מאות אחיות הפגינו מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על העומס המוטל עליהן, והכוונה לקצץ בשכרן בעקבות עיצומים שנקטו. על שלטי ההפגנה נכתב "האחים והאחיות אינם עובדי כפייה", "לא מוכנים להפקיר חולים", ו"די לעומסים, כן למטופלים". ההפגנה מתקיימת לקראת שביתה של האחיות בכלל מערכת הבריאות שתחל היום (שלישי) במהלכה יעבדו במתכונת חירום בלבד. במקביל להפגנה מתקיימים דיונים בין הסתדרות האחיות למשרדי הבריאות והאוצר במטרה למצוא פתרון למשבר.

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה בהפגנה: "אני רוצה להצדיע לכל האחיות, ואני רוצה להגיד לכן, שיהיה ברור לכולם – אחיות כאלה אי אפשר לנצח. אנחנו רק התחלנו את המאבק. צריך להבין דבר אחד, העניין של להחזיק מעמד ושיתייחסו אלינו. מה שלא תעשו לעצמכן, אף אחד לא יעשה לכן, זה כל הסיפור".

כהן ביקרה בחריפות את יחס משרדי הבריאות והאוצר לאחיות, שקורסות תחת עומס של מילוי דוחות ממוחשבים לצורך הפקת מדדים לתפקוד בתי החולים, המכונה בשפה המקצועית 'אקרדיטציה': "במשך שנים אמרו שהמטופל במרכז. היום מי שבמרכז זה המחשב, חד וחלק. והם אומרים היום בתגובה שהם נורא דואגים לחולים. אני רוצה להגיד למשרד הבריאות אין להם זכות. אין לאף אחד זכות לא לתת את התקנים שמגיעים, שהאחיות יעבדו בפסח ולא לשלם להן".

אילנה כהן בהפגנת אחיות מול משרד הבריאות בירושלים, 22 ביולי 2019 (טל כרמון)

"לכל אורך הזמן נמשך הישראבלוף של האקרדטיציה. מי שרוצה שאנחנו נעתיק את מה שהאמריקאים עושים, תנו לנו את מספר האחיות, שיתנו לנו את המשאבים והתקנים שיש להם. אף אחד לא יכול להכריח אותכם. תקשיבו לי – הגיע הזמן שהם יבינו: עד כאן, לא יותר. קודם כל צריך לעשות בקרה למשרד הבריאות. מי שאשם במה שקןרה במערכת זה משרד האוצר והבריאות והמנהלים של המערכות האלה. הם גרמו למצב הזה".

כהן התייחסה לשביתת האחיות המתוכננת מחר (שלישי) וקראה לאחיות להתגייס למאבק ארוך ונחוש: "אני רוצה להגיד לכם לגבי השביתה – זו תחילת המאבק, וצריך להבין לפעמים למאבק יש עלות. אף אחד לא ידפוק לכם בדלת ויגיד קחו תנאים קחו שכר. מי שיושב בממשלה, הגיע הזמן שיבינו שאנחנו לא מוותרים. אין ספק שצריך להבין שהם לוקחים אותנו כמובן מאליו. זו לא השביתה הראשונה ולא האחרונה. עוד השבוע נבוא שוב להפגנה. אם לא ייענו לדרישות שלנו, בהחלט יכול להיות שנגיע לנטישה של מערכת הבריאות, ואז שהם יחפשן את הפראיירים שיחליפו אותנו".

הפגנת אחיות מול משרד הבריאות בירושלים, 22 ביולי 2019 (טל כרמון)

הפגנת אחיות מול משרד הבריאות בירושלים, 22 ביולי 2019 (טל כרמון)

שאול סקיף, יו"ר ועד אחים ואחיות בבתי החולים, אמר: "אנחנו לא מוכנים להיות כלבויניקים ולהיות במקום האינסטלטור, אב הבית, המנקה ובמקום כל דבר. על כל דבר אומרים 'האחות תעשה'. לא מוכנים להיות הכסת"ח שלהם. את הכסת"ח אנחנו היום מורידים. תראו את משרד הבריאות איך הוא מטפל באנשים הכי מסורים. בושה להוריד שכר לנו, אוי ואבוי שאלה האנשים שמנהלים. אנחנו עומדים כאן האחיות מכל קצוות הארץ מבתי החולים, בריאות הציבור, בתי הספר, אתם לא תשברו אותנו. אותנו לא שוברים. אנחנו רוצים לטפל בחולים ואתם רוצים לטפל בגרפים."

רינה, אחות טיפות חלב באשקלון, אמרה בהפגנה: "אנחנו, אחיות בריאות הציבור, מחסנות מזה שנתיים כל היום לחצבת ומורידים לנו שכר. עןבדות 12 שעות לחסן את כל האוכלוסיה שנוסעת לחול, ילדים, נשים הרות, 12 שעות ברצף. נדרשנו לחסן גם בחופשת הפסח ולא תוגמלנו. אני מתביישת".

הפגנת אחיות מול משרד הבריאות בירושלים, 22 ביולי 2019 (יונתן זינדל / פלאש90)

רותם אחות במחלקה פנימית בבית החולים הלל יפה בחדרה תקפה בחריפות את משרד הבריאות: "הזקנה בבית החולים לא מעניינת אותם. מדדי האיכות מעניינים אותם. אם אתם חושבים שאתה מעניינים אותם, אתם מתבלבלים. אי אפשר לתת לאנשים האלה לדרוך עלינו יותר. יש לנו כוח. כל האומדנים שלך ליצמן לא שווים שום דבר, לא נשרת אותך יותר".