הרבעון השני של 2019 נסגר במכירה של כ-26,400 דירות – ירידה של כ-4% לעומת הרבעון הראשון של השנה – כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן שפרסם הכלכלן הראשי במשרד האוצר אתמול (שני). בחלוקה לאזורים ניתן לראות כי אזור רחובות ואזור המרכז הובילו את השוק עם 4,895 עסקאות ו-4,352 עסקאות בהתאמה.

במסגרת הסקירה מבצעים מחברי הדו"ח ניתוח יוצא דופן של דירות שנמכרו על ידי משקיעים בתקופה האחרונה. על פי הניתוח המוצג, בשנה האחרונה עלה באופן משמעותי שיעורם של המשקיעים שמכרו את דירותיהם אחרי שצברו הפסד הון ריאלי. ברבעון האחרון כ-8% מהמשקיעים שמכרו דירות יד שנייה עשו זאת בהפסד. באזור באר שבע, שמשך בשנים האחרונות משקיעים רבים שחיפשו דירות זולות עם תשואה טובה, הגיע מספר המשקיעים שמכרו בהפסד ל-15%. הנתון הבולט ביותר נוגע למשקיעים שרכשו את הדירות אחרי ינואר 2016: מתוך אלו שהספיקו למכור את דירותיהם מאז, קרוב לחצי ספגו הפסד הון ריאלי.

עוד עולה מהסקירה כי למרות הירידה במכירת הדירות ביחס לרבעון הקודם, מספר הדירות שנמכרו רשם עלייה משמעותית של 15% לעומת הרבעון השני של 2018, שהיה חלש במיוחד. לגידול לעומת הרבעון המקביל אשתקד אחראית בעיקר עליה חדה במספר הדירות שנמכרו במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן', שאחראית לכ-3,400 עסקאות. חלק נוסף מהגידול לעומת אשתקד נובע מעלייה במספר הדירות שנרכשו על ידי משפרי דיור, שיתרו מלאי דירות יד שניה שהתפנו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מניתוח פלח השוק של משפרי הדיור עולה כי נרשם גידול משמעותי (40%) של רכישת דירות חדשות על ידי משפרי דיור, בעת שרכישת דירות יד שנייה עלתה ב-4% בלבד. פירוש הדבר שבפלח השוק של דירות יד שנייה עשוי להיווצר עודף היצע, בעקבות נסיונם של משפרי הדיור למכור את דירתם הישנה. באגף הכלכלן הראשי מציינים כי למשפרי דיור יש 18 חודשים לדווח על מכירת דירתם הישנה בטרם ייחשבו כמשקיעים וייאלצו לשלם מס מוגדל.

עוד עולה מהסקירה כי בשלושת הרבעונים האחרונים עומד מספר הדירות שנמכרות במסגרת 'מחיר למשתכן' על יותר משליש ממספר הדירות החדשות שנמכרות בשוק. עובדה זו מעידה על הכח שיש לתכנית הממשלתית שיזם כחלון, ולפוטנציאל ההשפעה של תכניות מסוג זה על שוק הדיור.