הסכם קיבוצי היסטורי באל על: איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, נציגות עובדי אל על והנהלת החברה יקימו קרן סיוע ורווחה רפואית למען אלפי עובדי החברה מכלל הסקטורים. מטרת הקרן הרפואית המוקמת במסגרת ההסכם היא להעניק סיוע כלכלי לעובדי החברה אשר נקלעו למצב רפואי סיעודי או תשישות נפש, וכן לקדם פעילות רווחה עבור עובדי אל על, בנוסף לתקציבי רווחה קיימים. כספי הקרן ינוהלו על ידי ועדה משותפת לנציגות העובדים ולהנהלת החברה, תוך הסתייעות במגוון מומחים מתחומי הרפואה, המשפט, הכלכלה, המיסוי וההשקעות.

מטוס אל על (צילום: משה שי \ פלאש 90)

לפי ההסכם, כל עובד אשר תיקבע לגביו זכאות לקבלת סיוע כלכלי מהקרן עקב מצב רפואי סיעודי או מצב רפואי של תשישות נפש, יהיה זכאי לקבלת סכום של 6,500 שקל (ברוטו) בחודש, למשך תקופה מצטברת של עד חמש שנים. עובד שהחל לקבל תמיכה מהקרן בעת תקופת עבודתו בחברה, יהיה זכאי להמשיך ולקבל את התמיכה למשך כל התקופה המזכה, גם לאחר סיום עבודתו בחברה.

במסגרת ההסכם תקצה אל על בכל שנה סך של למעלה ממיליון שקל עבור הקרן, ללא תלות ביתרת הכספים שקיימים בה בכל תחילת שנה. המשמעות היא אפשרות לצבירת הכספים שנותרו בשנה מסוימת לשנות הפעילות הבאות של הקרן, מבלי לפגוע בגובה ההקצאות העתידיות.

"ההסכם נותן ביטוי נוסף לערכים שעליהם מבוססת העבודה המאורגנת – סולידריות, אחדות וערבות הדדית" אמר אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה ויו"ר אגף ההתאגדות בהסתדרות. "הביחד של העובדים והקרן שייסדנו בשיתוף עם הנהלת אל על, מייצרים רשת ביטחון כלכלית לעובדים שנקלעו למצוקה רפואית קשה. לצערנו, במהלך השנים נתקלנו, במקומות עבודה אחרים, במקרים שנפלו בין הכיסאות והקרן הזו תהיה קרש הצלה עבור העובדים. אני רוצה להודות ליו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, על רוח גבית מכרעת שעזרה להביא את ההסכם הזה לקו הגמר. תודה להנהלת החברה על הפתיחות והרצינות שהפגינה במו"מ, ותודה לעו"ד רועי בליטנטל ולשרון בן יצחק, על כך שעשו לילות כימים לקדם הסכם שמביא בשורה אמיתית לכל עובדי אל על".

סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל בחברת אל על, יהודית גריסרו, אמרה כי היא "מברכת על כך שהצלחנו להגיע להסכם לטובת אנשי אל על. ביטוי לכך ניתן לראות בהסכם שנחתם היום, שיאפשר הקמת קרן סיוע כלכלי למי שייקלעו למצב רפואי סיעודי או לתשישות נפש. ההסכם הוא הוכחה לכך שניתן וחשוב להגיע להסכמות בנושאים מהותיים בדרך של הידברות ולמען איתנותה של החברה ואנשיה".

יו"ר מועצת העובדים באל על, שרון בן יצחק, בירך במעמד ההסכם ואמר: "אני גאה בהסכם היסטורי ותקדימי, אשר מקנה לעובדים שכבת הגנה כלכלית לתקופת זמן ארוכה ברגעים קשים. אני מבקש להודות לעו"ד יפעת גירון היועצת המשפטית של העובדים, לעו"ד ורו"ח רמי אריה, ולנציגות העובדים".

במעמד טקס החתימה נכחו גם יתר השותפים לגיבוש ההסכם, בין היתר עו"ד רועי בליטנטל, סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל באל על, לימור בוזגלו, מנהלת יחסי העבודה בחברה, עו"ד יעל רובינשטיין ונציגי עובדים נוספים מהחברה.