עשרות מפגינים מחו אתמול (שני) מול הכנסת תחת הקריאה 'די לגזענות ואלימות המשטרה', ודרשו ועדת חקירה למותו של סלומון טקה ז"ל, הצעיר מהעדה האתיופית שנורה למוות בידי קצין משטרה בקרית חיים לפני כשבועיים. המוחות והמוחים קראו "לא שחור ולא לבן כי כולנו בני אדם", "גם אני גם אתה – כולנו סלומון טקה".

במהלך ההפגנה נודע כי בית משפט השלום בחיפה אישר את בקשת המחלקה לחקירות שוטרים לשחרר ממעצר בית בתנאים מגבילים את קצין המשטרה שירה בטקה, וכי העבירה בה הוא חשוד שונתה מהריגה ל'המתה בקלות דעת' בהתאם להגדרות חדשות שנכנסו לתוקף בתחילת החודש. פרסומים אלו הגבירו את הזעם בקרב המפגינים.  במהלך המחאה נעצרו 8 מפגינים ונלקחו לתחנת מוריה בעיר, כולם שוחררו לאחר מספר שעות.

הפגנה מול ישיבה מיוחדת של הכנסת בעקבות מותו של סלמון טקה ז"ל (צילום: דוד טברסקי)

את המפגינים שהגיעו בצהריים לכנסת קיבלו חסימות מכל הצדדים שלא אפשרו להתקרב כלל לאזור הכנסת, כנראה בשל חששה של המשטרה שהמחאה תסלים, מבית המשפט העליון בצפון עד מוזיאון ישראל בדרום. הנהגת המחאה דרשה מהמשטרה לאפשר להם להפגין מול בית המשפט, אך בהתחלה נשלחו המפגינים להפגין בגן סאקר הסמוך לכנסת.

"חסמו אותנו מכל כיוון, מראש תכננו שלא נתקרב ונפגין", אמרה אחת המפגינות בדרכה לקרוא לחברותיה לחזור מגן סאקר, "תוציאו את כל האנשים מגן סאקר, אנחנו נפגין פה בכל מצב" בסופו של דבר אפשרה המשטרה למפגינים להיכנס לגן הוורדים מהצד האחורי כדי להפגין מול הכנסת.

"הדברים קשורים"

יצחק קסא מכרמיאל הגיע להפגנה לבוש חולצה עם תמונתו של טקה ז"ל. "החולצה הזו היא מהעצרת לזכרו של סלומון שהתקיימה בקרית חיים לפני שבוע עם תנועות וארגוני נוער", אמר ל'דבר'.

"הגיעו לפה חבר'ה מכל קצוות הארץ כדי לעשות שינוי במערכת הגדולה הזו. בכנסת, במשטרה ובחינוך", אמר קסא, "צריך להבין שאנחנו חיים במקום שיש בו אנשים שזכויותיהם שוות פחות במדינה הזו. בשבי החמאס כבר שנים יושב בחור אתיופי, אברה מנגיסטו, שאף אחד לא מדבר עליו ולא מנסה למשוך בחוטים, השם שלו צריך לעלות לא רק אצלנו במחאה, אלא תמיד, בכל דיון כנסת וכל מקום. הדברים האלו קשורים, זה משהו שקורה לנו כל הזמן, ואנשים צריכים להבין שהדברים לא נפרדים אחד מהשני".

לדעת קסא, המחאה כרגע צריכה להתמקד קודם כל במאבק על אופן פעולתה של מח"ש. "מה שאנחנו צריכים לעשות זה לחתוך את מח"ש מחבל הטבור של המשטרה. לא יכול להיות ששוטרים יחקרו שוטרים. אז יש סיכוי שיחזור האמון במוסד הזה, זה משהו שיכול לשרת את כל העם והעם צריך להבין את זה".

ח"כ טמנו-שאטה נואמת בישיבה מיוחדת של הכנסת בעקבות מותו של סלמון טקה ז"ל (צילום: נועם ריבקין פנטון/פלאש90)

 

במקביל להפגנה, התקיימה בכנסת ישיבת פגרה מיוחדת תחת הכותרת, 'הכישלון המתמשך בקליטת יהודי אתיופיה'. את הישיבה, בה השתתפו גם נציגים ממשפחת טקה, יזמו ח"כ גדי יברקן וח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן). "השבועיים האחרונים היו קשים לכולנו, הנשימה שלי נעצרה. הריחוק גבר על קירוב הלבבות. במקום להתעסק בהרג של נער צעיר על ידי שוטר, הפנו את הזרקור לקהילה אלימה, אנרכיסטית. יש שביקשו להחזיר אותנו לאתיופיה" אמרה תמנו-שטה. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בישיבה כי "צריך לומר ביושר שכמדינה וכחברה, לא עשינו את כל הנדרש למען שילובם, במובן הרחב של העניין, של התייחסות לפעמים גזענית ולפעמים מתנשאת כלפי אנשים בגלל צבע עורם". מטעם הממשלה השיב שר העלייה והקליטה יואב גלנט, ומנה את הישגי הממשלה בהקשר של שילוב יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית.

הפגנה מול ישיבה מיוחדת של הכנסת בעקבות מותו של סלמון טקה ז"ל (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"זו המחאה של כולנו. זה עוול מתמשך ששייך לכל החברה הישראלית", אומר פלג לוינזון מבאר שבע. "אני לא פה רק כדי להביע סולידריות, אני פה כי מדובר בסיפור של החברה הישראלית ולא רק של העדה האתיופית. כל מי שנמצא פה קודם כל ישראלי. לא לבן ולא שחור – התיוגים האלו יוצרים את הבידול והפיצול בינינו והם מייצרים חברה ישראלית שסועה. אי אפשר לבנות עתיד בצורה כזו. אנחנו פה דורשים צדק ושוויון – בבריאות, בחינוך, במגזר הציבורי והפרטי וכן, גם ובמיוחד במשטרה. זה לא רק למענם. זה למען העתיד של כולנו".

"אני מרגישה שכששוטר פוגש בן אדם שחור, לא מעניין אותם יהודי, ערבי, נוצרי, מוסלמי, הצבע זה מה שמאיים עליו", סיפרה א' מפתח תקווה, "אנחנו שוכחים פה עקרון מאוד חשוב, שזה הצבע ואנחנו צריכים להיות מאוחדים מבחינה הזו. כשבאים ורוצחים אריתראי או סודני זה משהו שצריכים לשים לב אליו, ואנחנו יכולים ליפול פה לגזענות. רוצחים אותם כי הם שחורים".

הפגנה מול ישיבה מיוחדת של הכנסת בעקבות מותו של סלמון טקה ז"ל (צילום: דוד טברסקי)

"זו לא מחאה של הקהילה האתיופית – זו מחאה של כל עם ישראל", אמר קייס אפרים שהתייחס למצב בני הנוער בעדה האתיופית, "מספיק שאתה הולך ברחוב, ניידת תעצור לידך, תחשוד בך, תסתכל עליך. גם אם לא עשית כלום – לא צריך כלום. צבע העור מספיק".