דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני ט"ו באייר תשפ"ב 16.05.22
23°תל אביב
  • 23°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 23°אשדוד
  • 26°באר שבע
  • 33°אילת
  • 29°טבריה
  • 22°צפת
  • 26°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
דרוזים

העדה הדרוזית / "חוקים גזעניים": השייח'ים שנמנעה כניסתם לאתרים מקודשים בסוריה טוענים לאפליה

המשטרה מנעה מעבר של 170 אנשים דת דרוזים לסוריה דרך ירדן, במטרה לבקר בקבר הנביא האביל (הבל) ליד דמשק, המקודש לדתם | "רק בני העדה הדרוזית במדרגה נמוכה? מה רוצה מאיתנו הממסד?" אמר ל'דבר' השייח' עלי מעדי | באפריל שלחו אנשי הדת מכתב בנושא לראש הממשלה, אך לא זכו לתגובה

משטרת ישראל חוסמת דרכם של מנהיגי הדת הדרוזים בדרכם לסוריה 5 בספטמבר 2019 (קרדיט: מוחמד מועד)
שי ניר

משטרת ישראל מנעה הבוקר (חמישי) מעבר של 170 אנשי דת דרוזים לירדן במעבר חוסיין. אנשי הדת ביקשו לעבור לסוריה דרך ירדן, במטרה לפקוד את קבר הנביא האביל (הבל) ליד דמשק. בתגובה חסמו הדרוזים את הכביש למשך כשלוש וחצי שעות, עד שהחליטו לשוב על עקבותיהם, כשלאף אחד מהם לא אושר לעבור. על אף שמטרת הביקור לדברי אנשי הדת היתה ביקור באתר קדוש, הודעות המשטרה והשב"כ נימקו את מניעת הביקור בכוונות טרור של המשתתפים. לדברי השייח' עלי מעדי, שהוביל את המשלחת, כשהקבוצה הגיעה בארבעה אוטובוסים ובמרחק של כשלושה ק"מ מהמעבר, נתקלו במחסום משטרה.

לדבריו של מעדי, הביקור נמנע מטעמי אפליה וגזענות. "רק בני העדה הדרוזית במדרגה נמוכה? מה רוצה מאיתנו הממסד?", תהה מעדי בראיון ל'דבר' והוסיף, "אלו חוקים גזעניים יותר מדרום אפריקה. הממסד הישראלי הורג את הנשמה". מועדי טוען שהמעבר לא מתאפשר למנהיגי הדת הדרוזים, בעוד שלמוסלמים מתאפשר המעבר למכה שבערב הסעודית ולנוצרים מתאפשרת הגישה ללבנון – על אף שערב הסעודית ולבנון מוגדרות על ידי ישראל כמדינות אויב.

שייח עלי מעדי (קרדיט: ועדת הקשר)

העדה הדרוזית התפתחה במזרח התיכון, והדרוזים פרושים בכל מדינות האזור. בסוריה, שהיא הריכוז הגדול ביותר של הדרוזים בעולם, חיים כיום כ-700 אלף דרוזים. בלבנון הסמוכה חיים כ-250 אלף דרוזים, ובישראל 150 אלף. בכל אחת ממדינות אלו נמצאים מקומות המקודשים לעדה. מאז הקמת מדינת ישראל הוגבלה התנועה החופשית של הדרוזים למדינות השכנות, אך גובשו הסדרים שונים לביקורי אנשי דת באותם מקומות וכן לאיחודי משפחות. עם זאת, מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2011 כמעט ולא נערכו ביקורים של דרוזים מישראל בסוריה.

השייח' מעדי מהכפר ירכא עומד בראש 'לג'נת אל תאואסל אל דורזיה' (ועדת הקשר הדרוזית של ערביי 1948), ומוביל מאז שנת 2004 מאבק במטרה לאפשר ביקור של אנשי דת דרוזים במקומות הקדושים בסוריה. קבוצתו של מעדי מהווה אופוזיציה להנהגה הרשמית של העדה הדרוזית בישראל, אותה מוביל כיום השייח מוואפק טריף. הוא קורא תיגר על הגיוס של הדרוזים בישראל לצה"ל, ובזמן שהכפר הדרוזי הסורי חאד'ר הותקף על ידי המורדים בסוריה, ניסה מהדי להמריד את חיילי צה"ל הדרוזים וקרא להם לחצות את הגבול לסוריה ולהגן על אחיהם. גם יוזמתו הנוכחית לבקר בסוריה זכתה לביקורת בקרב חלק מהדרוזים בישראל.

משטרת ישראל חוסמת דרכם של מנהיגי הדת הדרוזים בדרכם לסוריה 5 בספטמבר 2019 (קרדיט: מוחמד מועד)

 

 

לדבריו של מעדי, בעוד יומיים יתכנסו השייחים הדרוזים וייפגשו עם עורך דין בנסיון לתכנן את המהלך שלהם לקראת שנה הבאה. "בשנה הבאה נעשה ביקור מאושר עם הממסד. אם לא, אז אנחנו חוזרים לממש את הזכות שלנו ובפעם הבאה אנחנו לא נחזור הביתה. נעבור את הגבול בכל דרך. שיבואו כל המשטרה וצה"ל. 15 שנה אנחנו מבקשים, מספיק".

בסוף אפריל 2019 פנו המכובדים הדרוזים במכתב אל ראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה להסדיר את הביקורים באתרים הקדושים לדרוזים בסוריה ובלבנון. המכתב לא זכה לתשובה. "אנו מבקשים מכבודך לקבל החלטות ולתת הנחיות לגורמים האחראים להקל על קיום הביקורים הדתיים של השייח'ים הדרוזים במדינות סוריה ולבנון", כתבו אנשי הדת. תגובת משרד ראש הממשלה לדברים לא התקבלה עד לפרסום הידיעה.

חבר הכנסת לשעבר סלאח סעד (העבודה-גשר) שנכח הבוקר במעבר חוסיין. אמר ל'דבר' כי הוא תומך ביציאה של השיח'ים לנבי הביל לרגל החג, ולביקור קרובי משפחה. "היציאה צריכה להיות מסודרת, כמו שהשלטונות מאפשרים לבני העדות האחרות לצאת למקומות קדושים, גם לדרוזים מותר לצאת למקומות הקדושים. אני קורא לשלטונות לאפשר לדרוזים לצאת לביקורים למקומות הקדושים בסוריה ובלבנון. עם זאת, היציאה צריכה להיות מתואמת ומסודרת עם השלטונות בישראל ובתיאום מלא עם ראש העדה הדרוזית."

בהודעת המשטרה והשב"כ נאמר כי המשלחת עוכבה מטעמי הגנה "על בטחון המדינה ותושביה מפעילות טרור ומניסיונותיהם של ארגוני טרור ומדינות אויב לגייס אזרחים ישראליים לשורותיהם". עוד מסרו כוחות הבטחון כי "במסגרת חקירה סמויה וגלויה שהתנהלה בחודשים האחרונים עלה כי בכוונת 'משלחת' דרוזים מישובי הגליל והכרמל לצאת למדינת האויב סוריה ואף להיפגש עם נציגי הממשל בניגוד לחוק. מיד עם גילוי הכוונה הוזהרו מארגני ה'משלחת' והמשתתפים הצפויים לצאת לסוריה, והוסברה להם משמעות כוונתם ומעשיהם שיהוו פגיעה בביטחון המדינה ואזרחיה. חרף האזהרות, לפני זמן קצר למעבר הגבול נהר הירדן (שייח' חוסיין) הגיעו עשרות גברים במטרה לחצות את הגבול מירדן לסוריה. במקום עוכבו אוטובוסים וכלי רכב פרטיים."

עוד נמסר בהודעה כי "משטרת ישראל מגנה על זכויות כלל אזרחי המדינה בהם חופש התנועה ופולחן הדת אולם תמשיך לפעול בתיאום עם שירות הביטחון הכללי כנגד כל פעילות העשויה לסכן את ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה עד למיצוי הדין עם אותם מעורבים."

משטרת ישראל חוסמת דרכם של מנהיגי הדת הדרוזים בדרכם לסוריה 5 בספטמבר 2019 (קרדיט: מוחמד מועד)

לפני כשנה ניתן אישור למשלחת של 56 שייח'ים דרוזים לבקר בקבר הנביא האביל בסוריה. גורמי הביטחון עכבו את יציאת המשלחת, ולבסוף התנו את יציאתה בכך שמעדי עצמו לא ישתתף בה, והוא עוכב לחקירה. המשלחת המריאה במטוס משדה התעופה עמאן, ונחתה בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק. במהלך הביקור העבירו המכובדים תרומות של מאה אלף דולר ליתומים ואלמנות נפגעי מלחמת האזרחים בסוריה מאזור סועיידא, ומאה אלף דולר נוספים לשיקום הכפר חאד'ר. הכספים נאספו מתושבי הכפרים ירכא ומדליית אל כרמל. המשלחת התקבלה בסועיידא, ג'רמאנה וחאד'ר. ביום האחרון, נפגשה המשלחת במסגד אל עמאווי בדמשק עם שר הוואקף והמופתי הסורי. במקביל למשלחת הדרוזים הישראלים לסוריה יצאה משלחת של כ-200 שייחים דרוזים מלבנון. בשנת 2007 יצאה משלחת ישראלית בה 283 שייחים לאזור.

אנשי דת דרוזים מישראל בכנס בסוריה בקבר נבי האביל ליד דמשק, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

אנשי דת דרוזים מישראל בכנס בסוריה עם שר ההקדשים הסורי במסגד האמוי בדמשק, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

אנשי דת דרוזים מישראל בכנס בסוריה באנדרטת החייל האלמוני דמשק, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

אנשי דת דרוזים מישראל בכנס בסוריה ליד חרב הבריגדיר עסאם זהר אלדין, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

אנשי דת דרוזים מישראל בביקור בסווידא- הר הדרוזים בסוריה, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

ביקור אנשי דת דרוזים מישראל בכפר חד'ר שבסוריה, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

אנשי דת דרוזים מישראל בכנס בסוריה עם הנסיך טלאל ארסלאן, ספטמבר 2018 (קרדיט: ועדת הקשר)

 

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!