17 אלף תלמידים טרם התחילו את שנת הלימודים במועצה האזורית אל-קסום, זאת בשל חוב של המועצה. היום (חמישי) הגיעו מעל אלף הורים, תלמידים ותושבים להפגין במחאה על אי פתיחת שנת הלימודים. ההפגנה התקיימה בקריית הממשלה בבאר שבע, מול משרדי מחוז דרום של משרד החינוך. ראש המועצה האזורית אל קסום, סלאמה אל אטרש, הגיע לתמוך במאבק התושבים ואמר: ״לא ניתן למשרד החינוך להמשיך להתעלם מהתלמידים שלנו". ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הם מצויים בדיונים אינטנסיביים עם המועצה כדי לפתוח את שנת הלימודים כסדרה.

למעלה מ-1,000 מפגינים הגיעו הבוקר לרחבת קריית הממשלה בבאר שבע במחאה על אי פתיחת שנת הלימודים בעבור 17 אלף התלמידים המתגוררים בכפרים שבמועצה. 5 בספטמבר 2019. (ללא קרדיט)

לטענת המפגינים משרד החינוך מתעלם מזה חמישה חודשים מפניות המועצה האזורית אל קסום להסדרת שירותי החינוך בכפרים הבלתי מוכרים. עד כה קיבלו התושבים שירותי חינוך דרך המועצה האזורית אל קסום ששימשה קבלן משנה של משרד החינוך. לטענת המועצה, היא מצויה בגרעון של כ-17 מיליון שקלים משום שמשרד החינוך לא מעביר לה תקציב מספק, והיא נאלצת להפנות לתחום משאבים שאמורים היו להיות מושקעים בנושאים אחרים. לפני מספר חודשים, בשל היעדר תקציבים ראויים למתן השירותים ובהיעדר תנאים ראויים ללמידה לטענתם – התריעה המועצה האזורית כי לא תאפשר פתיחת שנת הלימודים בתנאים האלה.

המועצה הבדואית 'אל קסום' אמונה על מתן שירותי חינוך לתלמידים המתגוררים בשבעת היישובים שבתחומה ובחמישה יישובים נוספים אשר אינם מוכרים על ידי המדינה, מהם מגיעים למוסדותיה כ-4,000 תלמידים.

למעלה מ-1,000 מפגינים הגיעו הבוקר לרחבת קריית הממשלה בבאר שבע במחאה על אי פתיחת שנת הלימודים בעבור 17 אלף התלמידים המתגוררים בכפרים שבמועצה. 5 בספטמבר 2019. (ללא קרדיט)

ראש מועצה אזורית אל קסום, סלאמה אל אטרש הגיע למקום ההפגנה להביע הזדהות עם המפגינים ואמר: "לא נוותר על מה שמגיע לילדים שלנו. אנחנו אתכם. המועצה עשתה את כל המהלכים הנדרשים מול משרד החינוך, שממשיך לצפצף על זכויות הילדים תושבי הפזורה הבדואית בנגב. לא נשתוק יותר".