מדו"ח של הלמ"ס שפורסם אתמול (ראשון) עולה כי הגירעון ביצוא הסחורות מישראל ירד מעט ברבעון השני של 2019, אבל נשאר גבוה. הגרעון בחשבון הסחורות ירד ב-0.6 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה, והסתכם ב-4.5 מיליארד דולר.

משמעותו של גירעון בחשבון הסחורות הוא שישראל מייבאת יותר סחורות ממה שהיא מייצאת. בשנים האחרונות, מאז שנת 2015, הולך ומתרחב הגירעון בחשבון הסחורות, או במילים אחרות – ישראל מייצאת פחות סחורות מאלו שהיא מייבאת. למשל, בתחילת שנת 2016 עמד הגירעון בחשבון הסחורות על 1.8 מיליארד דולר בלבד.

תוצרת כחול לבן, אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)

הגירעון ביצוא סחורות נחשב למדד חשוב לבחינת מצבה של התעשייה הישראלית. בשנים האחרונות הולכים ונתקלים מפעלים תעשייתיים בישראל בקשיים. נושא השמירה על רווחיותה של התעשייה הישראלית נמצא בכותרות בחודשים האחרונים, מאז החל הקמפיין של התאחדות התעשיינים הקורא להתערבות הממשלה בנושא שער הדולר.

מהדו"ח עולה כי ישראל דווקא משפרת בשנים האחרונות את מאזן התשלומים שלה. עם זאת, עולה כי הייצוא מישראל הולך ומתבסס על שירותים ולא על סחורות. חשבון השירותים עמד ברבעון השני של 2019 על עודף של 6.1 מיליארד דולר. זאת לעומת עודף של 3.5 מיליארד דולר בתחילת שנת 2016.

השיפור במאזן התשלומים מושפע גם מעלייה בהשקעות זרות בישראל. מהדו"ח עולה כי השקעות תושבים זרים בישראל עלו ב-4 מיליארד דולר ברבעון השני, בהמשך למגמה בשנים האחרונות. היקף ההשקעות הישירות של תושבים זרים בישראל, כוללות רכישת חברות פרטיות או את השליטה בחברות ציבוריות, עלה בשנים האחרונות מ-1.9 מיליארד בתחילת שנת 2019 ל- 4 מיליארד ברבעון השני של שנת 2019.​