מתקפת רחפנים של המורדים הח'ותים בתימן על מאגרי נפט סעודים הביאה לפגיעה של 50% בכושר היצור היומי של הממלכה, המהווה גם 5% מכושר יצור הנפט העולמי. האמריקאים מאשימים את האירנים ונעמדים לצד סעודיה וזכותה להגן על עצמה.

העשן הרב שהיתמר עם עלות השמש מעל למתקן זיקוק הנפט של חברת ארמקו באבקיק, נראה למרחוק. במתקפה משולבת של עשרה רחפנים, הצליחו הח'ותים לפגוע בשדה הנפט בחוראיס ובמתקן הגדול בעולם לעיבוד נפט באבקיק. תוך שעות בודדות התבררו מימדי הנזק כשתפוקת הנפט הסעודית נחתכה בחצי. אומנם הסעודים הודיעו תוך שעות בודדות כי תפסו שליטה על הלהבות, אך למתקפה עשויות להיות השפעות משמעותית הן על השווקים והן על המצב במזרח התיכון במשך זמן רב.

בכיר באירגוני הח'ותים הגיב אתמול לידיעות כשאמר: "הבטחנו לשלטון הסעודי שפעולותינו העתידיות יהיו כואבות יותר ויתרחבו למקומות נוספים כל עוד היא תמשיך במדיניותה התוקפנית בתימן". יש לציין כי פעילותן של המליציות הח'ותיות המנהלות מאבק על השליטה בתימן, מונהגות מאירן, שמצידה מנהלת מאבק מול הסעודים על השליטה באיזור המפרץ.

ההשלכות של המתקפה על מחירי הנפט בעולם עדיין לא ברורות, מאחר ורוב השווקים עדין לא נפתחו מאז המתקפה. רק לקראת היום (ראשון) בערב ניתן יהיה לראות את האפקט של הפגיעה הצפויה בתפוקה על מחירי הנפט. יש גורמים בשוק שמזהירים מפני זינוק של מחירי הנפט שעומדים היום סביב 60 דולרים לחבית מסוג ברנט, לרמה של  100 דולרים. עם זאת, תסריט סביר יותר של גורמים שונים בשוק מדבר על קפיצה מתונה יותר של 5%-10%. יש לציין כי המתקפה תופסת את ענקית הנפט הסעודית, ארמקו, בתזמון גרוע כשהיא מתכוננת להנפקה בנובמבר הקרוב.

ההשלכות המדיניות של המתקפה מתחילות להיראות כשמזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו כבר הכריז כי אירן היא זו העומדת מאחורי המתקפה. בסוף החודש צפוי הנשיא טראמפ להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני על מנת לדון בהסרת חלק מהסנקציות נגד המדינה, וחזרה למתווה של הסכמים בנושא הגרעין. כרגע לא ברור אם המתקפה על סעודיה תשפיע על המפגש בין השניים, מצד שני ברור כי אירן עשויה להיות בצד המרוויח מעליית מחירי הנפט והפגיע בכושר הייצור הסעודי. אירן שמפיקה היום קצת פחות מ 0.5% מהנפט בעולם, בעיקר בגלל הסנקציות המופעלות עליה, יכולה לחזור ולהפיק נפט בהיקפים גדולים פי חמישה ויותר. העלייה במחירי הנפט, אם תהיה כזו ואם היא תימשך פרק זמן משמעותי,  אמורה גם לסייע לכלכלה האירנית.