בדיון שהתקיים אמש (ג') בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע סיכמו הנהלת חברת 'רינקם קומפני' וועד העובדים כי שיחת שימוע לפני פיטורים אליה זומן חבר ועד העובדים בחברה תבוטל, ובמקומה תתקיים שיחת בירור בלבד עם מנכ"ל האתר. העובדים פתחו בשביתה אתמול (שלישי) בבוקר לאחר שלחבר הוועד נקבעה שיחת שימוע, מהלך המהווה פגיעה חמורה ואסורה בהתאגדות. בהתאם לכך סוכם כי העובדים ישובו לעבודה סדירה – והצדדים ייפגשו כבר מחר לפגישת מו"מ להסכם קיבוצי.

עובדי רינקם קומפני ברמת חובב פתחו אתמול (שלישי) בשביתה על רקע טענותיהם לפגיעה בהתארגנות ובנציגות העובדים. כנגד שני חברי ועד בחברה, שעובדיה התאגדו בהסתדרות לפני כחודשיים וחצי, נפתחו הליכים משמעתיים. החל משעות הבוקר חוסמים העובדים את שערי הכניסה לאתר ונושאים שלטים עליהם כתוב בין היתר: "הוועד לא שק חבטות של ההנהלה" ו"עובדים – לא עבדים". לצד השביתה, ההסתדרות בוחנת את המשך צעדיה כנגד התנהלות החברה. יצוין כי ככל שהשביתה תימשך, צעדי העובדים עשויים להשפיע באופן ישיר על כל הליך הייצור במפעל אינטל בקריית גת, הלקוח המרכזי של החברה.

"מדובר בהתנהגות מבישה של חברה שמתהדרת בבעלות אמריקאית ומנסה לשבור את התאגדות העובדים בניגוד לחוק על ידי רדיפה אישית של מובילי ההתאגדות" אמר ל"דבר" מאיר בביוף, יו"ר מרחב נגב בהסתדרות, "סכסוך העבודה הוכרז לפני למעלה משבועיים, ההנהלה אינה מרפה, מגישה תביעות משמעתיות נגד חברי הוועד – והתוצאה החל מהבוקר היא שהחברה בנאות חובב, המחסן הגדול, סגור ומסוגר. אף חומר כימי לא יצא. אנחנו מקווים שההנהלה תפסיק עם ההתנהלות הבריונית, תרד מחברי הוועד ותפסיק לרדוף אותם. נשב לדבר ונגיע להסכם, עד אז – שביתה כללית."

שביתת עובדי בחברת "רינקם קומפני" המספקת חומרי ייצור למפעל אינטל (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)

"רוצים קודם כל להוריד את היו"ר" הוסיף יו"ר הוועד גיא דדון, כנגדו נפתח הליך משמעתי, "השביתה היא על רקע פגיעה בהתאגדות. אנחנו דורשים את ביטול השימועים ושידברו איתנו". עוד הוסיף כי העובדים התאגדו לפני כחודשיים וחצי וההנהלה פתחה עימם במשא ומתן קיבוצי. אולם, במקביל פתחה החברה בהליכים המשמעתיים כנגד חברי הוועד, שלטענתו "עובדים מספר שנים בחברה ולכולם גליון התנהגות נקי, ופתאום באופן מפתיע לאור ההתאגדות יוצרים הליכים משמעתיים על לא עוול בכפינו."

לדברי יקיר אוקנין, מזכיר איגוד מקצועי במרחב נגב, אנשי ההסתדרות נמצאים עם העובדים בשער המפעל. "העובדים פה נחושים וחזקים. עומדים על זכויותיהם ודורשים לחתום הסכם קיבוצי ולעמוד על הזכויות שלהם", סיפר.

שביתת עובדי בחברת "רינקם קומפני" המספקת חומרי ייצור למפעל אינטל (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)

רינקם קומפני בע"מ, הפועלת בנאות חובב, משמשת כמחסן הלוגיסטי הבלעדי של מפעל אינטל בקריית גת ומספקת לו בעיקר כימיקלים ההכרחיים לתהליך הייצור. כ-40 עובדי רינקם התאגדו לאחרונה בהסתדרות ולפני כחודש הוכרז סכסוך עבודה במקום בעקבות טענות לגרירת רגליים של ההנהלה במשא ומתן להסכם קיבוצי ראשון.

מרינקם קומפני בע"מ נמסר כי "חברת רינקם הכירה ביצוגיות ההסתדרות מיד לאחר הודעת היציגות בחודש יוני ומנהלת עמה משא ומתן אשר נמצא בחיתוליו. ישיבת משא ומתן נוספת אף קבועה ליום 8.8.19. חרף האמור, פתחה ההסתדרות בשביתה פראית ובלתי חוקית היום בבוקר, כאשר במסגרת זו אף חסמו העובדים השובתים את שערי המפעל באופן המנוגד לדין. ההסתדרות טוענת לפגיעה בהתארגנות אך לטענות אלו אין כל שחר, והן נטענות באופן מגמתי על מנת לייצר עילת שביתה פיקטיבית. החברה אכן זימנה לשימוע את אחד העובדים, שהינו גם חבר ועד, בשל עבירת בטיחות מתועדת ומסכנת חיים, אולם טרם נשמעו טענותיו וטרם התקבלה כל החלטה בעניינו. מצופה מההסתדרות ומחברי הוועד לפעול באחריות ובהתאם לדין."