ההסתדרות הגישה הבוקר (שלישי) תביעה ובקשה לצו מניעה דחוף כנגד הנהלת רשת הדיור המוגן "עד 120" על רקע טענות חמורות לפגיעה בהתארגנות העובדים ברשת. בכתב התביעה שהוגש לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב מבקשת ההסתדרות כי בית הדין יורה להנהלת החברה לחדול בהקדם מהתנהלותה כנגד התארגנות עובדיה בהסתדרות, וכן יחייב אותה בתשלום פיצויים בגובה 1.78 מיליון שקל. בהנהלת הרשת מכחישים את הטענות.

300 עובדי רשת "עד 120" התאגדו בהסתדרות לפני כעשרים יום. בהסתדרות מדווחים כי עד עתה חתמו למעלה ממחצית מהם על טפסי ההצטרפות. בהתארגנות לוקחים חלק עובדי הרשת המועסקים בין היתר בתפקידי סיעוד, מרפאה, תחזוקה ומטה, והם מבקשים להסדיר בהסכם קיבוצי ראשון את ביטחונם התעסוקתי ולשפר את תנאי העסקתם. ל"עד 120", הממתגת עצמה כרשת יוקרתית לדיור מוגן, סניפים ברמת החייל בתל-אביב, בהוד השרון ובראשון לציון.

לפי כתב התביעה, מיד לאחר שנשלחה מטעם ההסתדרות הודעת יציגות להנהלת החברה ובראשה המנכ"ל אבי קלפה, החלו אנשיה לנקוט בפעולות חריגות ובלתי חוקיות בניסיון חמור ובוטה לסכל את ההתארגנות. עוד נטען כי למרות שלמעלה משליש מהעובדים התאגדו בהסתדרות, מסרבת החברה להכיר ביציגות ולנהל מו"מ עם נציגות העובדים. בנוסף נטען כי הנהלת הרשת איימה על מוביל ההתארגנות באמצעות זימונו לשימוע לפני פיטורים, עודדה מנהלים לפנות לעובדים בעניין בהתארגנות באופן מנוגד לדין ומנעה את הגעתם של נציגי ההסתדרות אל העובדים במטרה לעכב את התחזקות ההתארגנות.

המעשה החמור ביותר שנקטה בו הנהלת "עד 120", על פי כתב התביעה, הוא חבלה מכוונת בטפסי ההצטרפות של עובדים. על פי ראיות שהוגשו על ידי ההסתדרות לבית הדין, מחקו אנשי "עד 120" חתימות של עובדים מטפסי ההצטרפות, מהלך שאפשר לחברה לטעון כי ההסתדרות הגישה טפסים ללא חתימות ולכן היא אינה הארגון היציג. בנוסף הנחתה הנהלת "עד 120" עובדים לשלוח טפסי ביטול חברות ואף דאגה לצייד אותם בכתובת הדוא"ל אליה יש לשלוח את הטפסים. כל אלו ועוד, הם מעשים חמורים ביותר, אסורים על פי דין, המגלמים התערבות בוטה ומסוכנת מצד המעסיק בזכותם הלגיטימית, הבסיסית והיסודית של העובדים להתאגד.

בבקשה שהגישה ההסתדרות לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב באמצעות עו"ד ענת גוטמן מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי, נתבקש בית הדין לקבוע כי מעשיה של הנהלת "עד 120" מהווים פגיעה בזכות ההתארגנות, לקבוע כי ההסתדרות הינה ארגון העובדים היציג וכן להורות על החברה לשבת למו"מ ענייני ובתום לב לשם הסדרת תנאי העובדים בהסכם קיבוצי. בנוסף לכך, נוכח ההפרות החמורות שנקטה ההנהלה בנוגע לזכות ההתארגנות של עובדיה, ביקשה ההסתדרות לחייב את "עד 120" בפיצויים כוללים בסך של 1,787,616 שקל.

במקביל להגשת הבקשה לבית הדין, ערכו הבוקר חברי ועד עובדי "עד 120"  משמרת מחאה בשעת בוקר מוקדמת מול ביתו של מנכ"ל החברה אבי קלפה בגבעת שמואל. העובדים נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר "עד 120 – הבית שלנו", "התאגדות זו זכות דמוקרטית" ו"עובדי 120 לא שקופים", ודרשו מקלפה לחדול מהתנהלותו הפוגענית כלפיהם ולהכיר בהתאגדותם בהסתדרות. אל העובדים הצטרפו לאות סולידריות ראשי וחברי ועדים ממקומות עבודה נוספים המאוגדים בהסתדרות. התאגדות עובדי "עד 120" מלווה על ידי רכזי ההתאגדויות מיכל סרברניק ואבי אוסטאיוב מהאגף להתאגדות עובדים.

התאגדות עובדי עד 120 במחאה שערכו מול בית המנכ"ל. 16 ביולי 2019. (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

במשמרת המחאה הבוקר השתתפה יו"ר ועד עובדי פרטנר, קרן אופק. "בזמן שאתה ישן בשלווה ובנחת, מאות עובדים של הרשת מתקשים להתפרנס בכבוד, בטחונם התעסוקתי מעורער והם בסך הכל רוצים להתאגד כדי לחתום על הסכם קיבוצי צודק והגון" פנתה בפייסבוק קרן אופק, יו"ר ועד עובדי חברת פרטנר למנכ"ל קלפה, "במקום להתעלם מהם ולחבל בהתאגדות, הגיע הזמן שתפסיק להסתתר ותכיר ביציגות שלהם. כמי שהובילה מאבק התאגדות של אלפי עובדים בחברת פרטנר, אני יכולה לומר לך שסולידריות היא כבר מזמן לא מילה גסה ואנחנו לא מתכוונים לוותר, גם אם זה אומר להמשיך ולהפגין מול ביתך"

בוקר טוב למנכ״ל רשת הדיור המוגן ״עד 120״ אבי קלפה. בזמן שאתה ישן בשלווה ובנחת, מאות עובדים של הרשת מתקשים להתפרנס בכבוד,…

פורסם על ידי ‏‎Keren Ofek‎‏ ב- יום שלישי, 16 ביולי 2019

מרשת בתי הדיור המוגן 'עד 120' נמסר בתגובה להפגנה: "אנו נמצאים בדיאלוג מתמיד עם העובדים. החברה מכבדת את זכותם של עובדיה לחופש התארגנות ופועלת על-פי דין".