גלי החום שפקדו את צרפת הקיץ נקשרו למותם של 1,435 בני אדם. בחודשים יוני ויולי, חלה עלייה של 9.1% במקרי המוות, בהשוואה לממוצע הרב-שנתי בחודשים אלו – כך אמרה אתמול (ראשון) אגנס בוזין, שרת הבריאות והסולידריות הצרפתית. עם זאת, מדובר במספר קרבנות הנמוך בהרבה מקיץ 2003, אז נקשר גל החום למותם של כ-15 אלף איש.

חלוקת בקבוקי במים ברחוב בליון, צרפת בשל גל החום. 26 בחיוני 2019 (Photo by Nicolas Liponne/NurPhoto via Getty Images)

"גל החום של 2003 נמשך 20 ימים. היו לנו 18 ימים בשני גלים והצלחנו לצמצם את שיעור התמותה פי 10 הודות לצעדי מנע", אמרה השרה אגנס בוזין. בקיץ 2018 שיעור מקרי המוות בצרפת המקושרים למזג האוויר עלה ב-15%.

בצרפת ובמדינות נוספות באירופה נמדדו הקיץ הטמפרטורות הגבוהות ביותר בהיסטוריה המתועדת. שיא החום בצרפת נמדד ב-28 ביוני בשעות הצהריים כאשר בעיירה הדרומית גלרגו לה-מונטו נמדדו 45.9 מעלות צלזיוס בצל – כך לפי השירות המטאורולוגי הצרפתי. באותו השבוע מרבית מחוזות צרפת הוגדרו בשני רמות הכוננות הגבוהות ביותר מפני סכנת החום והיובש. כ-4,000 בתי ספר נותרו סגורים או פעלו במתכונת מצומצמת כדי לסייע לעובדים שלא יכלו לעזוב את מקום עבודתם. משפחות עם קרובי משפחה קשישים או חולים המתגוררים בגפם, התבקשו לבקרם או להעבירם למקומות קרירים.

רוחצים בחוף הים במרסיי במהלך גל החום הקיצוני באירופה, יוני 2019 (AP Photo/Claude Paris)

גם שירות הרכבות איפשר ביטולי נסיעות בחינם או לחלופין שינוי יעדים למקומות קרירים יותר. רבבות אזרחים פקדו מזרקות במרכזי ערים ועיירות על מנת להתקרר במימיהן ובאחד המקרים דווח על ילד שנפצע בעקבות זרם מים חזק מאחת המזרקות. נאסרה כל הדלקת אש או עישון בכל מקום שהוא. התעשיינים והחקלאים קיבלו הוראה שלא להשתמש במים מהחשש למחסור במי שתייה למשקי הבית. בפריז הוחלט לאסור על כמחצית מהמכוניות להיכנס לתחומי המטרופולין, מחשש להחמרת זיהום האוויר בתנאי החום, זאת בעוד שבעלי רכבים הורשו לצאת מהעיר. בליון, מרסיי ושטרסבורג נערכו צעדים דומים להגבלת התנועה בתוך הערים.

מדענים חוששים שבעקבות התחממות כדור הארץ הנובעת מפליטת גזי החממה עונות קיץ חמות שכאלה יהפכו להיות שגרתיות באירופה. מדידת הטמפרטורות בחודשי הקיץ בשנים האחרונות מאששים טענה זו. מרבית אירופה, שהיא אחד האזורים הצפופים ביותר בעולם, איננה מתואמת לתנאי מזג אוויר של גלי חום קיציים. לפי מחקר רחב שנערך לפני כשנתיים בפחות מ-5% מהבתים באירופה קיימות מערכות מיזוג אוויר. כמו כן מערכות התחבורה הציבורית בנויות כך שיוכלו להתמודד עם קור קיצוני בחורף אך נעדרות באמצעי קירור המספיקים לגלי החום הקיצוני של הקייצים האחרונים.

אוכלוסיית הקשישים נמצאת בסיכון גדול מפגעי החום. לפי שרת החינוך בצרפת נג'אט ואלו-בלקאסם, גילם של 974 מבין קרבנות החום הוא מעל 75. עוד הוסיפה השרה כי 10 אנשים נהרגו תוך כדי העבודה -רובם עבדו בחוץ.

ילדים מבלים במזרקה בפארק במדריד במהלך גל חום קיצוני באירופה, יוני 2019 (AP Photo/Manu Fernandez)

גל החום הקיצוני של סוף יוני השפיע על מדינות נוספות באירופה, וגם בספרד רשמו שיא קיצוני של 43 מעלות בחלקים שונים של המדינה. בוייאדוליד שבמרכז ספרד, אדם בן 93 התמוטט כתוצאה מהחום ופונה לבית החולים. באזור קורדובה מת נער בן 17 ממכת חום לאחר שעבד שעות רבות תחת כיפת השמיים.

מאז 1975 נרשמו בספרד תשעה גלי חום מדי חודש יוני, חמישה מהם בעשור האחרון. בקטלוניה, שריפות כילו שטחים בגודל 60 קמ"ר, ושירותי הכיבוי הזהירו כי המספר אף צפוי לעלות. החקלאים התבקשו להפסיק את כל העבודה באזור למשך 48 שעות.