולומון ז"ל שנורה למוות בידי קצין משטרה שאינו בתפקיד, בשבוע שעבר בסמוך למתנ"ס בו פעל בקריית חיים. המשפחה נפגשה מאוחר יותר גם עם נציגי מח"ש, שטענו כי על פי בדיקותיהם בסולומון ז"ל פגע נתז שעף מהרצפה, כלומר שהקצין היורה כיוון לרגליים ולא למרכז הגוף. המשפחה חזרה על המסר, המלווה היום את ההפגנות שמתחדשות בשעה זו ברחבי הארץ, כי על המחאה להמשך למען השגת צדק, אך ללא אלימות והשחתת רכוש.