עיצומי האחיות ימשכו, תוך קיום משא ומתן, זאת לאחר שבית הדין הארצי לעבודה דחה היום (שלישי) את בקשת הערעור של המדינה על החלטת בית הדין האזורי כי עיצומי האחיות יימשכו ללא קיזוז משכרן. השופט ביקש מהצדדים להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי.

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות אמרה בסוף הדיון: "מתוך אחריות לבריאותם של אזרחי ישראל אני קוראת למשרדי הבריאות והאוצר לנהל משא ומתן אינטנסיבי על מנת לפתור את מצוקת האחיות העובדות בעומסים בלתי נסבלים. צריך לסיים אחת ולתמיד את האשפוז במסדרונות בית החולים, ואת התורים הבלתי נסבלים בקופות החולים ובטיפות החלב."

עיצומי האחיות החלו ביוני האחרון, והם כוללים הימנעות של האחיות מביצוע מטלות בירוקרטיות הנגזרות מתכנית המדדים הלאומית של משרד הבריאות ומהאקרדיטציה (מתן תקן איכות בינלאומי) של בתי החולים. מדובר במטלות כגון מילוי טפסים ממוחשבים המתעדים את הפעילות, או מטלות לוגיסטיות, שלהימנעות מהן אין כל השפעה או פגיעה בטיפול בחולים עצמם. לטענת הסתדרות האחיות, במציאות שבה חסרים תקני אחיות, הצטברות עומס גדול של מטלות שאינן נוגעות ישירות לטיפול בחולים פוגעת במטופלים.

ביולי האחרון הוחרפו העיצומים וכללו גם את מרפאות בריאות הציבור של משרד הבריאות, כחלק ממחאה של אחיות בריאות הציבור על העומס עליהן ועל כך שנקראו לעבוד במהלך חופשת הפסח כדי לתת חיסוני חצבת ללא כל תגמול. ביולי הודיעה המדינה כי שכר האחיות יקוזז בעד 20% בעקבות העיצומים, ובתגובה פתחה הסתדרות האחיות בשביתה כללית שנמשכה יום וחצי. בדיון בבית הדין האזורי לעבודה בת"א ב-24 ביולי נקבע כי העיצומים יכולים להימשך והצדדים ייכנסו למו"מ בפיקוח בית הדין.

את הסתדרות האחיות מייצגים בהליך משרד עורכי הדין נעמי לנדאו ועורכי הדין תהילה בנישו ואלעד מורג מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות.