למעלה מ- 500 חניכי תנועת הנוער העובד והלומד ודרור ישראל ותנועת בני עקיבא, התקצבו אמש (שבת)  באוהל הידברות מרכזי הפתוח לקהל הרחב בכיכר רבין בתל אביב לציון תשעה באב בסימן  "מאבק בשנאת חינם, חינוך לאהבת חינם ובניית חוסן יהודי-דמוקרטי למדינת ישראל".

הרב לאו באוהל ט' באב של הנוער העובד והלומד ובני עקיבא. 10 באוגוסט 2019. (צילום: תום ויזל)

הגיעו להשתתף ולשאת דברים אנשי ציבור ורוח ובראשם הרב הראשי לישראל לשעבר וחתן פרס ישראל ישראל מאיר לאו, מלי אקלום בתו של פורץ הדרך מאתיופיה לישראל – פרדה אקלום ז"ל, ראש אולפנת בני"ע הדר גנים הרב אמיר סנדלר, רכזי הדרכה מבני עקיבא והנוער העובד ולומד.

באירוע נשא דברים הרב הראשי לישראל לשעבר וחתן פרס ישראל למפעל חיים הרב ישראל מאיר לאו: "בשנים האחרונות הפכנו את ט' באב ליום שבעלי הנפש שבנו מדברים על אהבה ולא על שנאה, והמפגש הזה הוא עדות נאמנה לכך". דווקא בתקופת בחירות לדבריו, יש לשים דגש רב יותר להרבות באהבת חינם, ברוח תפילתו של רבי אלימלך מליז'נסק: '

אַדְּרַבָּא,
תֵּן בְּלִבֵּנוּ שֶׁנִּרְאֶה כָּל אֶחָד מַעֲלַת חֲבֵרֵינוּ
וְלא חֶסְרוֹנָָם'

"בימים בהם אנו מוקפים מכל עבר בוויכוחים, בהפרדות, במגזרים ובמפלגות-בחרנו להגיד- אנחנו ביחד" מסר מזכ"ל תנועת בני עקיבא יאיר שחל. "הכאב המשותף על חורבן המקדש מעניק לנו כח לצמיחה של מדינה אחת, חברה אחת ועם אחד". רכז הנוער העובד והלומד, רועי יסוד הוסיף: "הלימוד והמפגש בין התנועות ובין הקהילות מאפשרים לנו להגיע להסכמות, לצד המחלוקות הטבעיות, ברוח הפסוק מספר שמות, 'אחר רבים להטות'. זהו החיסון המשמעותי ביותר מפני חורבן הבית".

אוהל ט' באב של הנוער העובד והלומד ובני עקיבא. 10 באוגוסט 2019. (צילום: ניצן צבי כהן)

"תמיד היינו 12 שבטים, כל אחד וייחודו. אבל כולנו האמנו וקיבלנו את תורת משה וישראל, ותמיד אמרנו שדרך ארץ קדמה לתורה. תמיד לדאוג לחלש, לא לעצום עיניים מול עוולות" אמרה מלי אקלום בתו של פורץ הדרך מאתיופיה לישראל – פרדה אקלום ז"ל התייחסה למחאה שהתעוררה בעקבות מותו של סלומון טקה ז"ל מירי שוטר בחיפה.

"יש לנו אחריות גדולה. ההורים שלנו לא היו באים לפה ללא ציונות-משיחית. ספגנו אותה מהבית. וכשאתם רואים 20 אלף איש יוצאים החוצה זה לא סתם. האנשים הללו יצאו כי שנאת החינם הזו פוגשת אותם בכל מקום. 140 אלף איש מרגישים שמתנכלים להם, ומה שיש לחברה להגיד להם זה 'תגידן תודה שהבאנו אתכם ותפסיקו להתבכיין'. יש לנו זכות ענק לשבת בארץ ישראל שאבותינו חלמו עליה. חשוב שנלמד את ההיסטוריה. היה חרבן בית ראשון, חרבן בית שני. מי ערב לנו שלא יהיה חרבן בית שלישי? עכשיו חובתנו לעשות את התיקון. כשאתם רואים מחאה תקשיבו לקולות. מישהו שם זועק את זעקתו. זה כבר נחמה גדולה לדעת שאתה לא נלחם לבד".

הרב לאו באוהל ט' באב של הנוער העובד והלומד ובני עקיבא. 10 באוגוסט 2019. (צילום: תום ויזל)

האוהל הוא פעילות משותפת של התנועות מזה תשע שנים, זוכות פרס ירושלים לאחדות ישראל (תשע"ו) מזה כמה שנים. עוד נערכה קריאת איכה ומעגלי שיח פתוחים עד לשעות הלילה המאוחרות בהובלת תנועות הנוער.