ההסתדרות הכריזה היום (ראשון) על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם, על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל. על הפרק עומדת סגירתו המתוכננת של מפעל טבעול בלוחמי הגטאות. מההסתדרות נמסר כי ניסיונות של נציגי הארגון והעובדים לקיים משא ומתן עם הנהלת החברה בנושא זה עלו בתוהו.

הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות אישרה את בקשת איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה, להכריז סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם. המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט בצעדים ארגוניים, לרבות שביתה. באסם יש כ-4,000 עובדים המאוגדים בהסתדרות.

מ"מ יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה, אליעזר בלו, שלח היום מכתב לסמנכ"ל משאבי אנוש באסם פני קימלמן, ולמנהלת יחסי העבודה בחברה, לילי ערב, ועדכן אותם על סכסוך העבודה. במכתב צוין כי העילות לסכסוך הן: "התדרדרות כוללת במערכת יחסי העבודה כתוצאה ממגמה של סגירת יחידות/מפעלים ואף העברת פעילות לחו"ל; מבוי סתום במשא ומתן, והתנהלות בחוסר תום לב במערכת יחסי העבודה הקיבוציים".

מ"מ יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה, אליעזר בלו, אמר: "ההסתדרות והעובדים מצפים מהנהלת אסם להתעשת ולשבת עמנו למשא ומתן שבו נדון בהשלכות של כל השינויים בחברה, על העובדים".

מחברת אוסם נמסר כי "קבוצת אסם מעניקה בית תעסוקתי יציב ל- 4700 עובדיה יותר מ- 75 שנה וכך תעשה גם בעתיד. העילה האמיתית לסכסוך היא התוכנית להעביר את מפעל טבעול לקריית גת.

"המפעל הוותיק בקיבוץ לוחמי הגטאות מייצר כיום בעיקר לשוק הישראלי וכדאיותו כמפעל עצמאי נחלשה מאד. מסיבות אלה, וכדי להרחיק את המפעל מאזור מגורים, החליטה אסם לבנות לטבעול בית חדש, שיהיה חלק מהקמפוס התעשייתי המתקדם שהקימה בקריית גת, בצמוד למפעל צבר, מהלך שבו יושקעו עשרות מיליוני שקלים.

"כנהוג באסם ובשקיפות מלאה שיתפנו את העובדים וההסתדרות בתהליך שנתיים מראש. אנו מאמינים שבתקופה זו נוכל לעבוד יחד ולמצוא מקום תעסוקה הולם לעובדי טבעול במפעלים ומתקנים של אסם בצפון. כל זאת תוך שמירה על תנאי העסקה הקיימים, מתן מענקי שימור ומעבר ויצירת תכנית פרישה הוגנת ומכבדת לעובדים שלא תמצא עבורם משרה מתאימה.

"לצערנו, במקום לשתף פעולה במציאת תעסוקה לעובדי טבעול מעדיפה נציגות העובדים לדרוש תכנית פרישה לכל העובדים בסכום לא ריאלי וחסר תקדים.

"הנהלת אסם קוראת לנציגות העובדים וההסתדרות לשוב לשולחן הדיונים ולפעול ביחד לביסוס ביטחונם התעסוקתי והכלכלי של עובדי טבעול.

"אסם, בתמיכת החברה האם נסטלה, עוסקת בביסוס תשתית תעשייתית איתנה בישראל, בהגברת הפריון ובהכנת החברה להמשך צמיחה ושגשוג. בכוונתנו להמשיך ולפתח את הפעילות בישראל, להוביל חדשנות, לטפח את כל עובדינו המצוינים ברחבי הארץ ולגייס נוספים.

אסם תמשיך לנהל דיאלוג עם העובדים בהגינות ובכבוד, כפי שעשתה תמיד."