עובדי ענקית הקמעונאות האמריקנית וולמרט פתחו בימים האחרונים במחאה, הקוראת לשינוי מדיניות מכירת הנשק של החברה, וזאת על רקע תקריות הירי באל פסו טקסס ובדייטון אוהיו בסוף השבוע שעבר, שני אירועים בהם נהרגו 31 אנשים ונפצעו 50 אנשים. העובדים פתחו עצומה אינטרנטית, עליה חתמו עד כה 60 אלף איש, ופתחו בצעדי מחאה בסניפי הרשת.

רשת וולמארט היא הקמעונאית הגדולה בעולם, והיא מעסיקה 1.5 מיליון עובדים בארצות הברית בלבד. השפעה על מדיניותה בתחום מכירת הנשק עשויה להשפיע על רשתות קטנות יותר.

"וולמארט היא חברה שתמיה שמה את שותפיה ולקוחותיה במקום הראשון", נכתב בעצומה. "לאחרונה עשינו צעדים גדולים לעידוד קהילה מכילה ומתקדמת. בשנה שעברה העלתה וולמארט את הגיל המינימלי לרכישת נשק ותחמושות מ-18 ל-21. בשנת 2015 הוציאה וולמארט מוצרים המזכירים רובי תקיפה מהמלאי שלה. עם זאת, וולמארט נותרה אחד הקמעונאים הגדולים ביותר של כלי נשק בארה"ב, ויש קשר ישיר בין מספר או זמינות האקדחים, למספר תקריות הירי ההמוני לנפש. כן, עשינו כמה צעדים גדולים, אבל עלינו להתארגן ולעצב את החברה למקום שכולנו נהיה גאים בו".

"אנו רוצים לראות את וולמארט נוקטת עמדה באופן ציבורי נגד כלי נשק ואלימות כלי נשק. אנחנו קוראים להנהגתנו להפסיק את מכירת כל כלי הנשק והתחמושת, לאסור על נשיאת כלי נשק בגלוי באתרי החברה ולהפסיק את התרומות לפולטיקאים המגובים על ידי שדולת הרובאים האמריקנית."

לפי פרסום בעיתון ההפיגנטון פוסט, תומס מרשל, מנהל בסניף הרשת בסן בורנו קליפורניה, ארגן יציאה מחאתית של העובדים מהסניף וקרא לעובדים לצידו לחתום על העצומה, אותה יזם יחד עם עובד נוסף ברשת. מרשל סיפר כי 40 עובדים הצטרפו ליציאת המחאה, וכי הוא סייע בארגון מחאה נוסף בפורטלנד, אורגון. לדבריו, הרשת כבר פגעה בו בתגובה למחאה, וניתקה אותו מהשרת שלו וכעת הוא חושש כי יפוטר, למרות כי יש לו "אמונה חזקה כי החוקים במדינה הזו מעניקים הגנה נוקשה מאד" בכל הנוגע לחופש הדיבור של עובדים. "אני יודע כי לעולם לא יקדמו אותי בחברה הזאת", הוסיף.

הרשת כבר בתחילת השבוע כי לא תפסיק מכירת כלי נשק או תשנה את מדיניותה בנוגע לנשיאתם. "אין כל שינוי במדיניות החברה" אמר דובר החברה רנדי הרגרוב בראיון. מנגד, הודיעו ברשת כי יורידו מתצוגה משחקי מחשב אלימים.