על רקע פתיחת שנת הלימודים: עשרות אבות הבית מכל מוסדות החינוך ובתי הספר בעיר חולון התאגדו בהסתדרות במטרה להיאבק על קליטתם להעסקה ישירה, לשפר את תנאי עבודתם ולהבטיח את עתידם התעסוקתי.

ההתאגדות כוללת כ-70 אבות בית בלמעלה מ-60 מוסדות חינוך, שעסקו רבות במהלך חודשי הקיץ על הכנתם לפתיחת השנה, לרבות עבודות ניקוי, שיפוץ, צביעה, תיקונים ועוד. במהלך השנה אחראים העובדים לתחזוקה השוטפת של המבנים, ובבתי ספר לחינוך מיוחד הדרישות והשעות מאבות הבית אף חורגות מהמקובל.

התאגדות אבות הבית חולון (קרדיט: דוברות ההסתדרות)

להבדיל מערים אחרות, בחולון אבות הבית מועסקים כעובדי קבלן באמצעות חברת אחזקה שאת שירותיה שוכרת העירייה דרך מכרזים משתנים, ולא כעובדי עירייה ישירים. כך נוצר מצב בו מצופה מהם להיות חלק מליבת הצוות החינוכי והאחריות הבית ספרית ומוטלות על כתפיהם משימות רבות, אך היחס אליהם הוא כאל "נותני שירות" בלבד וזכויותיהם ותנאי העסקתם בסיסיים ביותר ולא מוסדרים ומוגנים על ידי הסכמים קיבוציים או ענפיים כשאר עובדי מוסדות החינוך.

בחודש הבא, לדוגמה, מזהירה ההסתדרות כי אבות הבית עשויים שלא להצליח לסגור את החודש, שכן כולם יישלחו לחופשה כפויה במהלך חגי תשרי ולא יקבלו עבורם שכר כלל.

התאגדות אבות הבית חולון (קרדיט: דוברות ההסתדרות)

התאגדות אבות הבית מלווה על ידי רכזי האגף להתאגדות עובדים, ההסתדרות במרחב חולון בראשות אלי נעים ועל ידי ראש חטיבת עובדי החינוך בהסתדרות המעו"ף רותי לוי. פניות חוזרות ונשנות מההסתדרות למנכ"ל עיריית חולון בדרישה לקלוט עובדים אלה להעסקה ישירה ולשפר זכויותיהם לא זכו לתגובה, וכעת שוקלת נציגות העובדים את המשך צעדיה הארגוניים.

מוועד הפעולה של אבות הבית נמסר כי "אנו אוהבים את העבודה שלנו בבתי הספר ומרגישים חלק חשוב וחיוני מהצוותים החינוכיים, אך הגיע הזמן שנפסיק להיות עובדים שקופים מסוג ב'. גם לנו מגיע להיות מאוגדים ומיוצגים, גם לנו מגיע קרן השתלמות, גם לנו מגיע יחס טוב ההולם את היחס שלנו לעבודה שלנו, לבתי הספר לתלמידים ולהורים ולעיר חולון."