הישראלים משתמשים יותר בכרטיסי אשראי וחיוב מאשר במזומן לצורך תשלומים. כך עולה מסקר שערך בנק ישראל והתפרסם היום (שלישי). על פי הסקר, השימוש הממוצע של ישראלים במזומן כאמצעי תשלום עומד על 26% לעומת השימוש בכרטיסי אשראי וחיוב שעומד על 28%.

מהסקר עולה שהעברות בנקאיות הן אמצעי התשלום הבא אחרי מזומן והוא עומד על 19% מכלל התשלומים בישראל. מהנתונים עולה גם מידת השימוש המוגבלת של אפליקציות התשלומים בישראל, שמהווים רק 1% מהיקף התשלומים. אפליקציות מסוג זה החלו להיות נפוצות באירופה, צפון אמריקה וסין בשנים האחרונות, אבל מידת הפופולריות שלהן בישראל עדיין מוגבלת. מרבית העסקים בישראל כלל לא מכירים באפליקציות מסוג זה כאמצעי תשלום.

התפלגות שווי ההוצאה היומית באחוזים על פי אמצעי תשלום (מתוך הסקירה השנתית של מחלקת המטבע בבנק ישראל)

על פי הסקר, מרבית הישראלים משתמשים מעט מאד במזומן בהוצאות היומיומיות. ההוצאה החציונית היומית במזומן עומדת על 46 שקלים בלבד. במילים אחרות, מחצית מהאוכלוסיה בישראל משתמשת בפחות מ-46 שקלים במזומן ביום.

עם זאת, ישנן הוצאות שהישראלים מעדיפים לבצע במוזמן. שלוש ההוצאות המועדפות לשימוש במזומן הן טיפים במסעדות ובתי קפה, נסיעות במונית והעברת כסף לבני משפחה. כ-79% מהישראלים מעדיפים להשאיר טיפ במזומן על פני באשראי. יש לציין שהעדפה זו נגמרת לעיתים מחוסר ברירה – האפשרות לשלם טיפים ולמוניות באשראי לא תמיד קיימת.

העדפה לתשלום במזומן (מתוך הסקירה השנתית של מחלקת המטבע בבנק ישראל)

את הסקר ערך בנק ישראל כחלק מהניסיון להגביל את השימוש במזומן בישראל. בשנת 2018 חוקק החוק להגבלת השימוש במזומן, שאוסר על שימוש במזומן בעסקאות בשווי גבוה מ-10,000 שקלים. על בנק ישראל הוטל להקל על האפשרות לשלם באמצעים אלקטרוניים במקום שימוש במזומן.