חלקכם וחלקכן בוודאי מכירות את ההרגשה הרעה הזאת שמזדחלת פתאום – כאב ראש פועם, חד-צדדי שמתפתח לבחילה ואי-סבילות לאור ולרעש ועשוי להימשך שעות רבות. לרגל 'יום המוח העולמי', שיצויין מחר (שני), המוקדש השנה למיגרנה, האיגוד הנוירלוגי בישראל מפרסם מידע אודות המחלה וסוגיית הטיפול בה.

לדברי האיגוד, ההערכה היא שמעל מיליון איש בישראל סובלים ממיגרנה, אך למרות זאת, בישראל יש נוירולוג כללי אחד ל-30,000 נפש, התורים ארוכים, והמצב עוד יותר חמור כשמדובר בחולים הסובלים מכאב ראש.

המוח (איור: shutterstock)

עוד הוסיפו באיגוד כי הטיפול והאבחון נעשים אמנם על ידי רופאי הקהילה – רופאי משפחה ונוירולוגים, אולם חולים מורכבים מופנים לא פעם לנוירולוג עם מומחיות בכאבי ראש. ישנם בארץ רק 10 מומחים בכאב ראש, כלומר מומחה אחד ל-800,000 נפש, והנגישות אליהם מצומצמת מאוד, למרות שיש משמעות רבה בטיפול במיגרנות אצל מומחים בכאב ראש, שהם בעלי ניסיון רב באבחון וטיפול מיטביים במחלה. כל המומחים עובדים בבתי החולים. בקהילה אין מומחי כאב ראש כלל, ולמרבה הצער, ההשקעה במחקר בתחום כאב ראש בישראל הינה אפסית.

באיגוד הוסיפו כי למרות שכיחותה והשפעתה הנרחבת, מיגרנה ממשיכה להיות פחות מוכרת, פחות מאובחנת, ולא מטופלת כראוי. חודש המודעות הבינ"ל מוקדש לקידום המודעות, המדע והמחקר בתחום, לפיתוח טיפולים ותרופות חדשות, ולשיפור איכות החיים, ככל הניתן, של הסובלים\ת ממיגרנה.

"מדינת ישראל חייבת לבנות תמריצים לעידוד התמחויות במקצוע הנוירולוגיה, שהתפתח מאוד בשנים האחרונות בכלל, ובתתי-ההתמחויות בפרט" אמר פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל. "המספר הדל של מומחי העל במיגרנות בארץ מבטא העדר הבנה מערכתית-לאומית לגבי ההיקף העצום של התחלואה ולגבי השפעתה המזיקה לשיבוש התפקוד השוטף של מאות רבות של אלפי ישראלים".

מיגרנה היא צורה נפוצה של כאב ראש אפיזודי, או כרוני, לרוב חד-צדדי, בדרגה בינונית – קשה, הנמשך בין ארבע שעות ל- 72 שעות. עד היום לא נמצא סמן ביולוגי לזיהוי המיגרנה, והאבחנה היא קלינית, על פי תלונות החולים.

נהוג להבחין בין שתי צורות עיקריות של מיגרנה: מיגרנה ללא אירוע מקדים אאורה  (Aura), ומיגרנה עם אאורה. האאורה מופיעה באופן טיפוסי לפני כאבי הראש, נמשכת 30-20 דקות בממוצע, ומתבטאת לרוב כהפרעה בשדה הראייה (כמו הופעת אורות מהבהבים, או משוננים, או נקודות עיוורון בשדה הראייה), הפרעת תחושה בפלג גוף, או קושי בדיבור. לעיתים התופעות האלה עלולות להבהיל מאוד ולהידמות לאירוע מוחי, בפרט אם מופיעות לראשונה אצל אדם הסובל ממיגרנה.

מיגרנה היא מחלה העוברת בתורשה. ל-60% מהסובלים ממיגרנה יש הורה הסובל ממיגרנה, ול-80% יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל ממיגרנה. המיגרנה היא מחלת המוח הנפוצה בעולם, המשפיעה על אחד משבעה אנשים, ומוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מצב תחלואה כרוני ומגביל מאוד, עם הפרעה תפקודית ניכרת ופגיעה משמעותית באיכות החיים. המחלה פוגעת במארג הבריאותי של החולה עצמו, בקשריו המשפחתיים, בתפקודו החברתי וביכולתו לעבוד וללמוד.

**

המידע נאסף בעזרת הנוירולוג ד"ר עובד דניאל, מומחה בכאב ראש.