כ-3,000 עובדות ועובדי המעבדות במערכת הבריאות החלו הבוקר (חמישי) בשביתה, במחאה על עומסי עבודה קשים, דפוסי העסקה בעייתיים וקושי בגיוס עובדים. עובדי המעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור ברחבי הארץ, יעבדו במתכונת שבת בלבד. השביתה משפיעה על ביצוע ניתוחים וכן על הבדיקות השגרתיות בקופת חולים כללית. הבוקר (חמישי) הפגינו עובדי המעבדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר.

עובדי ועובדות המעבדות מפגינים במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר (צילום: דוברות ההסתדרות)

שביתת עובדי המעבדות הרפואיות (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון אמרה: "הגיעו מים עד נפש, מצד אחד המדינה הניפה כדגל את המלחמה בזיהומים, אך מצד שני היא מתנהלת בצורה הפוכה ומקשה על עובדי המעבדות המקצועיים והמסורים לבצע את מלאכתם. אני קוראת לאנשי משרדי האוצר והבריאות להתעורר ולפתור את המשבר לפני שיהיה מאוחר מדי. בריאות הציבור מונחת פה על הכף. לא ייתכן שהמעבדות הרפואיות והמעבדות לבריאות הציבור קורסות, ואף גורם ממשלתי לא נותן על כך את הדעת ולא מוכן לשנות את המצב".

כחלק מהשביתה הופסקה פעילותן של כל המעבדות הרפואיות בבתי החולים הציבוריים, המעבדות המחוזיות של משרד הבריאות ומעבדות לבריאות הציבור ברחבי הארץ. לא מתקיימות בדיקות מעבדה גם במרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית (לרבות בדיקות דם, שתן וכד'). השביתה משפיעה אף על עבודת חדרי הניתוח ועל בדיקות למאושפזים בבתי החולים. כמו כן כחלק מהשביתה לא יתקיימו בדיקות רבות הקשורות לבריאות הציבור, לרבות ניטור מחלות וזיהומים במים.

שביתת עובדי המעבדות הרפואיות (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

מההסתדרות, המאגדת בתוכה את השובתים, נמסר כי "מתוך האחריות כלפי ציבור המטופלים במערכת הבריאות, במסגרת השביתה הצפויה לא תהיה פגיעה בפעילות המעבדות הקשורה לחדרי המיון, למחלקות טיפול נמרץ, פגים, אונקולוגיה ויחידות הפריון. בנוסף לכך, הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, בראשות אסתר אדמון, מפעילה ועדת חריגים שתדון בבקשות ספציפיות שיתקבלו להחרגת השביתה, ותאשר במקרה הצורך ולאחר הפעלת שיקול דעת מקצועי. בתום יום השביתה הראשון תתקיים הערכת מצב לגבי המשך הצעדים הארגוניים של העובדים".

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית התייחסו אף הם לשביתת עובדי המעבדות המתוכננת ומסרו כי "ההזנחה המתמשכת של מערכת הבריאות והמחסור החמור במשאבים ובכוח אדם באים לידי ביטוי גם במערך המעבדות, ובפרט במעבדות בריאות הציבור. למעבדות בריאות הציבור תפקיד קריטי בהגנה על בריאות הציבור, בשמירה על המזון והמים שכולנו אוכלים ושותים, במניעת זיהומים ועוד. השקעה בתשתית בריאות הציבור, הכוללת מעבדות מתקדמות, מתוקננות ומתוקצבות כראוי, חוסכת כסף וחיי אדם, וחיונית לשמירה על בריאותנו. אנו קוראים למשרדי האוצר והבריאות להשקיע את המשאבים הנדרשים במעבדות ולעשות זאת עכשיו, ולא רק לאחר שביתה ממושכת, שתפגע קשות בבריאות הציבור."

שביתת עובדי המעבדות הרפואיות (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

הרקע לשביתה הוא עומסי עבודה חריגים, הנובעים מקושי לגייס עובדים ולשמרם בתנאי העבודה ובשכר הקיימים, בהעסקת עובדים באמצעות צורות העסקה העוקפות את ההסכמים הקיבוציים, ובשינויים ארגוניים המתווספים באופן חד-צדדי ומטילים משימות חדשות השכם והערב. קריסת המעבדות הרפואיות הוכרה גם בדו"ח מבקר המדינה ועל ידי גורמים מקצועיים במערכת הבריאות, והיא בולטת במיוחד לאור יעדי מערכת הבריאות למאבק בזיהומים ושיפור השירות למטופל, בהם עובדי המעבדות הרפואיות מהווים ראש החץ המקצועי.

הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות התריעה במשך תקופה של למעלה משנתיים על משבר המעבדות וההשלכות החמורות של הזנחת המערכת, ואף הכריזה לפני כשנה על סכסוך עבודה בנושא, אך מתוך אחריות למטופלים ולמערכת הבריאות נמנעה מנקיטה בצעדים ארגוניים. לאור ההזנחה ארוכת השנים, גרירת הרגליים המתמשכת מצד משרדי האוצר והבריאות במשא ומתן, ושינויים חד-צדדיים נוספים שכופה מערכת הבריאות על עובדי המעבדות, יוצאים עובדי המעבדות למאבק על עתיד המקצוע ואיכות השירות המקצועי למטופל.